Kertész Miklós emlékére
A magas, elegáns férfi úgy sétált végig a kisváros kora esti főutcáján, mintha minden érdekelné, ami körülötte történik. Nézett jobbra, nézett balra, mindenkit enyhe meghajlással, vagy fejbólintással üdvözölt, akivel találkozott, és senki nem sejtette, hogy úgy megy el mellettük, azt sem tudja kik ők.
Hetek óta itthon tartózkodott, hosszabb időre mégsem lépett ki a házából. Akkor is csak sötétedés után. Hol lefeküdt a régi rekamiéra, hol régi fotókat rendezgetett, de semmi nem tudta lekötni. Maguk a képek pedig csak fájó emlékeket tudtak belőle előcsalni. Hetek óta várt, hogy valaki kopogtat, valaki hazajön ebből a népes családból, de sehol senki. Reggel leült a megterített asztalhoz, háttal az ablaknak, arra sem emlékezett, hol volt az ő helye korábban az asztalnál. Böske a cselédlány megkérdezte tőle, mit enne, ő mondta, mindegy, az pedig elérakta a legjobb falatokat, melyekről azt sem tudta, mit fogyasztott. Ez történt délben és este is, s gondolta, elél így addig, amíg még él, noha élni nem óhajtott. Nem találta értelmét. Az otthona rendben van, még az udvar is úgy néz ki, mint korábban, de egyértelmű, hogy semmi nincs úgy, s nem is lesz soha.
Egyik este végre sírva megérkezett elveszett lánytestvérének férje, Gyula állatorvos fiával, Gyurival, aztán beállított a másik sógor, Sanyi, ő is egyedül, majd Bandi is. Egyedül. Mindenki itt talált menedéket asszony nélkül, gyerek nélkül. Mert vagy más lakott a házukban, vagy nem volt kiért hazamenni.
Böske mindenkit ellátott, úgy, ahogy háború után ez lehetséges volt, és végre örömmel üdvözölte az egyetlen nőt, Icát, aki Pestről vonatozott le az urával, látni őket. Este, amikor már mind összejöttek, beszélni kellett arról, amiről eddig mindenki hallgatott. Arról, hogy nincs feleség, nincs anya, nincs gyermek! Beszélni kellett róla, hogy egyetlen feleség, egyetlen gyermek sem élte túl azt a szörnyűséget, amelyről mindegyik azt gondolta, legalább az övéi valamilyen csoda folytán élnek.
Nem halogathatták tovább, hogy szembesüljenek a lehetetlennel: Nem élnek a szeretteik. Napközben mind szerteszét futottak, hogy a visszatértektől híreket szerezzenek, estére pedig el kellett fogadniuk a tényt, hogy csak azok a nők jöttek vissza, akik gyermektelenek voltak bevagonírozásuk idején. S, mert az anyák odamennek, ahová gyermeküket viszik, mindnek a krematórium volt az utolsó állomása. Rózsinak is, Magdának is, Margitnak is, Jolánnak is. Mert nekik nem lehetett hasznukat venni a gyermekek miatt, miként a nagymamának sem a kora végett.
Ezt már még együtt sem tudták elviselni a férfiak, ment mind, amerre látott, mind egyedül akart lenni, maga akarta kiordítani magából a fájdalmát.
Kertész Miklós ült a tágas lakásban, és csak azért nem rohangált, mert fel se tudott kelni a székről. A fejét sem tudta kiemelni térdei közül, pedig legszívesebben a falon verte volna szét. Azért nem ordított, mert nem jött ki hang a torkán. Negyvenöt éves volt, mindent túlélt, amiről elképzelni sem tudta, hogy ember túléli. Elvesztett mindenkit, akiért érdemes volt élni. Elhagyták a gondolatok, elhagyták az emlékek, ködbe borult benne a múlt, s a jelen. Azt fel se fogta az elméje, hogy a régi kellemes lakásban lakik, hogy normálisan étkezik, hogy életszínvonala mit sem változott. Miként azt sem fogta fel, hogy ezt a kényelmet, ami körülveszi, ennek a drága léleknek köszönheti, aki beköltözött az otthonába, amikor őket elvitték, és el nem hagyta, amíg ő vissza nem érkezett. Ez a Böske, aki családtag volt a bére mellett, most odajött hozzá, és megszólalt:
– Beszélnünk kell Kertész úr!
– Beszéljünk Böske!
– Kertész úr, itt minden úgy van, ahogy itt hagyta. Mindent megőriztem. Ami az üzletben maradt, anyámékhoz mentettem, hogy újra tudja kezdeni, ha hazajön. Csak annyit költöttem, amennyi most élelemre kellett. Most már dolgozni kellene, nem búslakodni, hogy adni tudjon azoknak is, akiknek semmi nem maradt. Visszahurcolkodhatnánk, csak fogadni kell valakit, aki segít.
– Köszönöm Böske! Hidd el, tudom, mit köszönhetek neked, hálás is vagyok és leszek is, de várj még egy kicsit, kérlek! Tedd még a dolgod egy ideig, s kérlek, maradj ebben a házban. Később szólunk arról is, amiről még nem tudok beszélni, ami még nem érdekel. Vagy legalábbis nem annyira, hogy törődni tudjak vele. Látod, egyedül maradtam, mint az ujjam. Nincs családom, odavesztek a gyerekek… Meg tudod ezt érteni? Még nem tértem magamhoz. Várj még!
Most itt bolyong a szobákban, nyitogatja a szekrényeket, húzogatja a fiókokat, melyekben olyan rend van, mint Rózsi idején, csak éppen Rózsi hiányzik a házból.
Rózsi, a csinos olajos bőrű lány, akinek valaha úgy csillogtak fekete szemei, mintha ezer gyertya fénye verődött volna vissza róluk. Akinek a bőre selymesen fénylett, s ha érintette, borzongtak mind a ketten, s vágyakoztak. S mert egy utcában laktak, sokszor borzongtak. Tudta, hogy kell neki ez a komoly, tartózkodó lány. Feleségnek akarta. Amikor már megerősödött a kis textilboltja, amelyért keményen megdolgozott, s anyagilag már biztonságban érezte magát, megkérdezte Rózsit, hozzámegy–e feleségül? Nem a szülőket kérdezte meg, sem egyik családot, sem másikat, neki a lány válaszára volt szüksége. A lány belebújt ölelésébe, s csókjával mondott igent. Amilyen komoly volt eddig is, most ugyanolyan megfontoltan kérte, várjanak még az esküvővel. Semmi nem sürgeti őket. Előbb otthont szeretett volna. Felajánlotta, hogy bejár naponta a kis üzletbe dolgozni, boldogan teszi, mert ki akarja tanulni a szakmát, hogy valódi társa lehessen. Addig is dolgozzanak együtt, mint később a mindennapokban. Gyűjtsenek, takarékoskodjanak, s vásárolják meg együtt közös otthonukat.
A lány természetesen nem sejtette, de neki ekkor már volt annyi megtakarított pénze, hogy ne kelljen tovább várniuk az esküvőre. Már a házat is kinézte, amelybe ketten költöznének. Kérte Rózsit, nézze meg, hova vinné, hol szeretné vele kezdeni közös életüket.
Hogyne lett volna elégedett a lány Miklós választásával? Neki nem voltak elvárásai, hiszen azt sem sejtette, hogy saját házat vehetnek! Ha egyáltalán gondolhatott valamire, legföljebb egy kis bérelt házban reménykedett. Azzal is megelégedett volna. Boldogsága meglepetése arányában nőtt, mert a vártnál sokkal többet kapott. Olyat amilyenre gyermeklányként vágyott. Miszerint: majd, egykor….
Mire elrendezték az esküvő feltételeit, felújították, kifestették a házat, összeházasodtak. Még három évig dolgoztak a régi kis boltban, amíg megvehették a főtéren azt, amely később a város legnagyobb textilüzlete lett. Közben megszületett első kislányuk is, Zsuzsika. Természetesen, mint lenni szokott, a világ legszebb, legcsodálatosabb kicsije volt az övék, noha minden apróság valóban bájos, aranyos, rajongást keltő. S amint fejlődött, drága kis teste kikerekedett, haja göndör tincsekben táncolt apró fülei körül, ajka már formálta a hízelgő szavakat. Lehengerlő volt mindkettejüknek ez a kedves, törleszkedő gyermek. Miklós felajánlotta, maradjon még otthon a felesége, dédelgesse az ő kis tüneményét, hiszen hamarosan másik gyermeket is akarnak. S jött is, hamarabb, mint óhajtották. Persze várták, nagyon várták őt is, és Rózsi már tudta, számolt vele, hogy jó időre anya lesz és háziasszony. Ragyogva hordta második babáját, miközben vágyott vissza dolgozni. Neki nyilván nem tűnt olyan gyorsnak, de Miklós számára pillanatok alatt megérkezett a fia. Büszke volt és boldog. Család, ház, üzlet s egy gyönyörű fiú. Kell–e ennél több egy embernek? Olyan elégedettséget érzett, hogy már–már maga is sokallta. Szinte érdemtelennek érezte magát minderre. Akkor került a házhoz Böske, hogy délutánonként tehermentesítse Rózsit. Akinek akkor kikapcsolódást jelentett, hogy elmehetett a két gyerek mellől az ő közelébe.
Három éves volt az ő apró csodájuk, a kis Zsuzsi, aki már futkározott közöttük, mosolygott, csicsergett, amikor két nap alatt elrabolta egy kezelhetetlen agyhártyagyulladás. Két forró nap, csattanó piros pír, gőzölgő vizes lepedő, két nap vállon töltött lihegés, merev tarkó, üvöltő félelem, csend. Mire felfogták, mi történik, már el is illant. Rózsi ekkor is viselős volt, de ez nem segítette át fájdalmain. Zsuzsika oly keservesen hiányzott, csaknem belepusztultak. Közben nagyokat hallgattak. Fájdalmasan hallgattak. Mind a ketten rohangáltak Zsuzsika sírjához, vitték hozzá virágaikat, de soha nem együtt.
Sírni sem tudtak együtt. Nem sikerült úgy összekapaszkodniuk, hogy kibeszélhették volna a lelkükbe merevedett keserűséget. Elpattant egy húr. Miklós mindent elkövetett, hogy meggyógyítsa asszonya lelkét, de mert az övé is beteg volt, nem járt szerencsével. Rózsi hurcolta nagy hasát, közben az ajka körül kialakult egy olyan keserű vonal, amely soha többé nem tűnt el onnan. Ez az egyetlen új vonás egész arcát átrajzolta, rosszkedvűvé változtatta, s ezt még a kedves, hízelgő, apró Tibi sem tudta onnan letörölni. Sőt, a csupa mosoly újszülött, Évike sem. Fájdalom, az a meleg bensőséges kapcsolat is eltűnt nyomtalanul, mely eddigi életüket jellemezte. Mindketten erőlködtek ugyan, de fájdalom, az eredmény elmaradt. Rózsi soha nem mondta el senkinek, lehet, hogy önmagával sem volt annyira őszinte, mégis hihetően önvétkének tudta be Zsuzsika elvesztését. Ha jobban vigyázott volna rá… Ha különb anyja lett volna… Ha gondosabb… ha… ha. A továbbiakban elveszett a néma, eltitkolt kérdések zuhatagában, s a gyakran nevetségesnek tűnő túlvállalt feladatok teljesítésében. Mert ezután biztosra kell menni, mindent elhárítani, nem ismétlődhet meg többé semmilyen tragédia. S ebben a túlméretezett feladatvállalásban elveszett a kapcsolatuk.
Rózsi Évike születése után sem lelt vigaszt, nem oldódott fel a két szépen fejlődő apróság közelében sem. El nem engedte ugyan a gyermekek kezét, csak annyi időre, amíg kifertőtlenítette a konyhát, a mellékhelyiségeket, azt is csupán akkor, ha a kicsik aludtak. Noha az ilyen a tennivalókat Böske is ellátta volna, de úgy érezte, hogy ezeket neki kell megtennie. Ez az ő külön feladata. Még gondosabban főzött, tett rendbe mindent, s az ájulásig tisztított padlót, szőnyeget, betegesen védve környezetét. Ezzel szemben a családi ágyban gondosan ügyelt arra, hogy közép felé ne forduljon, inkább az ágy szélére húzódott. Érzéketlen maradt minden közeledésre.
Miklós reménykedett, hogy elmúlik róla ez a kényszeresség, és visszatérnek a normális életbe, erre azonban hiába várt. Változatlanul szerette, kényeztette asszonyát, közben bizony már észrevette azokat a nőket, akik nyitottak egy röpke kapcsolatra, akiknél biztonságban lehet a titka. Az üzletbe segédet fogadott, mert egyedül nem győzte a munkát, de Rózsit még nem kérte vissza. Telt az idő, Tibi iskoláskorú lett, s az egy évvel fiatalabb Évike is óvodába járt. Nagyon szép, ápolt gyerekek voltak, okosak is, anyjuk elégedett lehetett velük, de apjuknak keserűen kellett tapasztalnia, hogy a gyerekek is észrevették már, amit rejteni szeretett volna előlük, hogy kapcsolatuk miben más az apjukkal, mint anyjukkal. Miklós rajongva szerette, nagyokat hancúrozott velük, anyjuk ezzel szemben szigorúan óvta őket mindentől. A futkosástól, a nagy labdajátékoktól, fáramászástól, mindattól, ami a gyerek számára izgalmas, és főleg erősítő jellegű.
Vitatkozni nem volt értelme, mert összeszorított szájjal közölte, hogy így döntött. Teljesen zárt lett a világra, pedig a világ már elküldte feléjük alig érzékelhető jelzéseit. Ezekre még nem reagált.
Az üzlet közben felvirágzott, s már megengedhették volna maguknak, hogy néha kimozduljanak, elmenjenek valamerre pihenni, világot látni. Rózsi erre sem volt hajlandó. Ő nem ment sehová. Ha Miklósnak kedve van utazni, nincs gond, mehet, még az üzletbe is bemegy helyette, de ő marad. Böske is felajánlotta, hogy vállalja a gyerekeket, a sógornők is. Hajthatatlan maradt. Miklós viszont ment. Sajnos, alig várta, hogy mehessen. Azért is, mert érdeklődő volt, de azért is, mert már benne is kialakult a dac, miután minden kívánságára nem volt a felelet. Komor házasság lett az egykor hangulatos, boldog kapcsolatból. Már csak a rajongott gyerekek tartották össze.
Aztán elérkeztek azok a tragikus évek is, amikor nem kívánatos elemei lettek ennek, a hazának érzett, de kiközösítő országnak. Egyre szorosabbá húzták körülöttük a lét határait, miközben minden bajnak, nehézségnek okozóivá őket kiáltották ki. Itt minden mozdulatukat szabályozták, s az élet már nem volt más, csak szabály. Miklóst is munkaszolgálatra rendelték sorstársaival, az üzletet is be kellett zárni. Rózsi most ébredt rá, hogy minden eddigi biztonságukat a férje szolgáltatta. Most riadt fel beteges álmából, s döbbent rá, hogy eltékozolta az éveket. Fájdalom, nem csak a magáét, de a Miklósét is. Most ébredt rá, amikor már nem maradt más, csak az aggodalom érte. Most rövid itthonlétei alatt féltőn igyekezett kárpótolni azért, amitől megfosztotta korábban. S főleg, amikor egyedül kellett felszállnia gyermekeivel abba a vagonba, mely soha nem hozta vissza őket.
Kertész Miklós úgy maradt itt, mint a szedett fa. Nem élt sem testvér, sem szülő, sem feleség, sem gyermek. Ő volt az a szerencsés, akinek mindene megmaradt abból, amit mások elvesztettek, de ezt talán fel sem fogta, nem is érzékelte, mert akkora volt a veszteségtudata, hogy észre sem vette. Testileg, lelkileg megtört ember kért türelmi időt Böskétől, attól az embertől, aki hitet adhatott neki, hogy újra lehet az életet kezdeni.
Ekkor döntött: feláll, ismét kimegy az utcára, szembesül azokkal az emberekkel, akik nem tettek értük semmit. De, már az is nagydolog, ha ellenük sem! Hiszen lehetséges, hogy csak gyávák voltak!
Sorstársakkal találkozott, kopott, elgyötört férfiakkal, akik csak bolyongtak az utcán, vagy otthonuk falai között – ha volt nekik –, s nem tudtak mit kezdeni az életükkel. Túlélő nőket is látott az utcán, mellettük elsietett, nem mert velük beszélgetésbe elegyedni, félt meghallani, amit megtudhatna tőlük. Már azzal is szembesült, hogy többen összeköltöztek magányos asszonyokkal. Nem rótta meg őket, tudta, hogy kell az odafigyelés, a gyengédség, még akkor is, ha kényszerűség szülte.
Végül ő is kinyitotta az üzletét, s felkérte segítségnek egy kereskedő özvegyét. Ennek a kapcsolatnak az volt a különlegessége, hogy soha nem látta meg a fehér bőrű nőket, nem vonzották, mondhatni nem voltak ízlése szerintiek, tehát úgy érezte, nyugodtan dolgozhat mellette ez a nő, vele nem eshet kísértésbe. S mit tesz Isten, addig dolgoztak együtt, míg házasságot kötöttek. Julka harmincas évei közepén járt, még bőven szülőkorban, de Miklósnak egyetlen kikötése volt: Gyerekük nem születhet.
Az ő otthonában éltek, egyetlen darab bútort, egyetlen dísztárgyat, egyetlen fotót el nem mozdítottak. Ez nem a Miklós elvárása volt, Julka tiszteletét jelentette az elhunytak iránt. Szerelemről soha nem beszéltek, bár úgy tűnt, az asszony nagyon gondoskodó, ragaszkodó. Miklós szinte csak eltűrte, elfogadta ezt, mint az életét, amelyről már tudta, hogy le kell élnie, noha nem látta értelmét.
Milyen a sors? Miket tartogat? Hogy tűrjük tovább és tovább? Mint kiderült, tűrjük. Mindent eltűrünk.
Miklós, miután lassan kezdett beletörődni sorsába, gazdagon férjhez adta Böskét, akinek örökké adósának tartotta magát. Beindult az üzlet is, most ismét olyan változásokat észlelt, amelyek ismét félelmet ébresztettek benne. Bennük, sokakban. Másfélét, mint a fasiszta időkben, mert most felekezet nélkül lettek az emberek megbélyegezve. Származás szerint, neveltetés, anyagi helyzet szerint, el nem mondott vélemények szerint. Véleményt már rég nem mert nyilvánítani senki a honban, nagy félelmek terpeszkedtek rá az emberekre. Pont ez a politikai szemléletváltozás, mely mindenkit elbizonytalanított, összehozta Miklóst és Julkát. Csak egymásra számíthattak, ketten beszélhették meg a gondjaikat a paplanok alatt, egy pár lettek érzelmileg is. Amint az is megtörtént velük – mint mindenkivel, akinek volt üzlete, üzeme, gyára –, hogy államosították az üzletüket teljes árukészlettel. Néma döbbenettel vették tudomásul, hogy ez az ország attól is megfosztotta őket, ami véletlenül megmaradt. Már a biztos megélhetésük forgott veszélyben. Közel a hatvanhoz, Kertész Miklós ott folytatta, ahol valaha kezdte: hetente kétszer felverte sátrát a piacon, sőt elszekerezett kirakodó vásárokba is, ahol árulta portékáját falusi vevőinek. Fejkendőt, konyharuhát, munkás nadrágot, rövidárut, mindazt, amire kereslet volt. Julka jó partnernek bizonyult, tette a dolgát. De Miklós ekkor sem pihenhetett. Szabadnapjain Pestre járt nehéz bőröndökkel, lassú vonatokon, hogy beszerezze az árulni valót. Még bírta. Sőt, a csendet is, hiszen abban nagy gyakorlata volt. Azt viszont már nehezen viselte el, hogy a Kertész család, mely új asszonyokkal ugyan, de ismét összejárt időnként, a semmiről rendezett nagy beszélgetéseket, mert a lényeg, a jó közérzet elveszejtetett.
Hetven éves koráig piacozott, és meg is találta benne a számítását. Közben számolt. Szünet nélkül számolt. Tudni akarta, meddig kell még dolgoznia, hogy a nálánál tíz évvel fiatalabb Julkának biztosítva legyen a jövője akkor is, ha hosszú életű lesz. Ezt tekintette feladatának. Számítása szerint annyi pénzt kellett bankba tennie, hogy az asszonyt soha senki ki ne semmizhesse. Nem is semmizte ki soha senki, csak kissé tovább élt, mint kellett volna…
Aztán eljött a nap, amikor Kertész Miklós utoljára hajtogatta össze sátrát, hazavitte a maradék portékát és elfogyasztotta utolsó ebédjét. Amikor pedig Julka délutáni pihenőre tért, bement a hátsó szobába, elővette zsebéből a zsineget és úgy döntött, hogy neki ebből az életből elege lett.
Kertész Éva
Elhiszed-e …?
… ha elmesélem,
hogy könnyű labda
voltam csak a
Sors kezében,
elhiszed-e?
… hogy még más
tarka lepkéket
kergetett, engem
apró kölyökként
felkapott, sodort
a Fergeteg…
´míg a többiek
arcán gyöngéd
simogatás volt,
apám mindent
feladva, a cafka
Halállal táncolt.
… anyám meg sírt
csak egyre…,
szeme, mint kiszáradt
tó medre: mély és
sötét kútként
szívott magába…
tudta: a jövőnek nincs
esélye…, bére…, ára…
két árva terhét
cipelte törékeny
asszony-válla.
… elhiszed-e,
ha elmesélem:
gyermek-létem
szertefoszlott két
zokogás közt
egyetlen éjen…
- vonatkerekek
szaggatták szét
fényes, hideg síneken -
és végleg tovatűnt
az áprilisi télben…
Gere Irén
Bence és a barna labda
Gratulálunk a különdíjhoz az
Allegória Portál valamennyi Szerzője nevében!
Hol volt, hol nem volt, lehet igaz sem volt, de egyszer történt egy iskola tornatermében, mikor is a testnevelő tanár úr belefújt a sípjába, majd ezt követően sorba állította a kisiskolás gyerekeket. Minden gyerek izgatottan figyelte a tanár bácsit, vajon mit fog ma tanítani, mit fog ma mondani, mi lesz a testnevelési óra témája?
- Kedves gyerekek, a bemelegítés után ügyességi gyakorlatokat fogunk tanulni, melyeket labdával fogunk végrehajtani! – mondta hangosan a tanár úr.
A gyerekek örültek, hiszen mindenki szerette a labdákat. Ilyenkor minden órán szebbnél szebb labdák kerültek elő a terem sarkában lévő szekrényből. Fehérek, kékek, pirosak.
A bemelegítés végeztével a gyerekek újból sorban megálltak a sarokban elhelyezett szekrény előtt, melyből a tanár bácsi egyenként adogatta ki a tanulók kezébe a labdákat. Egy, kettő, három és tovább, egészen addig, míg minden kislány és kisfiú kapott egy labdát. De láss csodát, az egyik új labda valamilyen oknál foga puha volt.
- Tanár bácsi ezzel a labdával én nem tudok játszani – búslakodott a legkisebb fiúcska a sor végén, kinek nem jutott felfújt labda.
- Mit tegyünk most Bence? - kérdezte a tanár bácsi a szomorú gyerektől.
- Hát fújjuk fel – válaszolt a gyerek, reményt keltő tekintettel.
Ekkor a tanár bácsi elővett egy pumpát és gyors mozdulatokkal elkezdte felfújni a labdát. De hiába pumpálta, az egyik oldalán, ahogy bement a levegő, úgy jött ki a másikon.
- Tanár bácsi, én nem fogok tudni játszani, keseredett el Bence még jobban és bánatosan nézett a többiekre, akik mind ott szorongattak egy szép labdát a kezükben.
- Na, várj csak – szólt újból a tanár bácsi, és valahonnan a szekrény aljából elővett egy barna, kopott, régimódi labdát. Bence mikor meglátta igencsak elszörnyülködött, hogy miféle csúf labdát fog ő kapni. Már-már könnyes szemmel nézett maga elé, mikor a tanár bácsi mesélni kezdett.
- Ezt a labdát még Puskás Ferenc adta az iskolánknak, még mikor ilyen kicsi gyerek voltam, mint te most. Már itt van több mint harminc éve. Ő játszott vele régen, mikor még fiatal volt!
- Ki az a Puskás Ferenc? - kérdezte nagy szemekkel a gyerek. De ekkor már minden tanuló, nem a kezében lévő labdára figyelt, hanem a tanár bácsira, vajon mit fog válaszolni Bencének.
- Ha hazamentek kérdezzétek meg a szüleiteket, ki is volt az a Puskás Ferenc és ők meg fogják mondani nektek. Ez a házi feladat! – jelentette ki a tanár bácsi.
Kicsit szomorúan, de a barna labdával játszott Bence azon az órán. Néha-néha irigykedve pillantott a barátai kezében lévő új labdákra, melyek csak úgy csillogtak az ablakon beosonó napsugár mosolyától. A barna is éppen olyan jól pattant, mint a többi, de mégsem volt olyan szép.
Kicsengettek, a gyerekek hazamentek, s mindenki izgatottan kérdezte otthon a nagy kérdést: - Ki is az a Puskás Ferenc, aki a mi iskolánkban is járt?
A következő tornaórán már mindenki a barna labdával akart játszani. Ott voltak a csillogó, új, szebbnél szebb labdák, és mégis minden gyerek arra a kopott, használt, régimódi, barna labdára vágyott. S ha te, ki e mesét olvassa, vagy hallgatja, és nem tudod ki is az a Puskás Ferenc, akkor kérdezz meg bátran egy felnőttet, ki majd büszkén válaszol neked, hogy felismerd az igazi értéket. „Mert nem minden arany, ami fénylik.”
Thököly Vajk
Napfény-keringő
Csak egy tánc.
Az utolsó keringő.
Tétován lépdelünk
a tompán szűrődő fényben.
Arcodon átfut egy pici ránc.
Ólom lábon jár az idő.
Szürke felhő takarja el
a halvány napfényt az égen.
De keringünk tovább.
Lomha, lassú tánc,
varázsa megkopott.
Nincs benne lélek,
nincs benne erő.
Halkan elered az eső.
És én félek.
A cseppek kopogása
csupán a zene,
mi adja a keringő ritmusát.
A napfény búcsúzóul felragyog,
megédesítve a búcsúdal
keserű dallamát.
Egy tánc csupán.
Utolsó keringő.
Őrzöm emlékét még
néhány éven át,
mikor felvillan majd
a tompa napfény
vörösre festve
a szürke ház falát.
Musztrai Anikó
Bocsáss meg
Ki mondja meg nekem,
miért világítanak
csillagok a sírokon?
Ki mondja meg nekem,
miért nem néztük együtt
az égen a csillagot?
Ki mondja meg nekem
miért nem díszítettük ki
szívünk ajtaját csokorral,
bazsarózsával?
Most vigyáznám szívét, lelkét
vinném a létemmel magammal
mindenfelé.
Késő.
Bocsáss meg, ha lehet,
mert akkor
nagyon, nagyon régen,
természetesen,
egyszerű ruhában,
dísz nélküli szobámba,
Te hoztad a szeretetet.
Én most Neked, Nektek
csak sóval itatott
virágot vihetek.
Markovic Radmila
Illatvarázs
megvalósult álmok éjszakája
szeretkezések csókok csatája
összegabalyodott emberkupac
egymást kívánó örök vágya
belemarva tested eldugott zugába
repít álmokon túl megvalósult vágyba
ne ébredj ne kelts fel
álmodjam mit szűk
marokkal mért életem
részeg tekintettel
hanyatlasz vissza
szívod magadba újra és újra
testem bódító illatát követleve
szerelmünk folytatását
olvadó telem tavaszi reménye
virága fák ágán ledér tánca
legyen szirom szoknyában
lebegjen illatvarázs hajnalpírban
szeretkezések csókok csatája
összegabalyodott emberkupac
egymást kívánó örök vágya
belemarva tested eldugott zugába
repít álmokon túl megvalósult vágyba
ne ébredj ne kelts fel
álmodjam mit szűk
marokkal mért életem
részeg tekintettel
hanyatlasz vissza
szívod magadba újra és újra
testem bódító illatát követleve
szerelmünk folytatását
olvadó telem tavaszi reménye
virága fák ágán ledér tánca
legyen szirom szoknyában
lebegjen illatvarázs hajnalpírban
Csonka vers
tépett papíron csonka vers
hiányosan emléknyomok
ki tudja már mi volt a rím
törött gerincű mondatok
fogódzó nincs csak fél szavak
ki tudja hova nem vezet
kettéfűrészelt útjelek
álom volt kézzelfogható
vagy füstként lebbenő való
titkot feszítő ismeret
ki tudja mi a nem lehet
tépett papíron csonka vers
illesztené a gondolat
ragasztaná a képzelet
ki tudja már hogy volt-e rím
és neki írtam vagy neked
Leszűrt lehetőség
Lopott ménest ne tűzz a füled mögé. Ha bókosan vágtat
fejét meg-meghajtva sok délceg paripa. Habókosan.
Lókolbász-karika.
Üdezöld fű serken, amint látod, ló legelészget.
Bal hátsó patáján kurta gitárt tart,, és szólnak a húrok
pengő hangon.
Ló legelészget a képzeletem üdezöld mezején, míg tétova,
de fogható való leend.
Ez a sírhantom..
Megkövül minden könny, ami hullt, ami hull, s ami hullani fog.
Koporsója falán kopogva a hulla nyifog,, összeaszott összebaszott
testében a lélek is,,, vagy mégsem…, amíg egyszer hallani fog,,
hallani fog,, és fogni hall,,,
Az élő, akit a börtönökből kizártak, a koporsóból kizártak,
s a kizártságba bezártak,, bentről dörömböl.
Hazaér, kulcsa csörömpöl a zárban. Büszke szégyennel teli.
Magára húzza ajtaját, és öklével veri…könnykavicsai
koccannak a konyhakövön…Gondol,,,érez,,,töpreng,,,?
Vagy csak imitálja?
Ajkai közt sutyorogva varázsszavakat mormol…talán,,,
lehet,,, nincs kizárva…
A hegy tetejéről hangosan gördül le a nevetés. Gurulj utána!
Sziszifusz bosszúsan fújtat a bércen. Nézi, nézi, de már nem is látja.
9861224(20010120)bg
Jövök
Van nekem egy kisujjam. Igaz, nem csak nekem adatott meg ez a testrész, hanem mindenkinek.
Azonban nem dicsekedhet ám az egész világ azzal, hogy a kisujján egy putyú kezd nőni, ami nagyravágyó természettel rendelkezvén, mind nagyobb és nagyobb lett. Hasonlított kicsit az emberi természetre, minél nagyobb lett, annál több fájdalmat tudott okozni.
Na megállj, te fránya embertermészetű nagy senki, nem jársz túl az eszemen, de nem ám!
Tudtam, hogy akadályfutásba kezdek, de belevágtam. Csak hét órát vártam az ortopédnál, de bejutottam, és leírta a véleményét. A kezembe nyomta, és mondta: következő.
Ezt az akadályt átugrottam.
Futottam a választott orvosomhoz, ott már jobb időt futotta, bizony 5 óra helyben futás után megkaptam a beutalót a kórházba.
A második akadálynál is átugrottam helyben futással a lécet.
Rohantam a következő településre, mert hitelesíteni kellett a beutalómat. jaj, de jó!
A harmadik akadállyal községi csúcsot értem el.
Papírfutás átlagos eredménye nem is olyan rossz.
Most már csak telefonálni kellett a kórházba, mikor lesznek kíváncsiak a kisujjamra.
Hosszas egyeztetés után megkaptam az időpontot. Volt egy testrészem, ami fintorgott, valahol bennem meg megtelepedett a félsz.
Negyedik akadály azért mögöttem, csak a telefonszámlám ugrott most helyettem.
A Karitász soffőre telefonon elérhető. Itt megdöntöttem saját rekordomat, mert pillanatok alatt megbeszéltük: jön értem.
beutaló a táskában, betegkönyv, egy duplára nőtt kisujj, meg én a kórházban várakoztunk kerek 4 órát, amikor hazaküldtek azzal, most már nem operál a doktornő.
A kisujjam vigyorgott, a fogaim csikorogtak volna, ha nem szociálisak lennének a felsők.
Diszkvalifikáltak a versenyfutásból.
Mindent újból kellett kezdeni.
Amikor ismét a kórházban várakoztam, kezdtem ideges lenni, és a salteros kisasszonyhoz mentem mondván: Operációra várok XY doktornőnél.
- Ma nem dolgozik
- De dolgozik, mert vele beszéltem személyesen.
- Nem dolgozik, sajnálom.
- Én innen el nem megyek, amíg nem operálják meg a kisujjamat. ha nincs orvos, van sintér?Hívja fel a doktornőt, mert én szeretnék találkozni vele.
Beadta a nővér a derekát, én találkoztam a doktornővel, bevezettek egy terembe, de előtte beöltöztettek, mintha én operálnék.
-Ez fájni fog- mondta a doktornő.
Fájt, de nem nekem, hanem a kisujjamnak.
Átestem a tortúrán. Győztem,gondoltam én. Most jött a visszavágó.
Antennaként kellett volna használni a kisujjam, de sehogy sem ment. Szeretett hancúrozni, olyankor röhögve kimutatta volna a fogait, ha lett volna, így csak ketté nyílt. Ez kisebb, nagyobb időközökben megtörtént, majd az volt a diagnózis, nem kell kötözni.
Hazafelé menet, a még vigyorgó, és fájó sebem bezabálta a mellettem elhaladó autók, traktorok által felkeltett poratkákat. Hát fájjál, ha fájni van kedvem, és elutaztam itthonról 2 hónap kínlódás után, ahol aztán nem szeretet vendégeskedni az a semmirekellő, és mérgében olyan vörös lett, mint a paprika.
Hát bezzeg haza kell menni, mert se beutaló, se egészségi könyvecske se se se se, és hazajöttem.
Kezdődött a versenyfutás, de most már az idővel, mert dühében befeketedett az ármányosa.
Eljutottam a kórházba, sürgős esettel ellátva, pedig nekem nem igen tetszett ez a kifejezés.
Bementem a doktornőhöz.
- Mi a probléma?
- Csak a kisujjam.
- Hadd lássam!
Különben az ujjam kicsit lassan javul, legalább is szerintem.
Nem segítettek meggyőző szavaim.
A kórházban seggbe rúgtak, leszidtak, és azt mondták ajándékba kaptam a doktori diplomámat.
Felháborodva írtam meg a barátnőmnek mi történt velem, meg kibővítettem a részleteket.
Most már tudod, csak olyan az ujjam , mint a nem kormosfekete néger feneke. Jól kinyomkodtak belőle valami véres vizet. Mondtam: ezt már én is alkalmaztam odahaza. Na még csak akkor tört ki a balhé. Fertőtlenítetlen kézzel? Aztán mit tett rá? Még több fertőzést?!
Nem. Kenőcsöt, meg még pólyazsírt is. Meg magam kötöztem a sebem, mert a választott orvosom adott egy olyan orvosságot, ami annyit ért, mint halottnak a csók.
Látszik, mennyire segített rajtam!
Kaptam rögtön az ujjamba injekciót. Nem fájt. ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ.
Mivel itatták meg az ujjacskámat nem tudom, de valóban javulásra adta a fejét..
A cilinek, amit már előbb kierőszakoltam az orvosomtól, azért segítenek, így megmarad az ujjam.
Ellenőrzés a kórházban. Nagyon kedvesek voltak hozzám.
Most én voltam komolyabb.
Téma: A kisujj.
Neve: Mafla Pékné
Foglalkozása: Dr.
Tud viccelni?
Igen
Mi a doktorátusának témája?
A kisujj.
Köszönjük. Elmehet.
Jelentkezzen, ha kigyógyította tökéletesen az ujját?
Minek?
Majd tart róla előadást.
Mennyit fizetnek?
Amennyit a bugyi a tapasztásért.
Megegyeztünk. Jövök.
Markovic Radmila
Hőség idején
Norman a kihalt játszótéren lógatta a lábát egy hintán, bámulta az autók tömegétől forgalmas utat. Tilos volt ilyentájt kint tartózkodni a szabadban, az erős UV sugárzás miatt, ha egy környezetvédelmi járőr meglátja, figyelmezteti őt és a szüleit is. Szeme megakadt egy légyen. Elszaporodtak ezek is, és más bogarak is, - állapította meg -, és elkapott egyet. A légy belecsípett a tenyerébe, és a fiú káromkodva kinyitotta a markát. Anya szerint azért csípnek, mert szomjasak. Ezen elgondolkodott.
Hát víz az nincs, meg kell várniuk a hajnali harmatot, azt felszívhatják. Nincs már pusztítójuk, a madarak lassan mind eltűnnek, kipusztulnak, mert bármerre repülnek, csak sivatagot találnak, de édes vizet alig. Lehet, hogy mind északra repült?
Mit fogunk enni, ha nem lesznek növények, se állatok? Majd biztosan kitalálnak helyette valamit. Már most sem eszünk gyümölcsöt soha, csak tablettákat. Van még narancs a szupermarketben, de drága, jegyre nem is adnak. Minden ennivalót élelmiszer kártyával veszünk, persze vizet is. Kártya nélkül az ivóvíz drága, mert messziről jön, a tengerek sótalanítóiból. Szülinapomra banánt fogok kérni.
Elindult haza, égette a déli forróság. Lehet vagy ötven fok itt ebben a betondzsungelben, otthon jobb a klíma, itt csak az épített árnyékoló falak alatt lehet kibírni a hőséget. A déli forróságban csillogtak, villogtak a házak napelem tetői. Utálta őket, valahogy riasztónak találta ezt a hideg csillogást.. Milyen jó lenne, ha lehetnének, kémények, piros cseréptetős házak, árnyas parkok, és erdők, mint a régi természet filmeken.
Anya megígérte, hogy északra költözünk, de én nem hiszek benne, nincs annyi pénzünk, és már nem is lesz, mert apa már nincs többé, belepusztult a hőgutába, a 2110-s rekordhőség idején. Ha nem száll ki az autóból hányni, talán még ma is élne. Hiába vitték be a kórházba, késő volt. Az iskolában is csak arról beszélnek a gyerekek, hogy milyen jó északon élni, nincs akkora hőség, mint itt, és vannak erdők, és a folyókban folyik a víz. Nálunk már csak száraz folyómedrek vannak, amelyekben csak akkor folyik a víz, ha özönvizet hozó ítéletidő tombol. Mégis éhező tömegek próbálnak bejutni hozzánk, de a határok szigorúan őrzöttek. Anya szerint, egyszer úgyis beengedik őket, hiszen nálunk már alig van munkáskéz. Kevés a gyerek. Anya mesélte, hogy amikor születtem, 2100-ban, egyedül volt a szülészeten, mert azon héten nem volt több szülés. Nem is jó ez nekünk, gyerekeknek, mert minden lépésünket vigyázzák, nem lehet szabadon csinálni semmit. Ha sokan lennénk, sokkal jobb dolgunk lenne, ja és ha nem tombolna az év háromnegyed részében ez a hőség.
Norman érezte a telefonja rezgését, anyja dühös arca jelent meg a kijelzőn.
- Szia Viki!
- Az anyád vagyok kisfiam és neked nem Viki. Gyere sürgősen haza és ne kószálj a forróságban odakinn, még valami bajod lesz. Itthon egy örömteli hír vár.
- Mondd most!
- Csak ha hazaértél.
- Egy perc és otthon is vagyok.
A kezén lévő személyazonosítóval kinyitotta a bejárati ajtót, és ledobálta a cipőit.
Anyja széles mosollyal várta. Tudta, hogy valami nagyon jó fog most elhangzani.
- Kirándulni megyünk északra, az egész hétvégét ott töltjük. A cég ajándéka. Örülsz kisfiam?
- Kirándulni? Utoljára apuval voltunk, de már alig emlékszem, kicsi voltam.
- Péntek hajnalban repülünk.
Norman csak ámult és bámult. Fákat látott és erdőket, ahogy szállt lefelé a gép. Csodálatos öröm töltötte el, már most fájó érzés volt a hazautazás gondolata. Nem akarok visszamenni – csak ez járt a fejében.
- Mi lenne anya, ha itt maradnánk?
- Visszatoloncolnak.
- Kár.
Tudod fiam mostanában nagy a baj a világban. Milliók éhen, még többen szomjan halnak. A határaink körül az éhezők tömegei táboroznak. Azt suttogják, hogy egyszer valahol biztosan betörnek és beáramlik az éhezők tömege, és akkor elszabadul a pokol. Káosz uralkodik el a rend felett, elfogy az élelem, a víz. Kitör a nyomor háborúja, az emberek egymást fogják ölni egy pohár vízért.
- Ezt honnan tudod?
- Ezt valamikor, úgy száz évvel ezelőtt már megjósolta az ükanyám is. Azt hiszem, most jött el az az idő.
- Mi lesz velünk? Maradjunk itt.
- Ide is eljön a háború. Sok az éhező, kevés az élhető hely. A háború sokáig fog tartani, meg kell tanulnunk alkalmazkodni hozzá, de az életben maradáshoz szerencse is kell. Most körülnézünk itt, és keresünk egy olyan helyet, ahova majd megpróbálunk eljutni baj esetén. Vagy sikerül, vagy nem, mindenesetre mi felkészülünk, és mindig indulásra készek leszünk. Senkinek ne beszélj erről, már nagyfiú vagy, tudnod kell titkot tartani.
- Ilyen dolgokról senki nem beszélt eddig, a gyerekek sem, a tanárok sem. Miért?
- Egyrészt, mert gyerekek vagytok és a felnőttek nem akartak félelemben tartani benneteket, másrészt nem is akarták ezt elhinni, bíztak az itteni biztonságos életben, és a határvédelemben. Ezekben reménykedem én is, de tudom, hogy ez az állapot nem tart az idők végezetéig. A felnőttek is tudják, mindenki készül rá.
- Ha hazamegyünk, mi is felkészülünk?
- Én már rég felkészültem, te észre sem vetted. A nagyiékkal is mindent megbeszéltem, együtt indulunk majd. A betyárbútor össze van készítve, nekünk csak be kell ülni az autóba, ha kitör a baj, és ha nem zárják le gyorsan az északi területek határait hermetikusan, átjutunk, de az még nem jelenti azt, hogy meg is menekültünk.
- Ez olyan szörnyű anya. Ha sikerül élve megúsznunk a háborút, előbb-utóbb megöl bennünket a hőség, mert a sivatag egyre terjed.
- Ez igaz, de azért maradnak életben emberek, és az időjárás is változhat. Reménykedjünk, valami majd csak lesz. Eleget beszéltünk, most inkább érezzük jól magunkat, elmegyünk egy botanikus kertbe. Nem fogod megbánni a sétát.
Jéga Szabó Ibolya
Csak magát szerette
Hát elment. Elment örökre. Benne rejtőzik abban a kis semmi urnában, ahova magával vitte a titkait, a bánatokat, amiket begyűjtött, amiket okozott. Nem kínoz többé másokat, nem tekint levegőnek. Mióta vártam erre! Milyen régen áhítottam, képzeltem, vártam erre a napra! Tudom, hogy szégyen, amit most gondolok, amit érzek, mégsem titkolom.
Most, amikor eltűnt, végleg nem tudom, mit gondoljak, lehet-e, még számomra jobb az élet? Itt vagyok a megnyomorított huszonhét évemmel, és nem tudom, hogy ki vagyok, mi vagyok, mi végre, és mit kezdjek az eddigi életemmel. Mert ahhoz azért nem kevés, hogy nyomot ne hagyott volna rajtam.
Elment. Mondjam, hogy végre? Netán azt, hogy korábban kellett volna? Hogy érzésem szerint nem is tudta mit, mennyit ártott másoknak, mert mindig csak lángolt, lobogott, mint az, az ócska rozsdás bicikli, amelyen örökké száguldott.
Hogy nem akarok többé tudni róla, hallani róla? Nem. Nem óhajtok rágondolni. Csak éppen ez a legnehezebb.
Most befalazták, de én tudom, hogy ennek mindegy, mert ez még a kráter mélyéről is előjön. Mert tenni akar, szervezni akar, bizonyítani akar. S, fog is. Én ismerem jól.
Ő az apám. Így tudtam sokáig, és melegség áradt el a szívembe, ha rágondoltam. Ültem a karján, átöleltem a nyakát, az arcához szorítottam az enyémet, és igenis boldog voltam a közelében. Szerettem a bőre érintését, az ölelését, a vigyázását, s nem tudni miért gyűlölt meg, de már jó ideje tudtomra adta, hogy ő aztán nem apám többé. Csak éppen nem tud lerázni magáról, mert anyu átverte, bepalizta, azt bizonygatta, hogy az tőle vagyok, s ő szamár a nevére vett. Így volt. Valóban ez történt. Elhagyta érte két ragyogó fiát, kiváló asszonyát, elköltözött vele ebbe a nyavalyás kis faluba, mert máshol nem nézték volna el neki, hogy egy rossz kurváért eldobott mindenkit. Itt pedig ugyanaz a nő mindenkivel összefeküdt, aki óhajtotta, s közölte vele, hogy nem is tőle vagyok. Gúnyosan a szemébe röhögött mielőtt elhagyta, és közölte, hogy ezt eltarthatod, taníttathatod, s még az örökösöd is lesz!
Embertelen, jellemtelen anya, az, biztos, de én nem tehetek róla. Én még kicsi vagyok, nekem még szükségem lenne szeretetre, gondoskodásra, gyengédségre. És engem dobtak ki a fészekből, az ölelésből, a gondoskodásból. Rajtam verik el a port, mert egy huszonhat éves fiatal nő átvert egy idős urat. Apának kiáltotta ki, hogy utóbb letagadja még az apaságát is. Nekem pedig nincs kihez bújnom, nincs kit simogatnom, nem élvezhetem az illatát, az ölelését, csak a gyűlöletét.
Ő pedig, amint meggyőződött, hogy nem ő az apám, mindenhová kérvényeket küldött, hogy vegyenek le a nevéről. De az ilyen művelet egyszerűen nem megy. Sőt, sehogyan sem. A magyar törvények értelmében nem lehet visszacsinálni az örökbefogadást. Rendben van. De a szeretettől meg lehet fosztani? Abból ki lehet nullázni?
Igen. Érzelmeket nem ír elő a törvény. Megtűrt a közelében a továbbiakban is, elhordott az óvodába, lefektetett minden este, kaptam élelmet tőle naponta háromszor, de simogatást nem, jó szót sem. Utasítást, parancsot, mindazt, amit elvárt tőlem a továbbiakban, igen. Azt közölte velem, de emberi kapcsolat nem maradt közöttünk.
Őt csak az írógépéhez fűzte valódi kapcsolat, a maradék idő csak átmeneti volt, röpke szenvedély. Amint leült a gép mellé, elöntötte valami mély érzelemhullám, valami szerelemhez hasonló, simogatta, cirógatta, zenét szerzett vele, verset írt, ötleteket valósított meg, és mindenkit a környezetéből bevonzott a maga által gyártott ötletekbe.
Mindenki elámult az odaadásán, amellyel megteremtett egy műfajt, az önmegvalósítás műfaját. Mindig volt valami különleges ötlete, amelyre másnak sem ideje, sem türelme nem lett volna. Volt, hogy történelmi nevet keresett az általa lakott településhez, amelybe aztán beköltözött. Nyomban birtokába vette, csűrte, csavarta, míg sikerült megváltoztatnia az intézmény korábbi nevét, majd névadó ünnepséget szervezett az újnak. Ide aztán meghívta az országban létező minden iskolát, amely a választott nevet viselte, az összes ilyen nevű úttörőcsapattal együtt, kigyűjtötte az összes hasonló nevű honvéd csapatot, őrsöt, sőt megkereste azt a csoportot, amely a történelmi név korszakát, tevékenységét kutatta. Nőtt a meghívottak száma, mert természetesen az ünnepségre meghívott boldog boldogtalant, elvégre ez az ötlet mindenkor valamely intézmény vagy intézmények kasszáját terhelte. Bronzból Illető történelmi név plakettjét kapta minden meghívott ajándékba, plusz a színvonalas műsort, melyre hasonló nevű művészek előadásában került sor, mely műsort szintén ő állította össze, s el kell ismerni remekül tette a dolgát. Mindenről mindig jutott valami eszébe, bővült a tennivaló, a szervezni való feladat. Éjjel nappal a gép mellett ült, jött a számtalan jó gondolat.
Gondolkodás és lelkifurdalás nélkül lenyúlta mások jónak ítélt kezdeményezését, s az elismerést magának vindikálta. Természetesen hozzájárult gépeléssel, adminisztrációval, tehát máris az ő ötlete, terve volt. De ha bárki hozzányúlt akár a legjobb szándékkal az ő ötletéhez, azt nem tűrte, negligálta, letarolta, nem létezőnek tekintette.
Már nem hiányzott neki egyik nő sem azok közül, akik korábban voltak az életében, de már nem volt kedve főzni, takarítani, vasalni sem. Mit tehetett? Megházasodott.
Elvett egy jó nyugdíjjal rendelkező igen kellemes hölgyet, akinek lakása is, kocsija is volt, sőt gyerekei is. A gyermekei igénybe vették az asszony szabad idejét, ő pedig kihasználta a felszabadult időt magának. Új szerelembe esett az új hellyel, minden maradék idejét ennek az újabbnak szentelte, és szárnyalt a szellem, suhant a gondolat, és megalkotta a maga számára kreált feladatot, és tervezett, és szervezett…. Ahogy teltek az évek, a gyermekeknek már nem volt szüksége anyjuk segítségére, s akkor társául fogadta, és szorgalmasan adta neki a feladatokat. És dolgoztak, és szerveztek ….És mindenki el volt ragadtatva ettől az ötletgazdag, szorgos férfitól, aki pedig csak magát szerette.
Kertész Éva
Károly bá’ győzelme
Károly bá’ a kapu
előtti kispadon üldögélt. Várta, hogy szóba elegyedhessék az úton elhaladó
emberekkel, halljon valamit ő is a világról. Pipáját feketére füstölte az idő.
Csak úgy megszokásból pöfékelt. Magas, szikár
termete meggörbült, csontos arcát nyolcvan év gyűrte össze. Haja még mindig
szürkésfekete – büszke is volt rá –, s szemeiben is villogott valami a régi
parázsból. Időváltozás lesz, mormogta, s
megsúrolta fájó térdét.
Magára maradt. Egyedül
a nagy házban. Ágnis a tavaly fél év alatt itt hagyta őt. Hej, pedig jó asszony
volt szegény, sóhajtott nagyot. Alacsony, kis gömbölyű, mindig kacagó asszony
volt. Pedig jutott neki jó is, rossz is. Nyolc gyermeket hozott a világra,
hármat hamar el is temettek. Mennyit sírdogált olyankor! Vigasztalta eleget,
hogy ne ríjon, lesz másik! Takaros, szorgos volt, a mán igaz. Csak ne lett
volna olyan templomba járó! Minden vasárnap talpig feketébe ment fáradhatatlanul.
Nem szólt ellene, tudta hiábavaló lenne, s aztán hadd imádkozzék, ki
tudja…hátha…
Legkisebb fia, Lajos,
itt lakott a családjával a nagy házban. Csak a menyével, Rózsival, nem egyezett
a szó. Néma háború dúlt köztük. Ravasz asszony az. Iskolázott volt, s nagy
okosnak tartotta magát. No, hiszen. Ha annak idején ő is járhatott volna
iskolába, többet tudna nála! De dolgoznia kellett, földeket vettek, állatokat
tartottak, nem volt megállása. Még öt éves se volt, s már őrözte a libákat.
Aztán a saját családjának gürcölt. Kiházasította a fiait, a lányait illendően
kistafírungozta. Nagygazda is lett mindegyikből. Csak Lajosnak nem épült külön
ház, ráíratta ezt a nagyot. Ők, Ágnissal, elfértek egy szobában. S mégse
tetszett. Rózsi, a menye, állandóan bosszantotta. Meg kell hagyni, ügyesen
csinálta. Nem, nem szidta apósát senkinek, de úgy adta elő az eseményeket, hogy
mindenki a szegény Rózsit sajnálta, a szenvedőt, s ő lett a gonosz, rosszféle
vénember!
Ő tehetett arról, hogy az unokái a kert végén lévő körte
miatt kitaposták a drága répát? Szólt nekik szépen, hogy kerüljenek az úton, de
hiába. Így kivágta a fát körtéstől. No, ki lett a leghitványabb ember? Hát
persze, hogy ő. Gondja volt erre Rózsinak. Ahelyett, hogy rendre tanította
volna a gyermekeit. De nem, még biztatta is őket, menjenek a répasorok között. De csak azért, hogy őt piszkálja.
S a kicsi kutya, a
Mackó! A gyermekek kedvence. Miért nem kötötték meg? Nem haladt a kapálással,
állandóan a lába alatt volt. Kergette is szép szóval, de nem használt annak se.
Nem akarta bántani a kutyát, dehogy akarta! Egyszer feléje csapott a kapával. Elvágta
a Mackó lábát! Lett is ebből ribillió! Ebcsont beforr, mondogatta. De hiába. A
nagyokos menye futott vele a doktorhoz. Tudta, hogy ezzel ismét ellene hergeli
a falut. Hiszen a fekete tyúk mindent kikapar, elmondta neki Gazsi bátyja. Szájára
vette a nép, hogy ilyen meg olyan ember, nem sül ki a szeme! Kivágta a körtefát
az unokái elől, s most még a kutyát is majd’ megölte!
A fiát, ezt a mamlasz
Lajost is úgy behálózta, mint a pók a legyet! Igaz, soha nem szólt az apja
ellen. Kettejük közt őrlődött.
Szerette az unokáit. Okosak
voltak, szépecskék, vele is tisztelettudóan viselkedtek. Az a ravasz anyjuk jól
értette a dolgát! Ha kérte őket valamire, megtették, de érezte, hogy nem szeretik. Azok után, amiket
az anyjuktól hallottak róla, nem is csoda.
Még jó, hogy a múltkor is letakarta a tál szőlőt előlük. Akkor hozatta a
városból. Hozasson nekik Rózsi, ha kell. Lehet, hogy észrevették a gyermekek,
mert furcsán pillantottak a kaszten
felé, de nem szóltak. Míg Ágnis élt, a gyermekek minden este átmentek vacsoraidőben
hozzájuk. Enni, azért. Mert ők hideg aszalt szilvalevest ettek puliszkával,
utána disznóhúst. A nagyanyjuk etette volna állandóan, de kifogott ő rajta! Ki
bizony! Mielőtt megszólalhatott volna Ágnis, ő már kérdezte az unokákat, hogy ugye,
nem esznek? Mit válaszolhattak volna egyebet a nemnél, somolygott magában. Igen
ám, de ezt ismét megtudta a falu. S megint ő maradt alul!
No, hadd el , asszony,
megkapod a magadét! Kiokoskodta, mit tegyen. Kellett egy kutya ház- őrzőnek!
Milyen ember az, akinek kutyája sincs! Mackó, az nem ugatott, az istállóban aludt
egész éjjel. Hát vett ő egy jó kutyát. No, az aztán egész éjjel csaholt a ház
előtt. S Rózsi – rossz alvó lévén – nem tudott aludni. Most megkapta a magáét.
És ő győzött, az öreg! Nem bírták a Rózsi az idegei. Fia családostól
elköltözött az apósához. Lajos, pedig naponta jöhetett haza ellátni az
állatait. Ha ekkora mamlasz.
Igaz, egyedül maradt.
Pitymallatkor már leste jön-e a fia, s miután Lajos befejezte a munka nagyját,
ő is kiment segíteni.
Csak ne lett volna
egész nap akkora a csend! De a győzelmet nem adják ingyen.
Elhallgatott bűn
"Bűnömet végül megvallottam neked és nem takargattam vétkemet..." ( Zsolt.32.5 )
Kiállni
reszkető lábakkal
anyám elé,
szégyen nélkül ma se mernék,
-bár hallanám féltve-intő szavát-
hogy megvalljam neki bűneim,
mint rég,
mit el se követtem,
boldogan beismerném.
Nem alázott meg
gyermekded vétkeinkért,
míg körbelihegtük őt
százszor elhadart érvvel.
Nem a bűnöst kereste,
a bűntelent.
Ő volt nekünk
a követendő példakép.
A jót dicsérte szüntelen,
mikor fennhangon ránk szólt,
s mi felnéztünk rá
irigy bűntudattal.
Tudjátok,
minden emberben van valami jó,
amiért a bűn megbocsátható.
Ilyenek vagytok ti is mind.
Az is,
aki közületek ma vétkezett,
s végigmért huncutkás mosollyal,
s mindnyájunkat
önmagunkkal büntetett.
Hagyta,
hogy az elhallgatott bűn fájjon,
tisztuljon a lelkünkbe mart seb,
s várt.
Várt a kibírhatatlanságig.
Tudta,
hogy könnyek közt bűntudattal
elébe áll majd
-véréből kisajdultak igazságával-
bűnösök közül
a bűnösebb.
Seres László
Séta, őszi reggelen (avagy vissza a jelenbe)
magán-alagút,
fázós csend, homály,
vákuum-villanás,
elbúvó élet.
némi szorongás,
berzenkedés és
harag; elnémult,
elárvult lélek.
zárt kapuk erdeje,
tonnányi teher-tömeg,
nagy agyszülemény-gyár.
felhőtlen borongás;
zivataros napfény.
soha nem láttam még…
mindig is ezt láttam…
mintha láttam volna…
szürke álmokból kitör,
csatazajra ébredve,
egy magzatnyi darabom
eszmél a végtelenre.
micsoda – mi nem csoda?
újra madárdalt hallok,
tünedez a félhomály
újra szólnak a hangok.
Ébredésem eldöntött már;
takarodj, te kusza álom!
valamikor enyém voltál -
most már halálod kívánom!
Itt a reggel, az őszi köd.
Lágyan simogat a pára.
Most a természet tart tükröt
nyiladozó pupillámra.
Csicsergés a madárlakban,
virágillat leng köröttem;
hogyan nyugodjak meg abban,
hogy eddig észre se’ vettem?!
13102324bg
Kőhalmi Levente: Néma dallamom
Néha ajkam szólana
hozzád,
de van, hogy szíved
zárva.
Néma dallamom repít
olykor
magzatot lüktető
méhedbe.
Csendes csecsemőd
most küzd benned,
s az életre várva
óriás énekét
ordítja,
borús ódaként
lelkedre.
Nem a tiéd, és nem
az enyém,
és nem magától
fogant e remény!
Víz tükrében
tipródva törik szét arcod mása,
apró lábak alázzák e
pocsolyát.
Elméd megriad, mikor
tested vágya
szétrombolja bensőd
hallgatag mosolyát.
Gyönyörű éden most szomorú
lelked ágya,
mely pihentet, s
kékje arcodra vetíti alakját.
Tündérkönnyek
szántják szép szemed,
megható kép ez,
mégis megremeg.
Igaza, akár lehulló
eleganciád,
akár a melléd
csapódó mesevilág.
De gonosz világ
sanyarú tükre ez,
melyben csak te egyedül
vagy gyönyörű nékem,
nem riaszt meg most
dallam sem fürge nesz,
és semmi sem emészti
nyiladozó énem.
Bár néha túl halkan
szól hozzád,
hidd, várja szíved
nyílását néma dallamom.
Jajongva sír fel,
akárha apró élet,
s én oly boldogan
hallgatom,
hogy nincs most az
az erő,
és nincs az a
hatalom,
mely szebbé tehetné
arcod csapzott énekét,
ha verejtékét újra
láthatom.
Oltárodon
fájdalmat őrizve
mindörökre átölellek
soha nem eresztve
jajveszékelve nézek
fekete fényben
vágyom ölelő
gyengéd kézre
ha oltárodon
egykor áldozhatok
ezt a zord világot
nem átkozom
a jóságot mint
gyermeket fogom
kezét szelíden
kezemben tartom
pillangó szárnyakon
sóhajok zuhataga
jajongva hull rám
lelkemben rideg
forróság honol
mindörökre átölellek
soha nem eresztve
jajveszékelve nézek
fekete fényben
vágyom ölelő
gyengéd kézre
ha oltárodon
egykor áldozhatok
ezt a zord világot
nem átkozom
a jóságot mint
gyermeket fogom
kezét szelíden
kezemben tartom
pillangó szárnyakon
sóhajok zuhataga
jajongva hull rám
lelkemben rideg
forróság honol