Kapolyi Noémi: Döntések csarnoka





Egészen felvillanyozódott a kiírástól:
DÖNTÉSEK CSARNOKA
Úgy gondolta, ha már ilyen izgalmas a név, megveszi a belépti díjat, elvégre szórakozni jött el és bemegy a keskeny bejáraton.
Kissé várnia kellett, mert nem alakult ki a sor, mint a körhinta vagy a hullámvasút előtt, de egy idő után odabattyogott egy elég slamposan öltözött vénember és a kezébe nyomott egy jegyet.
-Mehet- vetette oda, és már távozott is az egyik céllövöldés bodega irányába.
Micsoda egy ügyvitel ez, méltatlankodott magában egy pillanatra, aztán lenyomta a kilincset, és belépett.
Ahogy maga mögött becsukta az ajtót, kellemes hűvösség fogadta, az erős félhomályt hamar megszokták a szemei, amikor körbepillantott a helységben, meglepődve konstatálta, hogy valami hosszú előszoba lehet, amely itt elől a legkeskenyebb és a távol felé elágazik és kiszélesedik. Aztán figyelt fel a csendre. Míg kint harsogott a zene, a csinnadratta, addig itt, bent egy hang sem hallatszódott.
-Milyen egyszerű ez- állapította meg félhangosan- itt bejöttem, ott meg majd valamelyiken kisétálok, ha nem is szórakoztató igazán, megnézem- mondta.
Lassan elindult a hosszú előtérben. Menet közben vette észre, hogy néha elkalandozik a tekintete, mindig akadt olyan hely, ahová odatévedt menet közben, néha meg is állt, egy arckép, vagy egy szelet valamilyen ásványból, néha váratlan színek is felbukkantak, vagy egyszerre puha és gyönyörű színekben pompázó kézzel csomózott szőnyegbe süppedtek a lépései.
A mintákon ácsorogva azon kapta magát, hogy szinte belegabalyodik a minták sűrű sokaságába, aztán ráakadt egy vezérvonalra és annak mentén egyszerre csak, mintha megértette volna egy pillanatra, mit akart a tervező, mit is ábrázol az egész, de mire az átgondolásig jutott, már másra lett figyelmes, és ahogy lassabban lépkedett egyre jobban élvezni kezdte a részleteket.
Néha kimondottan nem tetszett neki amit látott, de hiába gyorsította meg az útját, legalább annyit kellett mennie, mint a gyönyörű és szemet gyönyörködtető részeknél haladva.
Kiszélesedett a hely és föltekintve beugrókra és nyiladékokra lett figyelmes, némelyik rendes ajtót rejtett, másikuk csak hasadék volt a falban, amelyen éppenhogy csak befér az ember.
Megállt középen és gondolkodni kezdett.
-Vajon mi mögött mi lehet?-kérdezte- végül annyira lekötötték a gondolatai, hogy csak ácsorgott.
Aztán a lábánál, majd fel nem döntötte, picike, bordós barna fából faragott zsámolyfélét pillantott meg.
-Nem is vettem észre- motyogta, és rákuporodott.
Most már ülve mélázott azon, mi lenne a legjobb.
-Ha egyiken bemegyek, és nem tetszik, mi van, ha nem fordulhatok vissza?- morfondírozott-, mert ugye mindegyiket meg kéne néznem, úgy lenne érdekes- tűnődött.
A félhomály kicsit sötétebbre váltott, akkor vette észre, amikor egy lobogó kis gyertyaláng közelített felé, a rosszul öltözött, slampos ember jött a bejárattól.
-Letelt az idő, tessék kimenni- szólt szárazon, egyik kezével felnyúlt a gyönyörű falról lelógó zsinór felé, és erőteljesen megrántotta, a rongy lehullott, és kis zsámolyáról belátta a vursli egész helyszínét, a tágas mezőt, ahol már elbontották a körhintát, és egyedül a céllövölde bodegája kókadozott árván a  ponyvatekercsek között.



Riba Ildikó: Ébredés



kinyúló kar tart
szürkén fénylő holdlabdát
kába éjszakán 

tavaszi zsongás
rózsaszín virágpamacs
szemérmes darázs

teremtés pihen
lenge szellő-szerelem 
napkeltén ébred


Kép: Klenota Abigél alkotása


Tóth Sarolta: A játék szerepe



A játék életre nevel,
örömet szerez a gyermekeknek,
élményeket, sikereket.
Segít elviselni a kudarcot,
újra kezdeni a harcot
becsülettel szerzett győzelemért,
kiérdemelt dicséretért.
A játék tanítja, ügyesedik,
érdeklődése növekedik.
Szerez magának jó barátokat,
teremt vele társas kapcsolatokat.
Ismerkedik a tárgyakkal,
növényekkel, állatokkal.
Tapasztalatokat szerez,
tanulás közben is nevethet,hidd,
"jó szóval oktasd, játszani is engedd!"
A játék gyönyörű, színes és gömbölyű,
eszköze bármi lehet, nehéz vagy könnyű,
erősít, fejleszt, boldog emberré tesz.
Számtalan fajtája elmét gazdagít,
szabályokat tudatosít.
A felnőttek is játszanak,
ilyenkor újra gyermeknek látszanak,
önfeledten belevetik magukat,
félre teszik gondjaikat.
Akarsz-e velem játszani,
boldog gyermeknek látszani?
Kacagjuk végig életünket,
a játék nevelt életre minket.



Tomor Gábor: Dobozod



Lám, minek tűnsz,          
csak hát ellenedre.        
Számodra nincs kiút,              
nem tudsz kiszakadni.                
Kit őrei belevetnek,        
aligha fog szabadulni.


A kép címe: Houdini; Kelemen Dénes festménye.



Markovity Radmilla: Jövendölés



Tehetség vagy átok, vagy talán mindkettő,
születésem óta engem mindenhova
elkísér, szeszélyes,  félelmetes néha ,
kacagtató, komoly, gúnyos, hajmeresztő,
de  hűséges szerető, bennem lakik, és
segítőkész tud lenni,  kérjed, biztosan
meghallgat, rajtam keresztül  bizalmasan,
neked üzen, én mondom meg  a jövendőd,
kávézacc, römi vagy cigány kártya, egyik
sem rossz segítség, álmomban meg ne jelenj,
hidd el nekem, ott az igazi jövendőd.
Szebb vagy rosszabb lesz, ami majd vár mi reánk?
Eddig fele-fele volt, vagy ez is talány?
Most merre billenne az a nyamvadt mérleg,
jövendölés nélkül megtudjuk a fényben...



Csörgits Kinga: Drága barátom



Drága barátom, a halál tündöklő angyala meglátogatott engem. Egy csöndes éjszakán érkezett hozzám. Jöttére megremegtek a törékeny jégvirágok az ablaküvegen. Leült az ágyam szélére és megérintette az arcom. Majd mint gyermek, aki óvatosan kóstol, mégis annál mohóbban követeli az új ízét, közelebb hajolt és megcsókolt. Az egységesülés lassan, napról napra vette át az irányítást felettem. Mikor ráeszméltem valójában mi történt velem, már túl késő volt. Emlékképek tódultak elő belőlem, melyek nyomán újraéltem különös utazásom minden pillanatát. A testem pedig hol alig észrevehetően, hol elviselhetetlen fájdalom árán levált a lelkemről. Pontosabban nem tudnám megmondani, a testem vált e le a lelkemről, vagy a lelkem hagyta e magára szűkös, kényelmetlen otthonát. Azt sem tudom hiszel e nekem barátom. De az egységesülés szétzúzott apró pici darabokra. Erőm fogytán a testem már képtelen volt tovább harcolni, de elmém még nem adta fel. Végül a végső vereségtől megkeseredve felfortyogott bennem a düh, a félelem és a gyűlölet érzése. Ekkor jött el a pillanat. Talán mindig is a hátam mögött bujkált. Lopva, leselkedve utánam, várta a tökéletes pillanatot, hogy alkut kössön a lelkemre. Nem kell elvenned - suttogtam. A tiéd lehet. Vidd. Csak legyen már vége. Legyen vége akárhogy. 
Annyi mindenért harcoltam, dolgoztam, küzdöttem az elmúlt 30 évben, ami valójában nem ért egy árva, lyukas garast sem. Semmit. Leszámítva, hogy ehhez a felismeréshez vezettek. Üres, fakó, terméketlen, száraz utak, kapcsolatok, célok, érzések. Az elme felszabadításáról tanítottam és éjsötét útvesztőkön vezettem végig elveszettnek hitt lelkeket. Mi végre? Rendíthetetlen, kizárólagos igazságokat, elveket vallottam és adtam tovább. De kinek a nevében? Saját magam megbízója és felhatalmazója lettem. Megannyi tudás, melyet mások megsegítésének szolgálatába állítva tékozoltam el. Mi végre? Merő gőgből barátom. Merő gőgből. Mert ki mondhatja el magáról, hogy bármit ural, bármit birtokol ezen a földön? Ki mondhatja, hogy vezet, mikor csupán kísér? 
A fájdalmam egy gyönyörű, fényes sárkány képében szállt alá, hogy újra és újra falatozzon belőlem. De a szenvedés ellenére nem tudtam tovább haragudni. Már arra sem volt erőm. Ehelyett mély, tiszta szeretet és hála költözött a szívembe. Utólag hálás voltam annak a tékozló önmagamnak, aki nem értékelte az élet ajándékait. És hálás voltam annak az önmagamnak is, aki tétlenségbe fagyba feküdt egykori énem helyén. Ki ez a nő? ... Nem ismerem... még nem.
Köszönetet mondok mindenért és mindenkiért, ami és aki elhagyott engem, megmutatva a helyes utat, amely befelé vezet. Önmagamhoz.
Hálát adok a fájdalomért és minden ágyban töltött napomért, amikor azt éreztem az egész világ magamra hagyott.
Köszönöm az engem körülölelő közönyt és tétlenséget, mely elvezetett a felelősségvállalás erényéhez. 
Hálás vagyok a mozdulatlanságért, mert így még nagyobb hálával gondolok a szabad lélegzés és szabad mozgás örömére.
Köszönöm a teljes leépülést kívül és belül, a káoszt rend és rendszertelenséget. 
Drága barátom! Egy szép napon, amikor újra kiérdemlem, hogy teljes pompájában érezzem és érzékeljem a világot, mindent másképp teszek majd. Többé nem mérgezem magam felvett szerepekkel, megfelelésekkel. Többé nem teszek semmit a magam kárára azért, mert másnak úgy jó. Ehelyett mindennap amikor felkelek, emlékeztetem magam arra a csodára, hogy élek. Létezem. Lélegzem. 
Álmatlan, fuldokló éjszakákat és kábulatban töltött nappalokat gondolkodtam végig. Hova futok, hova sietek? Miért mindig a rossz embernek mondok igent és a jónak nemet? Miért nem vagyok képes vállalni a felelősséget az életemért és a döntéseimért? Miért fontosabbak számomra a külső körülmények vagy más személyek, mint saját magam? Mikor ismerem fel végre azt az erőt, ami a kezdetektől bennem munkál? Készen van, tökéletes és kerek egész. Nincs szüksége egyéb forrásra, csupán az én szeretetemre. Miért töltöm azzal az időm legnagyobb részét, hogy olyan képet alakítsak ki magamról, ami a külvilág felé tökéletesnek mutat? 
Nos drága barátom! Senkit és semmit nem kötelező szeretni. Sem vér, sem adott szó nem kötelez, ha viszont nem ugyanazt kapod. Mindig van választásod. Akkor is, ha úgy érzed nincs így, akkor is ha mások mást akarnak elhitetni veled. Nem a szüleid meg nem valósított álma vagy, hanem önálló független ember, aki saját feladattal és lélekcsomaggal érkezett ebbe a világba. Az egészség és a szabadság a legnagyobb ajándék ezen a földön, ami embert illethet. Minden más csupán ezután következik. A düh, a félelem, a vádaskodás és a kifogások sora méreg, ami megbetegíti a testet és gúzsba köti az elmét. Minden tétlenségben és halogatásban töltött nappal távolabb sodródsz a boldogságtól, de sosincs késő ahhoz, hogy elkezd megvalósítani a vágyaid és megtaláld azt az embert, aki igazán te vagy ott, legbelül. 
Eredményekben, sikerekben és boldogságban gazdag 2017-et kívánok neked. Láv és imádat.


Varga Árpád: Egy át nem gondolt élet kínálata





Vagy megalkuvó balek, szolgalelkű méhe.
Vagy méltányolt harci eb – oltva, chippel mérve.
Ezt kínálja csak egy át nem gondolt élet.

(Pápa, 2014 nyara)



M. Fehérvári Judit: Nekem kellene lenni fent, neked lent









































Nekem kellene lenni fent,
neked lent,
de egy akarat, egy ismeretlen
sötétség mégis rád szakad.
Én meg hordozom a súlyát
ennek a semminek...
Félelmetesen nehéz.
Nem védenek meg
ellene a könnycseppek,
sem az emlékek árja,
egy negyedszázadnyi lét
az semmihez sem volt elég...
Na, persze...
A szereteted itt maradt, de
nem simogat, nem cirógat...
Meg a munkáid, terveid is,
s a félkész naplójegyzeteid
Nagymaroson és Krisz keserve is...
Ha ez a sors, akkor én nem kértem
belőle, hamvas arcod, ha hozzám
érne, mikor a pályaudvaron ölelnélek,
mikor éppen itthonról mennél haza
vagy fordítva, az volna az élet!
Ez csak a semmimező, a halál árnya,
a kurva életbe, hogy volt mégis,
aki ezt így kitalálta, vajon, ismerte
a gyötrődést, volt saját gyermeke
és sorsa? Nem hiszem, mert
különben minden fordítva volna:
én lennék lent, te pedig fent és
terveznél újra, meg Floppal
sétálnál és tudnád, hogy az
életet csak egyszer írja
valahol valaki, aki hibázott,
de nagyot, hogy engem itt hagyott.


Riba Ildikó: Sziluett



loboncos csalit
mélyén megbújó árnyak
fakó színei

emlékek sovány
sziluettje sosem volt
boldogságérzet

csak szemfényvesztő
talmi ragyogás málló
szellemképhomály


Kép: Dr.Krekó Imre alkotása


Kapolyi György: A hit ereje



Bogdán Jakab meghalt és bár tudott róla, mégsem vette tudomásul. Tudott a halál létezéséről, azt is elfogadta, másokkal ez rendszerint előfordul, de valahogy önmagára nem érezte érvényesnek.

Zsenge ifjúként jelen volt nagyapja halálos ágyánál, látta az öregúr távozását, ott határozta el, vele ez nem fog előfordulni, Ez a fogadalom idő múltán látszólag feledésbe merült, de ahogy idősödött, egyre gyakrabban jelentkezett. De meggyőződése miatt nem tett rá semmiféle hatást. Lelkiekben felkészült, hogy szeretett hozzátartozói halálát, mint fogja átvészelni, mit fog tenni, ha öregen magára marad. Jegyzeteket készített az örökölhető javakról, pénzügyekről, igyekezett aprólékosan elrendezni a hogyan tovább technikai részleteit.
Mikor mindennel elkészült, igen megnyugodott boldogan kapcsolt saját számára kitalált életsebességre.
Abbahagyott minden társadalmi érintkezést, hogy szokja az egyedüllétet. Üde volt és elégedett. Hozzátartozói észrevették különös átalakulását, megváltozott viselkedését, de aggkori elhülyülésnek gondolták, jókat vigyorogva a háta mögött sejtelmes viselkedésén.
Telt-múlt az idő, hozzátartozói kezdtek sorba elmenni. Ő, elhatározásának megfelelően viselte a megrázkódtatásokat, vigyázva, neki ne ártson. Lassan múltak az évek, Bogdán bácsi egyedül maradt. Elégedett volt, tervei szerint alakultak az események.
A hatalmas bérházban, ahol lakott látta felnőni a gyerekeket, azoknak gyerekeit is, akik szeme láttára öregedtek meg.
Már senki nem ismerte a vénembert a másodikon, de nem is érdekelte a lakókat kiléte.
Bogdán Jakab élt, és láthatóan létezett.
Évekkel korábban történt, egy kellemes augusztusi délután-elgázolta a busz. Rendőrség, mentők, hullaszállítók.
Állítólag közpénzből temették el. Bogdán Jakab mindebből semmit nem vett észre. Élte tovább eltervezett életét, élvezte nyugalmát.
Elképesztő, hogy erős hittel és akarattal mikre képes az ember.


Kép: Kapolyi György alkotása



Tóth Sarolta: Áll az idő



Áll az idő,
csak én megyek,
visszanéz a táj.
Sáros cipő,
rajta hegyek
szürke pora fáj.
Rohan az út,
én csak állok,
rám néznek a fák.
Csillag sikolt,
tapsol a Hold,
feltekintek rá.
Madártetem,
fenn a hegyen,
életre hívom.
Bomlott elme
gerjedelme
most verset dalolt.


Barcsay Jenő: Dombos táj, 1934. Budapest, Magyar Nemzeti Galéria


Tomor Gábor: Kórkép



Létburkod                      
ódon ház.
Belseje lázít,                          
megaláz.                    
Tűröd csak,    
a sírodig fáj.           .


A kép címe: A zokogó; Szurcsik József festménye.


Csörgits Kinga: Álomidő...



Ami elfolyik, szétfolyik, az ujjaid közt kifolyik. Aranyló, megfoghatatlan, csillámló púderköd, ami beborít, betakar. Szeretném megőrizni. Marasztalni. Magamba zárni. Álomidőben élni az egész életem. Bárhol, bárki is legyek itt és most. Tünékeny lélegzetvétel vagyok csupán. Egy felszakadó sóhaj, mely súlyos mérföldkőnek, kővé dermedt lábnyomnak érzi magát az univerzum végtelen, csillagokkal tarkított egén. Talán így van jól. Ettől vagyunk annyira különlegesek. Hogy annak érezzük magunkat. 
De bárhogy is...az álomidő amilyen váratlanul toppan be, olyan hirtelen távozik. Kérlelhetetlen, könyörtelen vándor, kinek jöttét szomjazzuk egy életen át, de amikor végre megérkezik képtelenség teljes pompájában, teljes odaadással élvezni. Mert minden pillanatban ott az elmúlás, ott van a halál. Az elválás lehetősége. 
És akárhogy is... az ember csupán egy tünékeny lélegzetvétel. Egy felszakadó sóhaj, mely súlyos mérföldkőnek, kővé dermedt lábnyomnak érzi magát az univerzum végtelen, csillagokkal tarkított egén.
Valamit adtál, ami továbbél bennem. Már hozzám tartozik. Beleszőtte magát minden szívdobbanásomba, minden sejtembe. Valamit adtam, ami ott lüktet benned. Visszavonhatatlanul, rendíthetetlenül ül meg lelked legmélyén. 
A tükör előtt állok. Szemem sötétre festem, testem csipkével borítom. Majd hosszú hajamba markolok és mélyen beleszippantok. Benne van az éjszaka illata. A férfi illata. Az álomidő illata. Elképzelem, hogy te markolod. Vad szilajul, mégis simogatva...tengernyi idők és világok határán ringatva. 
Szeretem, ahogy az emlékeim - illatok, érzések, képek - körém tekerednek, akár a csipkeindák, ágak és bogak, mellyel testemet borítom, amikor csábítani várlak. 
Álomidőben élek. A világok határa, álomidő. A folyton szemlélődés, álomidő. Én magam vagyok az álomidő. Belém lépsz, bennem élsz. Szavaim a végtelen suttogásából kiragadott villanások csupán. És ahogy nagy gondossággal kiköltve leírom őket, oda is térnek vissza. A végtelenbe. Ahol a kérdés önön válaszával összefonódik. Ahol a csábító a hódító előtt önként fejet hajt, majd újra harcra hívja. Kacérul, pajzánul. A végzetes eleve elrendelés és fatális véletlenek buja násza végül megfogan és lám ember születik belőle. Ez a gyönyörű, megismételhetetlen, mégis örökké bizonytalan, agresszív csoda...
Álmomban kaput láttam, beléptem rajta...és ott csodát pillantottam. De amikor reggel kinyitottam a szemem, türelmetlenül esetlen, kétségbeesett ujjaim már hiába kutatták finom bőrkötésű naplóm sziluettjét. Alkotásért kaparászó elmém meddő maradt. A rontók elvitték tőlem. 
Álomidőben, álomcsapdában, álomtérben, áloméletben, álomtörésben álomhálót szövök. Beleszövöm kimondhatatlan, leírhatatlan, formába nem önthető gondolataim, érzéseim. Beleszövöm kapcsolataim varázsos fonalait, aranyszálakat, melyek hozzád kötnek. Más lelkekhez és lélekterekhez. Beleszövöm finom rezdüléseim, lelkem mélységét, életem lassan gördülő, mégis gyorsan illanó érkezéseit. 
Amikor írok, végtelen kódexekben lapozok. Istenek és istennők serlegéből iszom. Világok születését és bukását látom. A háború pedig, melyet az emberi eszenciáért folytatnak, itt és most zajlik...érted és értem. A lélek üdvös, irgalmas, kegyelmes...álomhálót terítek rá. Hogy ne sérüljön. Nem kell mutatnia magát ebben a világban. Lelket felfedni, meztelenre vetkőztetni csak álomidőben, álomcsapdában, álomtérben, áloméletben, álomtörésben álomhálóban lehet. Különben elfolyik, szétfolyik, az ujjaid közt kifolyik...



Farda József: A füldugó



Szomszédjaimról szól a történet. Ikerként születtek. Először a lány jött a világra, majd őt követte 2 perc elteltével a fiú. Én még két ilyen összeférhetetlen embert nem láttam a világon. Szerintem már az anyaméhben utálták egymást, és ez az antagonisztikus ellentét végigkísérte egész életüket. Egykorúak voltunk, gyakran ütöttük el az időt nálunk, de soha nem hármasban. Ha a lánnyal játszottam, akkor a fiú maradt távol, és ugyanígy fordítva is. Sokszor hallatszott át a véget nem érő veszekedéseik hang kavalkádja. Mindenről tudtam, mert én voltam mindkettőjük lelki szemétkosara. Szívesem meghallgattam őket, sokszor próbáltam kibékíteni a feleket, sikertelenül. Szegény szülők őrlődtek a két gyerek között, boldog, szerető családra vágytak, de ezt kapták helyette. Szerintem az édesapjuk ebbe a kilátástalanságba halt bele aránylag fiatalon. Amikor elérkezett életükbe a „boldog” fiatal kor, gyakran eljártak otthonról, külön-külön utakon, szerintem csak azért, hogy ne kelljen egymást elviselniük. Tudtam a tétova lépéseikről, ahogy próbálnak helytállni a számukra ismeretlen világ útvesztői között. Én adtam nekik tanácsokat, aki hasonló korú lévén ugyan azzal a gondokkal találtam magam szembe, mint ők. 
Azért valahogy felnőttünk. A lány hagyta el elsőként a szülői házat, hozzáment ahhoz a férfihez, akit ugyan nem szeretett, de legalább kiszakította ebből a környezetből. Nem sokkal később a fiú is önállósította magát. Hallottam róla, hogy ügyeskedéseivel könnyű pénzhez jutott és nagyon fut a szekere. 
Telt az idő, csend honolt a szomszéd házban. Ritkán láttam az anyát, aki szinte csak a közeli bolt és a lakás közti utat tette meg, nagyritkán. Időnként szóba elegyedtünk, de sok mindent nem tudott a gyerekeiről, ha róluk kérdezősködtem. Aztán egyszer feltűnt, hogy nem látom őt, ezért rosszat sejtve átmentem hozzá. Igen legyengült, rossz állapotban találtam, ezért mentőt hívtam és megígértem, hogy gondját viselem a háznak és a kutyának. Próbáltam megkeresni a gyerekeket, hogy tájékoztatást adjak az édesanyjukról. Nagyon nehezen találtam a nyomukra, pedig sok ismerősöm van mindenfelé. Végül sok vargabetű után a lányt találtam meg, egy nyomorúságos albérletben, magányosan, összetörve. Azonnal úgy döntött, hogy hazaköltözik. Segítettem neki ebben, miközben elmesélte, hogy mi történt vele azóta amióta nem láttuk egymást: gyors házasság után, még gyorsabb válás, magány, elviselhetetlen munka, belefásultság mindenbe, örömtelenség. 
Ahogy visszatért, meglátszott mindenen a keze nyoma, talán újra volt célja az életének. Amikor megjött a korházból az anya nagyon boldog volt, hogy újra szólhat valakihez, láthatóan javult az állapota. De ez csak szervezetének utolsó fellobbantása volt, mert egyik reggelen nem kelt fel többé. A temetésre sikerült megtalálni a fiút is. Letörten állta végig a szertartást, majd szó nélkül újra eltűnt a szemek elöl.
Megöregedtünk, ők is én is, amikor egy nap taxi állt meg a házuk előtt. A férfi kecmergett ki belőle, két bőrönddel a kezében. Nagyot fújtatva megállt a kapu előtt, majd lenyomta a kilincset. Épp az udvaron tevékenykedtem, kíváncsian vártam a fejleményeket, de nem történt semmi különös. Az új jövevény néhány nap után átjött egy kis poharazgatásra. Ő is elmesélte eddigi életét: állandó „ügyeskedések”, sok pénz, de boldogtalanság, rossz barátok, elapadó vagyon, csőd, dupla nulla, hazatérés.  Félt, hogy kiújulnak a veszekedések, de csak annyi történt, hogy elosztották a házat és mindenki éli a saját életét. A lövészárok azért megmaradt köztük, csak nem szavakban fejeződött ki a harc, hanem abból, hogy nem szóltak egymáshoz, de ment az apró szurka-piszka. 
Nem értettem, hogy miért nem tudnak dűlőre jutni egymással. A szakadék csak egyre mélyült és újra én lettem az ütközőpont, akinek el lehet mondani a vélt vagy valós sérelmeket. Kezdetben csak apróságok harca folyt: kicsenni a másik hűtőjéből a kaját, elhasználni a másik samponját, nem lehajtani a WC-ülőkét. Aztán a háború eldurvult, aminek a környezet is elszenvedője lett. A nő sokáig fennmaradt és tévézett. A férfi korán fekvő volt, és nem tudott elaludni emiatt. Ő viszont korán kelt és a rádiózást részesítette előnyben, ami a nő reggeli szunyókálását zavarta. Amikor rájöttek a másik gyöngéjére, egyre nagyobb hangerőt csiholtak ki zajkeltőjükből bosszantva egymást és a környéken élőket. Amikor szóvá tettem a környék felháborodását a férfi azt válaszolta, hogy ő már megoldotta a problémát, vett egy füldugót, tőle már úgy bömböltetheti az öreglány a tévéjét, ahogy akarja.
Egyik éjjel vad kutyacsaholásra ébredtem. Kirohantam, hogy megnézzem mi történt. A szomszéd kutya rohangált fel és alá, a háztető alól füst szivárgott ki. Azonnal visszaszaladtam és hívtam a tűzoltókat, majd átvetettem magam a kerítésen, hogy segítsek. A nőt láttam meg előszór, ahogy előbotorkált a már lángokkal égő ajtó mögül. Egy pillanatig megállt, körülnézett, majd határozott léptekkel visszament a házba. Néhány pillanattal később mindketten megjelentek. A ház felé fordultak, amelyet már visszavonhatatlanul magukévá tettek a lángnyelvek. Ádám és Éva a sokk hatása alatt álltak földbegyökerezett lábbal, lassan megfogták egymás kezét és arcukon elindult egy-egy könnycsepp. A férfi fülében még most is ott volt a füldugó. Amikor kivette, meghallotta a közelgő, szirénázó tűzoltó autót…



Varga Árpád: Mielőtt lopnál



Ha azért lopsz,
hogy kevesebbet dolgozz:
sajnos, az már régen rossz…

Ha azért lopsz,
hogy többé te sem dolgozz:
önmagad is becsapod!

Mert nem azért dolgozol,
hogy ne lopj, hisz ez rossz –
ezt te sem gondolhatod.

Hanem csak azért ne lopj,
mert a lopott is rossz,
ha tényleg átgondolod…

Ne azért ne lopj,
mert azt mondják, az rossz –
meglásd, rájössz jó nyomon!

Te azért se lopj,
hogy másnak ne dolgozz!
Hasznát nehogy sokszorozd!

Mit lophatsz ma?
Hibásat, hamisat…
Jobb, ha végiggondolod!

S ha csak ezt lopsz,
mit érhet, ha lebuksz?
Ezt kell végiggondolnod!


(Pápa, 2013 decembere)


Kapolyi Noémi: A fennsík



Megnyílt a tárlat és őszinte megnyugvással vette tudomásul, hogy csapatostul jönnek a látogatók és az egyetem leendő művész hallgatói, többen, hosszasan elmélyültek egy-egy festménye előtt ácsorogva.
Hat az emberekre- merengett- valami kis érzés mégiscsak átszivárgott- állapította meg magában ilyenkor.
Mindig nagy méretben dolgozott, úgy érezte csak így tud átadni valamit abból, ami az erdő lelke.
A fák közt megbúvó sötétség a tisztások felett lebegő ködökkel, amelyek mindenféle színekben pompáztak miközben egy pillanatra sem takartak el semmit a növények látványából.
Páran rendszeresen elbeszélgettek, hogy vajon mit akart átadni a művész ezekkel a színekkel.
Egy fiú vastag szemüveggel az orrán szinte naponta, zárás előtt fél órával bejött, majd megállt mindig ugyanannál a képnél és nézegette, látszott rajta hogy gondolkodik valamin, talán kérdezni is akarna, csak nem tudja hogyan.
Egy este végül úgy döntött, megkérdi most már a srácot, mi foglalkoztatja, mit lát, ami gondolkodásra készteti.
Odalépett mellé és megszólította.
-Látom, gyakran megnézed és elidőzöl ennél a képemnél, mondd, mit látsz benne? Mi jut eszedbe, amikor ennyit nézed?
A fiú eléggé zavarban érezhette magát, végül a jobb kézfejével, egy suta mozdulattal feljebb tolta orrán a szemüvegét.
-Nem látok igazán jól, alaposan meg akartam nézni, felemelő az egész, de olyan valószerűtlen, csodálom a képzeletét, hogy így meg tudta festeni.
-Hát, igen- válaszolt- van egy hangulata, kétségtelen. Elképzelni pedig, igazából nem kellett. Elhinnéd, ha azt mondanám neked, ez a valóság?
-Nem baj, ha nem?- kérdezett vissza a fiú.
-Nem, dehogy- evvel le is zárta részéről a beszélgetést és odébb sétált.
-Uram?-kérdezte felé fordulva a fiú-, hogy értette azt az előbb, hogy valóság?
-A szó szoros értelmében, de ezt úgysem tudnám röviden elmagyarázni.
-Én ráérnék- szólalt meg.
-Nem kell haza sietned? És a haverjaid, nem találkozol velük?
-Ma nem- szögezte le a fiú- amúgy meg nincsenek.
-Az iskolatársak közül mindig akadnak páran-legyintett a művész.
-Ja, de nekem nem, tudja?- és mutatóujjával az arca felé bökött- szemüveg meg minden.
-Aha. Akkor viszont zárás után itt leülhetünk kicsit még beszélgetni, ha van kedved és elmesélem.
A fiú biccentett. A művész az üvegajtón megfordította a táblácskát aztán a terem közepén álló két fotel és egy kis asztal felé intett- oda foglalj helyet- mondta, majd megjelent két pohár narancslével és ő maga is leült.
-Készen állsz?-tette fel a kérdést.
A fiú figyelmesen felé emelte a tekintetét.
Ő pedig mesélni kezdett.

A kisváros kényelmesen elhelyezkedett a hegyek lábainak lankáin, biztonságosan meghúzódott a viharok elől és akármerre indulhatott az, aki sétálni vágyott, mindenütt egész hamar az erdő fogadta.
De a fiatalok unták már a helyi erdőket, nem számított divatos dolognak a városka közelében kirándulni, ha indultak is túrák, azok más területek hegyeit és erdőit vették célba.
Csak alig páran maradtak ilyenkor otthon, főként azok a fiatalok, akik kiríttak az osztályból és nem akadtak barátaik.
Nehéz is volt beilleszkedni, jó ruhák, kellemes megjelenés, jó beszédkészség és még rengeteg más is kellett hozzá, ha valakinek egyik-másik ezekből hiányzott, még nem lógott ki a sorból, de semmi esetre sem lehetett a menők közt, aztán ha több dolognak híja volt, akkor nem tartozott sehová és örülhetett, ha annyival megúszta, hogy csak nem törődtek vele.
Ő is pont ilyen fiú volt. Nem állt szóba senkivel, ezért egy idő után nem is ugratták, gúnyolódtak vele, hanem inkább levegőnek nézték. Így aztán szinte egész nap mindenfélén morfondírozott, elképzelt dolgokat aztán elfantáziált rajtuk, megvolt a saját külön kis világa, ahol nem számított, hogy hétköznapi holmikban van és vastag a szemüveglencséje.
Megérkezett a tavasz és rajta kívül az egész csoport elutazott, az iskola kongott az ürességtől a családból mindenki dolgozott, neki pedig nem volt semmi különösebb dolga.
Egy darabig unatkozott, aztán eszébe jutott, hogy attól, hogy ő nem ment el velük, még elmehet kirándulni itt a környéken.
Egészen felvillanyozódott az ötlettől, ha jól belegondolt, kis kora óta nem járt a környező hegyekben. Elővette a gardróbból a hátizsákját és alaposan összeszedte a bele valókat. Több lámpa, elemek, tűzgyújtó eszközök, élelem, meleg holmik, kulacs és rengeteg más fontos apróság belekerült. Átgondolta az eshetőségeket, hogy ha úgy alakulna, még egy éjszakát el is tudjon odakint tölteni.
Végül fogott egy papírlapot és nagy betűkkel ráírta „ TÚRÁZNI INDULTAM, MAX. KÉT- HÁROM NAPRA, DE AZ IS LEHET, HOGY ESTÉRE MEGJÖVÖK”
Aztán kilépett az ajtón, bezárta a lakást és határozott lépésekkel elindult az utcájuk vége felé.
Alig pár háznyira volt az utolsó mellékutca, zsákutcajelzéssel a sarkán, mert a vége nem vezetett sehová, elvékonyodott, aztán egészen keskeny ösvénnyé lett és végül bekanyargott a fák közé.
Úgy érezte, szerencsére egyáltalán nem nehéz a túra hátizsákja, pedig otthon alig bírta bekötni a tetejét, megtapintotta a kabátjának a belső zsebe felett az anyagot, és nyugtázta, hogy most is ott lapul a pót- szemüvege, aztán rálépett a földes utacskára és máris az erdőben járt.
A magas törzsek közé besütött a tavaszi Nap, de tudta, hogy csak addig kellemes az idő, amíg rásüt a fény, ha majd alkonyodik, újra zord lesz a levegő, hiszen csak április van- gondolta.
Úgy ismerte az egész hegyoldalt, mint a tenyerét, hiszen rengeteget bóklászott erre kis korában.
De a gerincen túl mégsem járt, ezért most azt célozta meg.
Aztán az ösvény a talpa alatt hirtelen igen meredekre váltott.
Itt már igencsak kapaszkodnia kellett és a hátizsákját is nehezebbnek érezte. Aztán mire sikerült a meredély pereméig felérnie, egészen elkeveredett a meredek ösvényről, mert valószínű hol ebbe, hol abba a kiálló ágba vagy gyökérbe fogódzkodott meg, és ezek szépen elterelték másfelé.
Itt már sűrű volt az erdő a fák törzsei itt-ott egymásba nőttek, és hogy még nehezebb legyen a haladás a törzsek közé egészen beékelődtek a bokrok. Lombok még alig voltak a tavasz miatt, de a gallyak így is sok helyütt áthatolhatatlanná tették a továbbjutást. Látta, hogy magas helyen jár, de a bozótból nem tudott tájékozódni, meg, ha tudott volna, akkor sem látott volna messzire jól, hiába volt rajta az erős szemüveg, a lencse közepénél élesen látott, ugyan de a széli részek felé már nem igazán.
A Nap egészen lefelé tartott és a földön már nőtt a homály és a hideg.
Végül úgy döntött leteszi a zsákját, alaposan felöltözik, és hogy ne kelljen a zsákkal a hátán minduntalan átverekednie magát a bokrok között, inkább a pántokat a markában tartva cipeli tovább. Szeretett volna valami táborozásra alkalmas helyet találni. Ekkor finoman fújni kezdett a szél így az esti hideget még jobban érezni lehetett, hamar be kellett látnia, hogy akkor is ráköszönt nemsokára az éj, ha nem tudott alvóhelyet készíteni magának.
Egy fa széles, egymásba nőtt törzseinek védelmében aztán letelepedett és kipakolta a holmiját, ami megóvta a talaj hidegétől és be is tudta bugyolálni magát vele, evett pár falatot és ivott, közben érezte, mennyire elfáradt, hiszen egész napos túrán nem is emlékezett már mikor vett részt utoljára.
Aztán, szinte ahogy elpakolt ráköszöntött a vak sötét. A sapkáját egészen a fejére húzta, elől a homlokán a szemüvegének a keretéig aztán a hátát nekivetette a törzsnek. Kemény volt, de a sötétben biztos támpontnak érezte. Sosem volt félős, de most mégsem érezte jól magát. A szélben a kopasz ágkoronák suhogtak, néha két törzs közt felfüttyögött a szél, itt is ott is apró gallyak reccsentek meg, mintha valami megtaposná őket.
Nem akart félni, de amikor már a feje mellett roppant el egy ág, feltolult benne az ijedtség. Mozdulatlanul a törzsnek támaszkodva ült és igyekezett teljesen összehúzni a nyakánál belülről a takarót. Aztán úgy döntött, úgy sem lát itt semmit, nem tud mit csinálni, így inkább visszavonul a saját fantázia birodalmába.
Becsukta a szemeit és erősen a nyári lombokra gondolt, valami dal zengett, hanyatt fekhetett, mert a fénypászmáktól átjárt lombokat alulról látta és egészen beterítették a látóterét, olyan gyönyörű volt, a sárgák és az üde zöldek magasan fent játszottak a feje felett, nem létezett semmi más.
-Én vagyok, na!-vékonyka hang ütötte meg a fülét.
Akármerre nézett a lombok mindenütt.
-Hé, mikor nézel már ide?!-szólt ismét a durcás hangocska- meg is tudok ám sértődni!-csattant fel hirtelen.
Kihunyt a fény, a lombok a sötétségbe vesztek. Kinyitotta a szemeit, de csak a sötétet látta.
-Itt, itt, a lábad elé nézz, na?-hallotta.
Letekintett maga elé.
-Sötét van-szólalt, meg- így nem látlak.
Kis rózsaszínes fény villant pont előtte.
-És most?
-Most láttalak egy pillanatra, milyen szép volt ez a szín, hogy csináltad?- kérdezte a kis lényt.
-Hát így- hangzott a felelet- és ismét felfénylett a szín.
Ködös rózsaszínű párában állt egy kis alak, igen görbe két lába és pupuc teste felett kicsi golyó fej csücsült az arcának közepén egy orr egy száj és mindösszesen egyetlen szem árválkodott.
-Na, látom jól megnéztél, mi van? Nem láttál még ilyet, mi?! -rivallt rá- aztán te sem vagy szép, hallod- és idegesen toppantott meztelen talpával a téli avar maradékán.
-Nem, nem vagyok szép- válaszolt neki a fiú.
A manó figyelmesen nézett rá.
-De szépek a gondolataid- szólalt meg hirtelen békés hangon- láttam mit képzeltél amikor ijesztegetni akartalak- ez embertől igen ritka- állapította meg.
-Milyen érdekes- tűnődött hangosan a fiú- hogy te láttad, egyébként mit csinálsz itt?
-Igazából semmit, csak jártam egyet, most már visszamegyek a fennsíkra.
-Az meg hol van?
-Ahonnan te jössz, ott ködös hegyoldalnak gondoljátok, de valójában ott van egy fennsík is, az Álmok síkja, teli van köddel, nem jár arra senki.
-Biztos nem lehet nekünk megközelíteni- tűnődött a fiú.
A manó hosszabban méricskélte mielőtt megszólalt.
-Most aludj, nem bánt itt semmi téged, holnap meg hajnalban érted jövök és elkísérlek oda.
Gyönyörű lesz, meglátod-mondta, aztán megfordult és beleveszett a sötétségbe.
Hajnalban a párák mélyen megültek a bokrok alján, amikor ismét hallotta a kis hangot.
-Gyere! Jaj, lomha vagy!- zsörtölődött a manó.
-Jól van, most ébredtem, várj kicsit és indulhatunk.
Miközben a nedves takarót a zsákjába nyomkodta, érdeklődve szólt a manóhoz:
-Te nem fázol? Alig van rajtad valami.
-Nem- és végignézett magán egy szemével- mindig ez van rajtam- válaszolta.
Amikor talpra kecmergett és felvette a hátizsákját kő nehéznek érezte.
-Hát igen- motyogta- ez van, ha az ember soha nem megy sehová.
A manó hihetetlen gyorsasággal indult meg a fák között, míg ő minduntalan felakadt valamiben, vagy a zsák madzagja tekeredett fel egy ágra, vagy a szemüvegét akarta leverni róla valami.
Míg a manó visszanézett, és odakiabált:
-Ez így nem lesz jó! Máshogy megyünk-jelentette ki, avval odarohant a fiúhoz.
-Hajolj le!- kiáltotta.
-De miért?
-Hajolj le, ha mondom- üvöltött rá a manó és fogd meg a kezem.
A fiú lehajolt és megfogta a törékenynek vélt kis manókezet, akkora szorítást érzett, hogy megnyikkant.
-Most jó- szólalt meg a manó- és most ne gondolj semmire, majd én gondolok, csukd be a szemedet érted?!-utasította- akkor nyitod ki,  ha én szólok, érted?
-Igen értem.
Abban a pillanatban egészen súlytalanná vált, érezte magán a ruhát és a hátizsákját, de mégis, nagyon érdekes érzés volt, de nem tudott tovább így időzni, mert a bokrok majd a fák irdatlan sebességgel megindultak körülötte, néha úgy tűnt neki, mintha minden áthaladna rajta, akár valami köd testű lény lenne, továbbra is özönlöttek felé a növények és újra átsuhantak rajta.  Aztán a rohanás lassult majd egészen hirtelen megállt.
-Nyithatod a szemeidet- suttogott a manó- megjöttünk.
A földön ült, friss, zsenge fűben és mindent áthatott a korai idő ellenére a zöld szín és a fény.
-Ó de szép- álmélkodott hangosan.
-És most nézz fel a fejed fölé- szólt a manó.
Amikor feltekintett, teljesen elállt a lélegzete is egy pillanatra. Az egész füves rét fölött köd terjengett, de egészen valószínűtlen fényekben és színekben játszva. Rózsaszínes és lilás, mélyzöld és kékes párás légtömeg.
Felhúzta a térdeit, hogy felálljon.
-Ne!- szólt a sietős intés- nehogy felkelj!- intett félénken  a manó- ez itt az Álmok síkja és ti emberek sokan vagytok és álmodtok mindenfélét, az állatok is álmodnak és ez mind itt van, itt gomolyog, amióta csak létezünk. Ha felkelsz és beledugod a fejedet egyszerre látni kezded mindet, olyan gyorsan megbomlana az elméd, hogy észre sem vennéd, úgyhogy maradj, aztán úgyis visszakísérlek, ha már mindent megmutattam neked.
 A művész a fiúra nézett, látta, hogy az elképzeli, amit mesélt neki.
-Igazából ennyi a történet, azóta megpróbáltam már számtalanszor lefesteni mindazt, amit láttam, annyira megfogott, olyan gyönyörű volt.
-És a szemüveg?-kérdezte csöndesen a fiú.
-Kontaktlencse, ennyi az egész, de nem vezetek autót, viszont festeni tudok, ilyen nagy képeket- és mosolyogva körbemutatott- meg túrázni is járok, azóta is.
Aztán látta, hogy a hallgatója menni készül, így ő is felkelt a fotelból.
A fiú csüggedten állt.
-Ez az én világom- magyarázta a festő- látod, neked is van, de azt magadnak kell megtalálnod.
-Sétáljak?- kérdezte unottan.
-Azt tedd, amit szeretsz, először találj rá, gondolkodj rajta, rengeteg időd van, ha megtaláltad a többi már menni fog. Ne sajnáld magad, hanem kezdj kutatni.
A fiú ránézett, tompa tekintetéből nem áradt semmi csak fáradtság.
-Na, jól van- szólt a művész ekkor- köszönöm, hogy itt jártál- és kitárta előtte az üvegajtót.



Kapolyi György: Elkrákogott ének



Szól az ének, szól az ének, temetőbe kit kísérnek…így szól a kedves dalocska, halvány fogalmam sincs ki volt az, az optimista dalnok, aki kitalálta.
Mindenesetre igen vidám fiú lehetett.
Minden ólomszürke, az egész világ, már nem tudom mióta esik az eső, egyenletesen, unottan, magába feledkezett lélekkel.
Ha felnézek az ég helyére, csak a szürke időtlenség néz vissza rám, a patkányszínű egykedvűség, ahogy a barátom mondaná.
A könnyed széllökések ernyőmet tépik, a vizet aláverve arcomat mossák, én meg csak kapaszkodom az ernyőnyélbe, mint fuldokló a szalmaszálba.
Ugyan mi mást tehetnék.
Ez egy kora nyári nap. Még ősznek is ronda.
Kipiszkálja az emberből kellemetlen emlékeit, a tettrekészség legkisebb szándékát, megdermeszti rőzsedalait, egy horpadt tejeskannává varázsol, aki hallgatja üres belsejének kongását, és érzi, belé már soha többé nem öntenek tejet.
Ebben a színtelen világban nem tudni, délelőtt van, vagy délután, még nappal van, vagy már este.
„Minden múlik, ez is elmúlt, nem örök a csoda sem”-mondja Poe a tőle megszokott optimizmusával, de ennyire, benne a rosszidőben, az ember kétkedve fogadja a vers sorait.
Na persze, egy életben gyakran van rossz idő, és időnként jó is. Furcsa módon, a rosszra mindig élesebben emlékszik az ember.
Lehet, így vannak ezzel az állatok is, de önzésünkben nem figyelünk oda. Elég nekünk a saját problémánk.
Ennyi víz, semminek nem jó. A növények kirohadnak, lelkemmel az élen. Engem az utóbbi az, ami közvetlenül érint.
Ez, az önzésem miatt lehet. De már elmosta bennem a belátás képességét ez a rohadt idő, meg a türelmemet is.
Már elázott bennem minden tetterő, még meglévőségében vetett hitem is.
 Az említett tejeskanna vagyok, elnézegetem kiürült belsőmet, horpadásaimat, úgy nézem, egyre több van belőlük.
Hiába, múlnak a napok, azon belül én, egyre több horpadás, egyre kevesebb esély.
Egy szép, sima falú edény, logikus, hogy elvárja, övé legyen a minden. Még nem tudja, egy sima fal, csak horpadásokat gyűjteni alkalmas.
Majd rájön.
Még elázni sem kell ahhoz, hogy feleszméljen. Csak így vizesen és szürkén erősebben érezni.
Tisztábban lehet átélni a horpadásokat, meg a színtelenséget.
Nem igaz, hogy megszokható. Legfeljebb meg lehet próbálni vele élni.
Na persze nem könnyű, nem is mondta senki, hogy az, mert aki ilyet mondana, az nem normális, és hülyének elég vagyok én, nem kívánom a megsokszorozódást,
sem a hülyeség, sem a horpadások terén.
Olyan a reggel, mint az este. Lehet, hogy megállt az idő?
Milyen kombinatív vagyok ebben a ronda őszben!
Ha ez így van, akkor egészen más a helyzet. Minél többet van rossz idő, annál több ellenőrizetlen órát élek, annál hosszabb lesz a földi létem.
Na, ez egész jól hangzik, már sokkal előbb is eszembe juthatott volna.
Mennyi borús gondolatot úsztam volna meg!
Tulajdonképpen egészen mókás ez a szürkeség, a vég nélküli esővel.
Csak nézegetek ki az ablakon, és élvezem az egyhangúság békéjét, és biztonságát.
Mert biztonságérzet nélkül nehéz élni. Nem is érdemes.



Kép: Kapolyi György alkotása


Tóth Sarolta:Évszakok násza



Júliusi Nap fénye elvakít,
halvány Hold fénye
szelíden békít.
Csillaghulláskor
meteoreső,
egymáshoz simul
nyár és ősz-idő.
Évszakok násza:
boldog szeretők…
ragyogó égbolton fény-esküvő.
Augusztus aranyló napjai
nyár búcsúztató
esőcseppjei…
Termékeny szüret
boldog dalai…
Reggeli ködök, ősz szemöldöke,
fehér zúzmara
a tél hírnöke.
Rohan az idő,
múlik az élet,
„ember hónapok”
szeretet-ünnep…
Január Jeges,
február rövid,
márciusban új tavasz tündöklik.

/Kilenc hónap múltán új élet születik./



Kép: Schneider Csilla Krisztina festménye: Lajoslepke násza


Tomor Gábor: Szakadatlan szeretés



Mottó: Fizikailag az ember azt bírja, akire a szelleme sarkallja. (Kocsis Zoltán)


Összevetések

Balassiék Bálintja, Júliára hogy rátalála, térdet-fejet néki hajta… És ettől gyönyörűen szép minden. 
Ma? Ifjú ember a lányhoz: „Jó vagy nálam.” A válasz: „Megdumáltál, menjünk.”
Rómeó Júliához még e szavakkal közeledett: „Szerelmem könnyű szárnyán szálltam által.” És a búcsúzáskor: „Pilládra álom, a szívedre béke! Mint álom, béke lengenék fölébe.”
Egy modern tudósítás: „Nem élet az életem, ha a nemi életem nem veled élhetem.” Napjaink metróköltője közli keservét ily emelkedetten.

Emlékek árján (I.)

– Megfogott a szép lába, alakja… Vagy én fogtam meg őt? Ki tudná, régen volt, bizony rég. Talán igaz sem volt e mondott szépség…

Esküvő

Ünnepélyes hangulat, elcsendesül a násznép, a főszereplő fiatalok a figyelem középpontjában. 
A fiú előtt hatalmasra nő az atya alakja, érti, hogy ami jön, élete döntő mozzanata. Elréved. Óriás mutatóujjat észlel, ismerős az intelem: 
“Jogod van hallgatni, fiam. Bármi, amit mondasz, felhasználható ellened."

Ámulat

Örömnap. Méltatják az ünnepelteket, hogy idáig eljutottak. Így kettesben. A negyven éve házasok.
Mosolygó arcok, ötletes felköszöntők, elismerő jelzők. 
Elhalkul a zsivaj, s ekkor félhangon megjegyzi valaki: 
– Engem ilyen sokáig még nem imádott senki! 

Vitatéma

A lépcsőházi hírharsona szerint egyeztető tárgyalás lesz az este. Többek szerint békéltető.
Egyetlen pont szerepel a napirendjén, egy kérdés. Kovácsné teszi fel Kovácsnak: Szeretsz-e még?

Emlékek árján (II.)

Öregember áll az ablak előtt. Egészen elmélázott. Szólnak hozzá, nem válaszol. Kérdezik, nem érti. Tovább mereng. Átszellemült mosoly az arcán, mint aki vár valamit.
De hallga csak, ezek Kosztolányi sorai. Suttogja az öreg a különös, méla tudatban: 
„Már néha gondolok a szerelemre, milyen lehet, én Istenem, milyen?”



A kép címe: A terhes androidok erőlevest esznek; Debreczeni Imre festménye



Markovics Radmilla: Réti sas




Ölelésre tárt szárnyakkal
nesztelen repül a réti sas,
nem önmagában gyönyörködik,
amikor a víz tükre felett siklik,
prédára les, figyel, elkapja,
karmaiban áldozatával
 sziklacsúcs a cél,
fiókáit eteti, figyeli, védi, ott fenn,
 a csúcson, hiszen ott  nincs veszély,
de nem minden tökéletes,
 mindennek van hossza, vége,
a sasnak is van figyelmetlen lépte.


Csörgits Kinga: A nő a Nő meg a NŐ



A nő, a Nő meg a NŐ… avagy, mi a különbség aközött amit megélsz, amit megélhetnél és amit meg kell élned... akkor is, ha elfojtod. Akkor is, ha elfutsz előle. Akkor is, ha tudomást sem akarsz venni róla.
Nő vagyok. Ezer arcom, szerepem, álarcom, álmom, vágyam, célom, érzésem, titkom, csókom és könnyem van. Még bármi lehetek. Angyal és szajha. Olcsó vagy méregdrága. Utóbbi nagy kedvenc.  Imádkozom és táncolok. Álmodom. Álmokat látok és láttatok. A mindenség rezgéseit hordozom a testemben, az érintésemben. A leírt és kimondott szavaim teremtenek. Életre kelnek és velük együtt te is új életet vágysz, álmodsz magadnak. 
Emlékszem kislánykoromban az üres játszóteret szerettem a legjobban. Felmásztam a mászóka legtetejére és magam föle tartva a kabátom leugrottam. Repülni szerettem volna akár az ejtőernyősök. Azóta eltelt több, mint húsz év. És közben minden egyre csak bonyolultabb lett. Van, ami kifakult és van, ami kivirult az életemben.  Változások jönnek-mennek. Az életem pedig kétségtelenül, mondhatnám, visszafordíthatatlanul megváltozik újra és újra. A sorsom felkap, majd letaszít. Mennyeket és poklokat láttat. Aztán egy szép napon arra ébredek, hogy már nem fordítom el a fejem, ha fájdalmat látok. Az út, melyen járok érdektelenség, közöny és magány övezi. Arcomon örök maszk csábít. Jó így. 
Álmaim a folyóparton szellőfutta látomásként gurulnak szét. A vizet nézve emlékek tódulnak elő belőlem. Néha előveszem őket. Engedem, hogy felszínre törjenek, kitöltsenek… hogy fontosnak érezzék magukat. Persze erre a színházra valójában semmi szükség nincs. Anélkül is fontosak. Épp attól, hogy elengedtem őket, a világon a legfontosabbak. 
Nő vagyok. Tudod. Elég mozdulnom, érzed. Az erő, az energia, ami bennem lüktet… az húz magához. Valójában semmit sem kell tennem. Elég léteznem, lélegeznem. Uralkodásra születtem. Játszi könnyedséggel tekerlek az ujjam köré. Elcsábítalak, kisemmizlek. Bárhol, bármikor. Te belém szeretsz és szenvedsz. Beállsz a sor végére és türelmesen várakozol. Mert te is akarsz egy darabot abból az energiából, ami bennem pulzál. Amiből nem jön még egy. Hasonló sem. Ez az erő olyan akár egy zabolátlan vadállat. Az idomítás, ahogy a kontroll is kőkemény munka minden áldott nap. De mi lenne, ha szabadjára engedném?...
NŐ vagyok. Semmivel sem több, jobb, különb. Csupán egyetlen felismerés választ el tőled. A tény, hogy nem számítok. A vágyaim, a folyóparton szétguruló szellőfutta látomásaim… nem számítanak. Ami fontos, úgyis úgy lesz, megvalósul, testet ölt rajtam keresztül. Nem kerülöm el. Nem hárítom. Elengedek mindent, mert ami valóban az enyém, úgyis visszatér. Nem kell az erőfeszítés. Az izzadságszagú. 
Ez így untat. Sokszor a puszta létezés is, nemhogy egy semmitmondó pillanat. Ha azt mondom  ülsz, úgy értem ereszkedj térdre előttem és könyörögj a figyelmemért. Hogy megérintselek. Hogy végigsimítsam a lelked. Leporoljam mindazt, amit a padlásszoba legsötétebb sarkába rejtettél a világ elől. Amit én az első pillantásodból látok. Ha akarod, ha nem. Előlem nem rejtőzhetsz el. Fárasztanak a skatulyák a minőségek és az emberi ostobaság. Ezzel nincs mit kezdeni. Épp ezért köszönd meg az időt, amit veled töltök. 
Érted e, hogy amikor vakon teljesíted minden kiszabott parancsom, valójában én szolgállak téged? Érted e, hogy amikor megadom magam és engedem, hogy magadévá tégy, hogy használj… valójában én használlak téged? Ha igen, akkor dőlj hátra és hunyd le a szemed, mert álmodban eljövök érted. A gondolataidba költözöm és gúzsba kötlek ott a padlásszoba legsötétebb sarkában. Te pedig kedvesem… szabad leszel.


Varga Árpád: Gondolati szerelem



Nincs olyan testi szerelem,
mely csak hasonlót adhatna nekem;
ha a gondolatit felváltja a testiség,
én már senkire sem várhatnék.

Vajon az írás hallgatag?
Ha hallgatag, vajon miért zavar?
Kavarva kerülgeti fény éji szívemet;
még nem szóltak, hogy már nem lehet.

Rejtjel… vagy kód… vagy kárhozat,
ha régi ihlet merítette az
áldozat, melybe láthatót fest a remény… Bár
test helyett érzelmi a nyeremény.

Miért is jó gondolati
szerelmesnek lenni, kínt szenvedni?
Hiszen ez az érzés a teremtő napokhoz
hűtlen végzés, mint a bőr a csonthoz.

Mégis megéltet, zenéltet,
levedli színre szagát a létnek;
majd elbújik, jó hangosan, hogy meg ne lássam,
s hogy néha haljak csak belé… lágyan…

(Pápa, 2014 tavasza)



Tomor Gábor: Esély



Felderül a sivár ég,
ha megjön a várt segély:
mi cinkének szalonnabőr,
koldusnak kenyér,  
szenvedőnek csodaszer,
írónak ütős gondolat.


A kép címe: A remény; Szolnoki Szabolcs festménye.



Tóth Sarolta:A távolság



néha drótkötél, máskor cérnaszál.
Erőnlét és várakozás.
Ha a cérna elszakad,
lemaradsz,
nem éred el célodat.
A drótkötélpálya biztonsága
kétséges, de ne légy gyáva,
kényelmes kabinban utazol,
célod inspirál, kalauzol.
A távolság
akár közel, akár messze,
elérése kedved ne szegje!
Ha közeledsz, egyre fogy,
meggondolhatod,
akarod vagy feladod.
A távolság üveggolyó,
meglásd, könnyen elgurul,
elveszíteni baljós
jel, fejedre bánat borul.
A távolság
növekedhet, tőled menekül.
Nem érdemes üldözni,
menjen egyedül.
Nem nehézség rátalálni
sorsod újat szül.


M. Fehérvári Judit: Párhuzamok




„A ház első dolga volt csökkenteni a költségeinket,
annyira szerettek minket.
Csodálkoztam is.”
Ilyesmiben laktam Zsófival a Derék utcán.
Nem volt saját.
Az apja adósságai miatt el kellett adni a lakást.
Volt egy hatósági húsbolt.
Március hatodikán halt meg az apja.
Abban az évben hamar lett húsvét.
Ott vettem sonkát, mert olcsóbb volt.
Hatalmas sor állt.
Előreengedtek.
Fekete ruhában egy csecsemővel egy nő.
Az utánam következő egy taxis volt, egy idős úr.
Felajánlotta, hogy ingyen hazavisz.
És kiadta a lakásukat nekünk négy ezer plusz rezsiért.
Magától.
Gabi bácsi és Eszti néni.
Idősebbek voltak a szüleimnél, már nem élnek.
De meghívtuk őket az első lakásavatónkra.
Miattuk lett ismét saját otthonunk.



Kapolyi Noémi: A szeméttelep



A kisvárosból kivezető út miközben szélesen rohant tovább más települések irányába egy helyütt leágazott, ahonnan egy keskeny, jelentéktelen földút vezetett be a bokrok majd a fák közé.
Száraz, nyári napokon belepte a sárga por, ami minden lábnyomot képes volt megőrizni, amíg nem hordta szét a szél vagy az esőcseppek, de jó ideje egyetlen új nyomot nem viselt magán, hiába volt rekkenő meleg.
Az utacska tövében a műútra tekintve egy faház várta a látogatókat, széles teraszán nagy volt az árnyék, belül az egyetlen nagy helyiség fölött csak egy szoba volt, amiben a kocsmáros lakott.
Az utóbbi időkben nagyon kevesen tértek be ide a szomjukat bármi módon csillapítani, mert szinte nem járt erre senki.
De egyik este egy túrázáshoz öltözött fiatalember mégis bekopogott.
-Már bezárok!- kiáltotta a kocsmáros a pult mögötti székből- mindjárt elalszom, ha nem vigyázok, mit szeretne?- kérdezte mégis.
-Bejártam az egész környéket és most kellene visszamennem a szálláshelyre a városkába, de már nem sok erőm van hozzá- mondta a fiatalember.
-Akkor jöjjön, üljön csak le- szólt oda a vendégnek-, de egészen sötét van már, majdnem tíz óra, miért maradt el ennyire?- közben fölkelt a székéből és egy nagy pohár vizet töltött a látogatónak.
-Ideül a pulthoz?- invitálta a kocsmáros egy széles mozdulattal- egyébként van mindenféle, már ha enni akarna vagy inni valamit, csak szóljon- aztán leült a pult mögött egy magas székre.
A fiatalember letette a hátizsákját, odajött a pulthoz, de még hátranézett a válla fölött a kijárat felé.
-Mi van ott?- kérdezte a kocsmáros- talán vár valakit?
-Nem, nem, egyáltalán nem, csak még nyitva az ajtaja.
-Aztán az meg mit érdekli magát- förmedt rá a pult mögül hirtelen- nehogy kiderüljön, hogy valami rossz szándékkal tolta ide a képét. Hallja?!
A látogató most már valóban úgy tűnt, mint aki tart valamitől.
-Nem, nem! Csak láttam valamit. Nem lehetne, hogy bezárja az ajtót?- kérdezte esengőn.
-Ja? Nincs akadálya.- avval felkászálódott a helyéről és gondosan bezárt mindent.
-Már jó így?
-Már jó- válaszolt a fiatalember- és kicsit összeszedettebben leült.
A kocsmáros leült vele szemben a pult másik oldalán és beszélgetni kezdett vele.
-Csak nem a szeméttelepen is járt késő este, mondja? Ha igen, mesélje el mit látott? Hallgatom, és nem fogom őrültnek nézni, na, meséljen- nagy barna szemeivel a fiatalember arcát fürkészte, aki akadozva belekezdett.
-Igen, a lankás dombon lefelé igyekeztem aztán a kis völgybe érve megláttam a szeméthalmokat, sajnáltam is, hogy pont arra jöttem le, de akkor nem tudtam már mit csinálni, elindultam a kupacok között a kivezető út felé.
Még nem is siettem igazán, arra gondoltam, ha kiérek a műútról már csak egy óra és a városban leszek. Az első apró neszek nem is érdekeltek, hiszen ilyen helyen mindenféle állat lehet, de a nyikorgások már nem tetszettek, aztán azt is láttam, hogy nem is igazi szemét van ott, hanem mindenféle bútormaradványok, összezúzott éjjeliszekrények, polcdarabok, rongyok, ágydeszkák, és ezek valahogy összetartozónak tűntek, mintha kupacokba rendezte volna direkt valaki.
Aztán a sötét szürkületben megláttam egy alakot. Hirtelen megtorpantam és figyelni kezdtem. Messze volt, de én tisztán láttam az erős Holdfényben, hogy egy ágymaradványon pizsamában üldögél, matat valami rongyok között, majd kényelmesen elhelyezkedik a semmiben, mert ahol feküdt, ott már semmi sem volt és magára húzkod valamit, mint aki aludni tér. Ekkor már erősen hideg lett, pedig napközben rekkenő meleg volt. Mindenfelől kellemetlenül hűs légmozgást éreztem, elővettem a zseblámpámat, de nem tudtam bekapcsolni, valamiért nem működött. Félreálltam egy másik halom takarásába, hogy ott menjek tovább, amikor egyre másra éles csattanásokat hallottam és a szeméthalmok közepénél megindult egy szörnyű szürke kavarodás, a levegő és az odakúszó sötétség szinte összefonódtak egymással, karokat és lábakat láttam feltűnni, elmosódott arcok buktak elő, majd újra elmerültek, de néha lassan kibontakozott ebből a sűrű anyagból egy-egy valaki és mindegyik elindult egy általa választott irány felé, az egyiket láttam, egy öreg asszony az egyik halomból koffert rángatott elő, de a másik alak sajnos megindult felém.
A kocsmáros figyelmesen hallgatta és közben bíztatólag bólogatott is hozzá.
-Én akkor rettenetesen megrémültem, a mögöttem elterülő kupac mögé rohantam, de hátulról tudtam csak megkerülni, sok időbe telt, ezért csak ilyen későn voltam képes a kis földútra térni, hogy aztán magánál menedékre találjak.
-Hát igen, a szeméttelepet már régen nem használják- kezdett a történetbe a kocsmáros.
Nem is járt arra régebb óta senki, ha valaki mégis elment az úton, annak rövid kanyargásai után egy eldugott zugba ért, ahol két magasabb domb tövében elterebélyesedve hevert a szeméttelep.
Időtlen-idők óta mindent idehoztak, ami nem kellett már senkinek, lomot, bútormaradványokat, mindenféle holmit és bizony sokszor itt kötöttek ki az elhaltak bútorai és személyes tárgyai is, ha éppen nem volt örökös vagy értéktelennek találták a rokonok.
A telepen őr is dolgozott akkoriban, a bódéja üresen tátongó szemgödreivel még mindig a halmok irányába tekint, bár már semmi új nem érkezik.
Aztán bizony, ha valaki nem tudná, ideszivárogtak a tárgyak néhai tulajdonosai is, hiszen a személyes holmikhoz jó ideig tilos hozzányúlni, pláne kidobni, mert akkor, akié volt, az itt marad vagy visszatér.
Így benépesült a telep, először még napközben senki nem vett észre belőle semmit, az őr szerint is minden rendben volt, talán az első jelek azok voltak, amikor a kupacok kezdtek átrendeződni, idővel az őrnek is feltűnt, hogy néha az összetartozó holmikat gyűjtötte egybe valami.
Csak akkor kezdett félelmetessé válni a dolog, amikor újra össze akarták dobálni a halmokat, de ha valaki valamit elmozdított, éles sikoly, vérfagyasztó reccsenés hallatszott és kellemetlen, barátságtalan hideg uralta el a telepet. Ugye milyen érdekes? Éppen ahogy maga mondja.
Na, aztán az első balesetek megtörténte után már nem mertek új szemetet hozni, az őr meg felmondott, ő maradt csak életben akkor, mert az erős hite meg a kereszt a nyakában megvédte, látja? Ez volt az a kereszt, itt.
Vastag ujjával a mellére bökött.
-Itt viselem a mai napig, mert tudja ott én voltam az őr a telepen.
Rajtam kívül a sötét démonjai mindenkit maguk közé szippantottak, akik ott voltak, azok nem akartak hazamenni többet, hanem leültek egy-egy kupac tövében és bambán ülve órák alatt elsorvadt a testük. Bizony, hiába imádkoztam mellettük, őket az már nem mentette meg.
Most meg látja ezt a pohár vizet, itt van maga előtt?
A fiú furcsa szemmel figyelt fel a kérdésére.
A kocsmáros megfogta a poharat és hirtelen az egész tartalmát a fiú arcába vágta.
A látogató azonnal a padlóhoz vágódott, torz arccal fetrengeni kezdett miközben artikulátlan üvöltések szakadtak fel belőle.
-És most távozz innen gonosz lélek!- ordított parancsolón a kocsmáros- ez a megszentelt víz visszaküld téged a pokol tüzébe! Ott az ajtó mellett a kis ablakot nyitva hagytam neked. Takarodj!




Kerengő, kékes állomás e bolyongó planéta,
Kegyetlen világba záró, ismeretlen semmi,
Egyetlen irányba jár, ó mit lehetne tenni,
Derengő életlátomás, bűnt hordozó rakéta;


Kapolyi György: Ködhajó



A vastag sűrű, tejszerű köd lomhán terült a rét fölé, magába nyelve és eltüntetve mindent, ami percekkel ezelőtt még láthatóan létezett.
Olyan ráérős nyugalommal tette ezt, mint aki tisztában van azzal, hogy megállíthatatlan. Nem is tévedett. Egyre szűkült körülöttem a látható világ, egyre nőtt bennem a magatehetetlenség szorongó tudata, esendő és múló voltom elhatalmasodó érezte, ahogy zsugorodott számomra a világ, átfutott rajtam egész életem, hangok, arcok, mozdulatok töredékes képei. Aztán elért, és magába nyelt, elvéve tőlem a levegőt, nedves érintésével végignyalva arcomat és kezeimet, és tudtam, most már magamba kényszerítve létezem tovább.
Csak tehetetlenül álltam, eltűnt a fent és lent fogalma, minden érzékszervem feloldódott, ami még maradt-az a csend. Ebben a bénultságban egy sötét tömeg rajza kezdett kibontakozni valahol előttem-közeledett felém.
A nagy és kecses fehér hajó hangtalanul és méltóságteljesen lebegett, súlytalan-álomszerű szépsége egy pillanatra elfeledtette velem ordító szorongásomat. A látvány lenyűgözött. Egészen közel úszott tova, lassú méltósággal, ahogy egy ember élete is kéne, haladjon, a fedélzeten kibontakozott a ködből rengeteg ember.
Mereven álltak, engem figyeltek. Inteni próbáltam feléjük, de nem viszonozták üdvözlésemet. Aztán kezdtem sorra felismerni arcokat. A már eltávozottak arcait.
Méltóságteljes vonulásuk, mint egy film, felidézték bennem múlt történések emlékeit, fájdalmat és örömet, feltépve bennem száz sebet, de a látomás rendületlenül haladt a semmiben, eleje már nem is volt látható.
A hajó farában álló utolsó alak volt az egyetlen, aki búcsúra emelte kezét.
Aztán eltűnt a hajó, feloszlott a vastag ködben, magával vitte minden emlékemet, mindent, ami az enyém, ottfelejtve egyedül és védtelenül.



Kép: Kapolyi György alkotása


Tóth Sarolta: boszorkányságom



kiterítem köpönyegem,
repülök varázs-szőnyegen.
varázsitalt kotyvasztok,
átkot mondok, gyógyítok.

műhelyem boszorkány-konyha,
társam egy fekete macska,
forgatom a varázsgömböt,
látom benne a jövődet.

boszorkányság mesterségem,
lovagolok seprűnyélen,
elrejtőzöm, ha keresnek,
ál-alakban jelenek meg.

szabadon, mint a madarak,
követem szándékaimat,
tennivaló mindig akad,
ne zavard meg játékomat!

barátságok és szerelmek
támogatást érdemelnek
tanácsokat ingyen adok,
ha kívánod, beavatlak.

tanulhatsz boszorkányságot,
ha van rá fogékonyságod.
varázsoljuk a világot,
bűvöljük a boldogságot.


Kapolyi György: Sátáni igazságok



A hazafias gondolkodás kizárja az emlékezést. Pontosabban, csak a szelektív emlékezést engedi meg. Van, amire kell emlékeznünk, aztán van, amire nem szerencsés emlékezni, és van, amire nem szabad.
Csak így alakítható ki egy idealizált nemzetkép, amiben csupa nagyszerű ember, nagyszerű tetteket hajtott végre a közért. Emlékük fénye elvakít, nem engedi meglátni a mögöttes árnyékokat, az álhazafiak ócska kísérteteit, akik sokszor önös célokat követve, a haza érdekeit hangoztatva, tönkretették ezrek életét. Hiába. A történelmet is emberek írják, a mindenkori hatalom szája ízének megfelelő felfogásban. Így aztán ahány féle hatalom, annyiszor más megvilágításban lát napvilágot a lejegyzett hajdani esemény. Már a kutya sem emlékszik, hogy is történt valójában.
A szemtanúk elfogynak, de ha még élne is valaki, ki meri kinyitni a száját?
Na meg minek feszegetni azt, ami régen elmúlt. Ha kiderülne a valóság, csak a nemzeti öntudatot rongálná, amire semmi szükség. Miért feszegetnénk, hogy Kossuth női ruhában menekült az összeomláskor, Görgei tábornok, meg baromi fejsebével, szinte eszméletlenül a fájdalomtól és láztól, le sem szállt nyergéből. Egy pillanatra sem hagyta magára seregét. Az áruló Görgeiről beszélek.
Isten büntetése, hogy nem volt több ilyen árulónk. Olyan hőseink viszont voltak…
Valami nekünk is kellett, hogy legyen.
Nagy nemzeti költőnk,- aki azért volt magyar, mert úgy döntöttünk, - kezelhetetlenségével rengeteg gondot okozott Bemnek- aki egy cári lovas lándzsájával a hátában elesett, nem a mellében, a hátában, hősi halált halt, amiből a hősi vitatható, ha csak nem hátrálva támadta az ellent.
Aztán, a barguzini, hajdani postamester hajdani lányát kirángatva sírjából, nejlonzsákba gyömöszölt csontjait győzelemittasan rázva a haza ege alatt, kikiáltottuk Petőfi hamvainak, piedesztálra emelve a megtaláló „Kazánkirályt”, akit az ellentábor sietve lelökött onnan.
Hogy Petőfi hogy került Barguzinba, ezt senki nem feszegeti, mert kínos a téma.
Ha Segesvártól Barguzinig futott volna, hát egy élet kevés ahhoz időben, hogy sikerüljön ez a szuper maratoni.
Gróf Széchenyi, aki őszintén dolgozott a haza felvirágoztatásán, pénzét sem kímélve, Kossuth fogadta érte a tapsokat. Szegény később megőrült, amin nem csodálkozom. Ott halt meg a Bécs melletti híres Döblinben a diliházban, ahol gyanú szerint Semmelweiss Ignácot is agyonverték. Nem tudni, mennyivel járultak hozzá a Gróf öngyilkosságához…
A múló idő, csendesen forgatja a történelem kerekét, és hüledezik az emberi leleményesség láttán.
De hagyjuk a rég történteket, van újkori történetírás is.
Bővelkedik zászlólengetésben, tollforgók erdejében hadonászó díszkardokkal, hamis eskütételekkel, és nemzetért aggódó hazudozókkal. Nagy formátumú bűnözőkkel, Hitlerekkel, Sztálinokkal, Raszputyinokkal, és Rákosikkal.
Egy utálat az egész, hányingert keltően kiábrándító.
Ha ezt a tényt veszem alapul, tényleg meg kell szépíteni a történteket, nem az igazság, hanem az elviselhetőség okából.


Kép: Kapolyi György alkotása