Tomor Gábor: Berci és a demokrácia



Annak idején, az első magyar részvételű űrutazás után terjedt el a vicc, nyilván nem véletlenül. „Mi a különbség Farkas Berci és Carter között? (Itt az akkori, 39. amerikai elnökre utaltak.) A helyes válasz ez volt: Carter egy amerikai jenki, Berci meg már a könyökünkön jön ki.”
Ezernyi kijelentés között a könyökünkön jött ki az elmúlt évtizedekben többek közt az is: a demokráciát tanulni kell. Most már, hogy a demokráciát nemcsak tanulhatjuk, hanem intenzívebb megélésére is mód van, mintha nem lennénk vele eléggé elégedettek. Talán a mibenlétével nehéz megbarátkozni.
Ezúttal nem az általános társadalmi rend liberális vagy illiberális változatai közötti különbségtételre, illetve „elfajulásukra” gondolok, hanem a munkahelyeken megvalósuló formákra. 
Egy ízben, átszervezés során „eszméket” cserélve, valamely elhatározás kapcsán a hiányzó demokratikus elemet emlegette valaki. Felmerülhetett a kérdés: talán szavazni kellene arról, hogy melyik munkatárs tevékenysége illeszkedik jobban vagy kevésbé a vállalati „gépezetbe”? Netán a beosztottak mérlegeljenek minden részfeladatot, s eszerint ajánlják fel a főnöknek, hogy esetleg el is végezhetik azt? 
Azért a legtöbben eljutnak addig a gondolatig, hogy a szigorúan vett munkahelyi hierarchiában a döntések, a feladatok kiadása, majd az értékelés a vezetők megkövetelhető, át nem ruházható felelőssége. (Ami persze nem jelenti azt, hogy például az átszervezés lehetőségével nem éltek vissza esetenként, ha mondjuk valakiktől megszabadulni szerettek volna.)
Nemrég elhunyt kiváló írónk, Esterházy Péter nyilatkozta egyszer: „Nem kéne a demokráciától olyan sokat várni. Magunktól kellene többet várni.”
Ez utóbbi mondat, bizony, hol van még attól, hogy a könyökünkön jönne már ki!


A kép címe: Szembesülés; Dávid Lehel festménye.



Tóth Sarolta: Dúdoló



Szól a száj
és száll a dal,
dúdoló dalnokom
hallgatom a hangod.
Lép a láb
és hív a szív,
álmodom az arcod,
csókcsatánk a sarcod.
Vár a vágy,
ölel a kar,
váll a vállra ráhajol,
vív szerelmi harcot.
Fogy a fény
lassul a vér,
fáradt már az éj,
homálylik a hajnal.
Fáj a táj,
és könny a köd,
holtra hull a harmat,
vége lett a dalnak.


Farda József: Az én dalom



Édesanyámtól hallottam az én dalom történetét. Amikor még nagyon fiatal lány volt és elérkezettnek látta az időt, hogy megfoganjak, a törzs szokása szerint egyedül elvonult az őserdőbe. Napokat töltött el étlen, szomjan, várt. Várta, hogy ott a sűrű csend közepette meghallja azt a dalt, ami csak az enyém lesz és végigkíséri az életemet. Nem számolta a napokat, csak ült türelmesen, mert tudta, hogy eljön. Az éhségtől és a fáradtságtól hallucinációk környékezték meg, soha nem látott lények gyűltek köré, csodálatos színes madarak repkedtek körülötte hangtalanul, fénylő bogarak kucorodtak a lábaihoz. Ekkor, halk hangfoszlányok értek el a füleihez. Még csak zajzene volt, de szép lassan átalakult egy csodálatos dallammá. Dúdolni kezdte. fokozatosan magáévá tette, beférkőzött a zsigereibe. Amikor úgy érezte, visszament a faluba és napokig aludt. Amikor végre felébredt, azonnal a dallamot kezdte dúdolni, de csak magának, ekkor még más nem hallhatta. Egy szép nap érezte, hogy egy férfi közelében jobban dobog a szíve, mint mások mellett. A szokás szerint, másnap felkereste a kiszemeltet és férjül kérte magának. A férfi azonnal igent mondott, szerencséjére, mert ellenkező esetben a törzsből való azonnali kitagadást vonta volna maga után. Másnap a többiek segítségével megépítették közös kunyhójukat. Első este, miután elfogyasztották a közös vacsorát, leültek a tűz mellé. Ekkor, az asszony elénekelte a dalomat a férfinek. Közösen folytatták, mindaddig, amíg a dallam végleg be nem fészkelte magát a szívükbe. Azon a forró éjszakán fogantam meg. Anyám és apám sokszor elénekelték nekem a dalom. Még ott éltem a biztonságot adó sötétségben, de már részemmé vált ez a zene. Amikor megszülettem, már ismerősként üdvözöltem ezt a fülbemászó harmóniát. Ez nyugtatott meg, ha féltem az új, félelmetes világtól, ez ringatott el az álmok hajóján. A keresztelőmre hivatalos volt az egész falu. Az ünnepség fénypontjaként, szüleim elénekelték a dalom. Mindenki magáévá tette, és ha meghallották, tudták, hogy hozzám tartozik. Ezt énekelték a születésnapjaimon, a férfivá avatásomkor, de akkor is, ha csak meg akartak vigasztalni.
A sors kereke időközben előre fordult. Apám már nem érhette meg, hogy elinduljak a saját utamon. Pedig az itteni viszonyokhoz képest érdekes lett az életem. A törzs varázslójának tanácsára, anyám beíratott egy városi iskolába. Gyökerestül megváltozott az életem. Lassan belecsiszolódtam a városi életbe és egyre kevésbé hiányoztak a régi, unalmas, egyhangú hétköznapjaim. Néha meglátogattam anyámat. Szomorúság és büszkeség keveredett a szemeiben. Amikor otthon voltam, mindig elénekelte a dalomat. Eleinte, régi emlékfoszlányok törtek fel bennem, de aztán kezdtem kínosan érezni magam ettől és kértem anyámat, hogy ne hozzon engem zavarba. Soha többé nem énekelt nekem, eltemette magában a dalomat. 
Évek teltek el, életem ösvénye igen kanyargósra sikeredett. Most, hogy már megöregedtem, magányosan élem az életem egy városszéli kicsiny házban. 
Egy éjszaka furcsa álmom volt. Láttam anyámat, fiatalon. Az erdő mélyén furcsa lények társaságában az én dalomat énekelte, tisztán, szívbemarkolóan. Hideg verejtékben úszva ébredtem. Összepakoltam szegényes holmimat és azon vettem magam észre, hogy a rég elfeledett otthon felé visznek a lábaim. Ott álltam a düledező öreg, elhagyatott viskó előtt. Ekkor a hátam mögött egy vékonyka hangot hallottam. Megfordultam, a falu legöregebb asszonya volt az. 
Rám nézett, és lassan énekelni kezdte a dalomat.



Tomor Gábor: Jövőd



Vagy, mint más,               
hol jobb, hol rosszabb.
Forgat csak a sodrás –             
kilátás soha semmi.                       
Ördögöd fel is szólal:             
miért kéne jobbnak lenni?   



A kép címe: Küzdelem a démonaimmal; Lak Róbert munkája



Tóth Sarolta: Női sors



Melle, fara domborodik,
selymes haja kunkorodik,
arca bájos, szeme ragyog
mosolya csábítón csacsog,
ha kérését meghallgatod.
szempillája ki van festve,
karcsú lába, remek teste
szerelemre van teremtve.
Szakértő e mesterségben,
fizetnek is érte bőven.
Fiatalságát élvezi,
a jövője nem érdekli.
Férjhez megy egy gazdag úrhoz,
a szerelem szerencsét hoz.
Ápolja az öreg férjet,
élvezi az örökséget.



Kapolyi György: „A gondolatok vámmentesek” 2



Még Hűvösvölgyben – Budán, mikor a Majer papa szamaras szekérrel hozta a szenet…
Maszek „Tükertye” volt, sokszor, még késő este is fuvarozott, a sógora kosarazott, ő meg rakta.
Kint álltam, és közben beszélgettünk. Nagy dumás volt az öreg…

Tuggya, két embert utálnak itt. A svápot, meg a sidót.
Miért? – kérdeztem.
Mert mindkettő szorgalmas – jött a válasz.
Mindkettő dolgos, és ha kicsit megtollasodik, kifosszák, és mehet Isten hírével.
A svápokat, is egyszer kifosztották, megtennék megint, csak tartanak attól, hogy a Németek megharakszanak, és akkor baj lehet.

Hát igen…
Mindig kell egy panel, ami sikertelenség esetén előrángatható, ez a cigány, és a zsidó kérdés. Egy boldog emlékű evangélikus pappal, „Atyai barátommal” beszélgettünk egyszer, és meséltem neki, hogy esküvőm reggelén, gyónnom kellett, és olyan baromságokat kérdezett a gyóntató pap, hogy dühbe gurultam.
Türelmesen végighallgatott, és azt válaszolta: Gyuri. Sokan vagyunk papok, köztünk is van hülye, meg okos. Te, kifogtál egy hülyét. Igazságtalan vagy, ha emiatt, a teljes papságról alkotsz véleményt.

Hát igen…
Sokan, tele vannak álmokkal, és egész életük folyamán, nem mennek semmire. Gyűlölködőkké válnak, mintha mindenkit hibáztatnának sikertelenségük miatt.
Műveletlen, buta hullákként tengetik életüket, és miután mindenki valamire büszke, ők, a semmire büszkék.
Találkoztam olyan élőlényekkel, akik arra voltak büszkék, hogy keresztények, és a nagy hitviharaikban, annak idején, kifosztották a svábokat meg a zsidókat, a cigányokat csak lenézték, nem is volt tőlük mit elvenni, az tény.
Emlékszem a gúnyos népdal átköltésre. „Ki tanyája ez a nyárfás? Enyém, meg a tied elvtárs”

Igaz.
Egyszerűbb megvárni, egy szorgalmas, és rátermett ember javainak szaporodását, és elvenni.
Ehhez elég, egy tisztességtelen, ócska jellem. Az meg nem egy hiánycikk…

Ismertem ócska zsidókat, ócska keresztényeket, és ócska cigányokat.
Meg ismertem tisztességeseket is.
De egyszerűbb általánosítani, ahhoz nem kell semmi, ami ész.
És, hogy a nekem nem szimpatikus embereket nem legyilkolni kell, hiszen ki is lehet kerülni őket, ez valami hazafiatlan hozzáállás lehet.
Nem hoz anyagi sikert, és talán unalmas is.


Kép: Kapolyi György alkotása


Kapolyi György: Rohadt egy világ



Egyelőre itt úszkálok a lombikban, vagy inkább lebegek, ez sokkal költőibb.
Mert adjon magára az emberkezdemény, már- a végtelenül beszűkült lehetőségein belül.
Nem unatkozom, egész nap elnézegetem a laboratórium dolgozóit, így, az üvegem falán keresztül különösen szórakoztató, ahogy hajlik az üvegfal, úgy torzulnak szanaszét a jövő- menő emberek.
Itt a polcon, mindkét oldalról vannak szomszédaim, bambán gubbasztanak üvegeikben, próbálkoztam jelbeszéddel, de hasztalan. Nem is tudom, miféle szerzetek. Ahogy átvizsgáltam magamat, és megnéztem őket, hát nem is hasonlítunk egymásra különösebben.
Időnként az egyik ember leveszi üvegemet a polcról, jó közelről megnéz, olyan nagy a szeme, mint egy tehénnek, meg olyan értelmes is. Néha megpiszkálnak valami üvegcsővel, rajta keresztül folyadékot engednek a levembe. Hiába dugják be dugóval lombikom száját, mégis párolog a lé. Leider- mondhatnám, ha német kezdemény lennék, de nem vagyok, így nem mondom.
Az a rohadt üvegcső nagyon kellemetlen mikor megérint, hogy az a fakezű direkt teszi, vagy csak ügyetlen, azt nem tudom, de szívesen beletolnék egy köteggel a seggébe, had tudja, meg hol lakik az Úristen.
A fakezű barom.
Két fajtát figyeltem meg itt a teremben. Az egyiknek a mellkasán két nagy dudor van. Hogy mi a fene az, az ég tudja, de nagyon kellemetlen lehet. 
Már többször végigtapogattam a magamét, de szerencsémre az én mellkasom sima.
Már egészen megszoktam, hogy az üvegfal torzította hangok között kiigazodjam. Remekül értem a személyzet beszélgetéseit, így napra tájékozott vagyok-, mondhatom.
Tudom, hogy másnap melyik üveg kerül sorra, mit akarnak vizsgálni lakóján, és mi vele a hosszú távú szándék.
A sok fehér köpeny, meg nadrágkosztüm eléggé groteszk látvány, ezek pózokban élik ki magukat, ahelyett, hogy valami értelmesebb dolgot tennének.
Ha valaki jó fej, az gatyában is az, ha meg hülyüske, felvehet akár három köpenyt, akkor sem ér semmit. Lehet, ezt ők is sejtik, de nem illik róla beszélni.
Amúgy mondhatni jól vagyok, szépen fejlődök itt az üvegben- hallottam, hogy egymásnak mondják- meg a külvilág dolgairól is beszélnek, így egész jól eligazodom az utca ügyeiben.
Nem tudom hogyan tovább, de lassan már borotválkoznom kell, és még mindig itt ölök a lombikban. Ha ez így megy tovább, ki kell jutnom innen, persze ha nincs itt senki.
Nagy ribillió lenne, ha észrevennének mászás közben. Az a szőke- kövér dudoros, biztos sikítozna mint szokott, és tépkedné azt a ronda kese haját.
Ha szabadlábon lennék, megtenném helyette, lássa, van bennem gesztus.
Ahogy növök, gondolom, csak áttesznek egy nagyobb edénybe, ne érezzem úgy magam, mint fába szorult féreg.
Mingyán jobb lesz a közérzetem- így mondta egy napokban itt járt vendégük, valami húgyagyú- falusi tudóstársuk lehetett.
Amúgy ez, egy marha unalmas hely, ezek is csak a pénzért vannak itt. Ha emberré kerekedem, biztos, hogy ilyen helyre be sem teszem a lábam.
Ezért nem lenne érdemes kifejlődnöm.
Úgy hallom, az emberek szeretnek lehetőleg értelmetlen dolgokkal időt vesztegetni, persze ők értelmesnek hazudják, amit el is hisznek.
Ezek nem csak a másét, de saját szemüket is képesek kihazudni.
Bár a hazudozás az élet sója, egy elsózott akármi rettenetes élmény. Nem is akarok rágondolni.
Lehetőleg nem is akarok gondolni semmire, csak nem vagyok képes megállni. Lehet, hogy azért nem értem ezeket, és nem értek dolgaikkal egyet, mert még nem fejlődtem ki egészen. Félő, ha sikerül, szóba sem fogok állni velük.
Onnan fogom tudni, túlfejlődtem.
Akkor már az értelmi alultápláltság állapota jobb. Nem kell feltétlen a dolgok mögé nézni, attól azok nem változnak, csak számomra válnak elviselhetetlenné.
Miért szúrjak ki ilyen csúnyán magammal?
Ha nem lennék ennyire szőrszálhasogató, nem meglepődnék a „Mingyán” szótól, hanem röhögve használnám.
Mingyán kiugrok az üvegből, ti meg mingyán hanyatt estek.
Ahogy így hallgatlak és elnézlek benneteket, nem értem, miért akartok lombikban tökéletes embert gyártani. Miért kell nektek egy lekörözhetetlen konkurencia?
Hisz evidencia, hogy nincs bennetek tolerancia, csak szellemi impotencia.
De ami tetszik az az, sosem tanultok a kudarcaitokból.. Ebből arra következtetek, imádtok szenvedni. Hát tegyétek, amíg nem kell közöttetek lennem, addig ez rátok tartozik.
Nekem kéne titeket lombikba gyömöszölnöm, hátha utólag fejlődnétek valamicskét.
Mingyán más lenne a világ, újra hagyományos módon mehetnének a dolgok, lombik nélkül.
Nem is szólva arról, mennyivel olcsóbb.
Jöttök ezzel a marha klónozással.
Csináltok egy birkát, figyelmen kívül hagyva a tényt, hogy e nélkül is születik elég.
Miért nem csináltok, mondjuk egy őslényt? Ja az nem megy?
Na ennyit a tudományotokról.
Amit ti tudtok, amire büszkék vagytok, azt nem tudni is érdemes.
Egy ilyen csürhébe akartok engem készre csinálva elhelyezni? Hát van nektek a pofátokon bőr?
Egy percig nem érdekel senkit, hogy nekem- velem kapcsolatban mi a véleményem? 
Ez, a tapintatlan gátlástalanság rátok vall.
Ha meggondolom, itt akarok maradni az üvegemben. Inkább százszor feloldódom ebben az élettani lében, minthogy köztetek bohóckodjam ott kint.
Ekkora hibát csak ember követhet el, egy lombikbébi soha.


Kép: Kapolyi György alkotása


Tomor Gábor: Megértő feljegyzések



Mottó: Egoista az, aki saját életében túl nagy szerepet játszik. (Ismeretlen szerző)



Távolító közelség

Könnyű általában neheztelni szép házak, jacht, birtokok, egyebek gazdájára.
Nehezebb elviselni, több az irigye a szomszéd tulajdonának.
Mint ahogy az sem ritka: rosszul esik a kolléga nagyobb tudása.           


Nyugodt jövő        

– Érdeknő-e, aki élettársul nálánál jóval idősebb urat keres? 
Kovács úr, magabiztosan:
– Hát persze. Az öregebb ember megállapodottabb. És már ritkábban is szeret.


Sajnálkozás

– Mit vegyek fel… Nincs egy normális ruhám, nem jó ez, nem divatos (már/még) az sem, mennyi vicik-vacak…
Ürül a szekrény, nő a ruhahalom, válogat csak Piroska, majd felsóhajt, s szemébe könnyek gyűlnek: 
– Embertelen, mibe kerülök magamnak…


Képviselne  

– Micsoda dolog, hogy Kaszást mellőzik? Hogy Kaszás szava nem ér jóval többet? Milyen testület az, melybe Kaszás nem fér bele? – háborog az érintett. 
Értjük őt. Egy ember, aki magát harmadik személyként említi, aki elfogulatlanná függetlenedett! 
Ez az önzetlen Kaszás – lássuk be – másokat méltán képviselhet.  
                                                                                            

Önismeret

Neked csak hazudni lehet – írta még a levél végére.
Aztán megcímezte a borítékot. Ment a levél – saját magának.


Törekvés

 – Nincs olyan jó, aminél még jobbat ne lehetne! – gondolta az önzés ördöge, miközben újabb támaszpontok létesítésére alkalmas szíveket keresett a földön. 
Sikeréről meggyőzettünk: körülvesznek mindent e bázisok.        

Nézőpont
– Te, ez a Kovács borzasztóan csalja a feleségét.
– Nem érted ezt, barátom. Egyrészt kíméli az asszonyt. Másrészt minden alkalommal büszkén megállapítja: az ő feleségénél a világon nincs különb!



A kép címe: Szívverések; Aatoth Franyo munkája




Tóth Sarolta: A titkok vára




A titkok várában
a titkok tokban bujdosnak,
mint a szerzetesek zárdában zárkóznak.
A titkok sötétek, nem fényesek,
rejtőznek, kényesek,
félnek a fénytől,
sok kiváncsi lénytől,
kiderülő ténytől,
félelmetesek lehetnek,
ha lelepleződnek,
nem menekülhetnek.
Pletykák vagy árulás,
locs-fecsi nők vagy rossz barát,
örökös bélyeget süthet rád.
Titkokat őrizni nem könnyű feladat,
magadét vagy másét, óvd magad,
hallgass vagy lyukba súgd,
rejtett zugokba dugd!
A titkok vára így marad állva
évszázadok ámulatára.
Megnyílik kapuja kutatók ostromára.
Késői utókor hosszasan csodálja,
fény derül a titkok
varázsolt tokjára.


Markovity Radmila: Ezzel a vallomással már rég óta tartozok



Minden pillanat, egy újabbat teremt,
abból következnek a tudatos tettek,
tudat alattival találkozik, összeforr a kettő.
Csodát szült, nekem, Tőled, aki akkor
keringtél az űrben, megismertem a
lehetetlennek túnő valós lehetőséget.
Találkoztunk, bár nem láttalak, de tudtam
az űrből szólsz nekem, ott vagy mellettem
de a tudat alattim elrepült a szavaddal:
NEM, és jött a testvére, a tehetetlenebb, 
mégis folytatta a gondolatod, akaratod
sejtelmesen ott suttogta, nem suttogta
érzékeltette: nem fulladsz. Felébredt
a tudat bennem, és ne haragudj rám
amiért felébredtem, elrontottam jó
tettedet, de nem teljesen, mert nem
szenvedek, tudom meghallod szavam,
meghallod kérésem: legyél erősebb,
jobban higgyél magadban, mert bennem
az életem rámnehezedett, neked feltétel
nélkül hiszek, önmagamról tudom:
lelkemben még vannak zárt ajtók, amit nyitni kell. 


Kapolyi György: Merre van az arra




Állandóan a dolgok irányultságáról beszéltek. Nem tudom mi célotok vele, nem tudjátok elfogadni a történéseket irányhatározó nélkül?
X- előre gondolkodik, Y- visszafelé él, ha az a volna nem lenne, akkor nem lesz megoldás, mindig tisztázni akarjátok bárminek az időskálán történő elhelyezkedését.
Miért?
Ami volt az nem jó, ami van - az sem, de ettől lesz jobb a jövőben…
Honnan tudod? Hiszen jószerivel végigtéveded egész életedet!
Régen volt egy piros lábasod, a mostani jobb, lehet, ami majd lesz- az nem lesz jobb mint a régi…
Ebbe bele lehet őrülni. A régi feleségednél sokkal jobb a jelenlegi, akit ha megunsz, rosszabbnak fog tűnni a réginél, de a legközelebbi jobb lesz mindkettőnél…
A vanban is vannak fokozatok, például: még ma, most, azonnal, később.
A majdban azonnal, ha megérik a dolog, fokozatosan, és így tovább.
Minden történések idejét, eseménysebességét, légkörét, és szellemiségét meg akarod határozni.
Miért?
Mekka irányában fordulsz ha imádkozol, nem hason fekszel a sírban, még a széken is vagy félseggel, vagy kényelmesen, teljes ülőfelületeddel ülsz.
Ülősztrájk esetén állhatsz, egy „Alvóvárosban” lehetsz ébren, az ölelés lehet szeretetteljes, hideg, lagymatag, durva és akár halálos.
Edét, régen utáltad, mára megszoktad, a jövőben talán meg fogod szeretni…
Régen nem volt szemüveged, ma csak azzal látsz, ha nem piszkos, és a majdban feltehetően erősebb lencse fog kelleni.
Persze, ha megéled. Ezt mindig figyelmen kívül hagyod.
Te kis optimista.
Tántorogsz térben és időben, bizonytalanságodban leszurkálod a homokba jelzéseidet, nehogy a voltodat nézd mostnak, és nehogy azt gondold valamiről, hogy a jövőben történik veled.
Döntésképtelenséged fontos kelléke a minden értelemben történt meghatározás megléte.
Mi is lenne veled, ha nem tudnád pontosan, hogy a Gizivel Január ötödikén, délelőtt fél nyolckor találkoztál az Oktogonon, és ezt az élményt, nem a mostodban, hanem a múltadban élted meg, legfeljebb emlékeidből úgy hívod elő, mintha a mostodban esett volna meg.
Persze tudod , ez nem igaz, ez egy mesterségesen előidézett érzékcsalódás, de ez nem zavar.
Mert akarva, akaratlanul egész életedben összekeversz voltat és vant, közben a leszről fantáziálsz, hogy erőt meríts.
Kapkodsz, mint Bernát a ménykü után, és ezt nevezed racionalitásnak, de a logika szó misztikusabban hangzik.
A megélt dolgok lehet, hogy mások szemében voltak, de neked ugyan úgy a mában élnek, mint a ma eseményei. Mert amid volt, az a tied, nem hat rájuk sem tér, sem idő.
Te a sokasodó volt tapinthatóvá sűrűsödött tömege vagy, amíg létezel, a jeleneddel együtt az is létezik.
A jövő eleje, a mindenkori következő napod, ami vanná, és volttá válik, és csak így vagy képes megérni, mert a teljes jövő végtelenbe hajló fiktív fogalom.  


 
Kép: Kapolyi György alkotása


Tóth Sarolta: Petike, az egyke



Petike hetyke egyke,
el van kényeztetve.
Teljesül minden szeszélye,
rosszalkodik is kedvére.
Szomszéd gazda panaszkodik,
Peti folyton ordítozik,
betöri az ablakait,
fojtogatja állatait.
Petikét anyuka inti,
arcocskáját meglegyinti,
apukája kicsit hümmög,
látom, eleven a kölyök,
majd kinövi, hiszen gyerek,
a fiúk csaknem mind ilyenek.
Neveletlen Petike,
szüleinek szégyene.
Panasz jön az iskolából,
verekedés az utcáról.
Ez nem mehet így már tovább,
felszippantja rossz társaság,
bűnöző lehet belőle,
engedékeny szülők bűne.



Tomor Gábor: (Sz)ámítás



Amikor nem szólsz igazat,           
hazudsz a piszkos múltról,                                       
tüzesíted a bús jelent,         
ígéred, mi lehetetlen,                       
s megjátszod az őszintét –     
számodra mind mentségidő. 
                         


A kép címe: Fércelt mondanivaló; Könczey Elemér karikatúrája.



Markovity Radmila: Fekete lovak



A természet áhítatos csendje
ígéretekbe burkolva,
csókolgatva belénk simul,
fénylik, majd vakul
 a napsugár tükre…
Sikolyt visszhangzik az echó,
a feltámadt végből
sirató asszonyok kárognak,
előttük fekete lovakkal
halálmadarak poroszkálnak.



Tomor Gábor: Program



Jelenlét – mindenképp.
Mutatkozni, ahol lehet.                     
Dicsőség, díjak.
Csak néztem, mit fejtegetsz.
Szilaj voltál. Régen nem élsz.                   
Hát ezért volt a sietség.                             


A kép címe: Ikarosz; Ámos Imre alkotása.



Tóth Sarolta: Szeretnélek....



Szeretnélek még újra látni,
messze sodort a sors szele,
az úton kézen fogva járni,
és nem tévedni el sose..

Szeretnék veled énekelni
sok régi kedves dallamot,
a muzsikát magaddal vitted,
nekem csak ez a dal maradt...

Szeretnék veled tangót járni,
farsangi bálban boldogan,
magaddal vitted a ringatást,
nekem csak pár lépés maradt...

Szerettem volna levelet kapni,
könnyezni kedves sorokon,
naponta újra kézbe venni,
de nem érkezett meg sosem.

Már nem akarlak újra látni,
nem várok többé levelet,
magaddal vitted a szerelmet,
a boldogságom elveszett.

Ha letépsz még egy szál virágot,
gondolsz-e még rám, kedvesem?
Feledd el te is az emléket!
ketté szakadt az életünk.


Bige Szabolcs: A templomtorony továbbra is hallgatag



Lőrinc széttekintgetve bandukolt végig a falu poros utcáján. A templom előtt tétován megállt. Negyvenszer borultak virágba az orgonabokrok a papkertben azóta, hogy elment. Negyven esztendő! Lukács is, de a falu is sokat változott ezen idő alatt.
- Hej, te torony, te torony! Esmét itt vagyok, s nézlek. Nézlek, mint mikor elmentem. Sokfele megfordultam, de lám visszajöttem. Visszajöttem, hogy lássalak. 
A torony most is csak állt, magasba nyúló tornyával, s fölötte a felhők hancúroztak, mint vásott kölykök. Egyik-másik leereszkedni látszott, de a toronyig nem merészkedett, pedig táltos paripát formált.
- Ugyé megösmersz, te torony. Még mindig Kiss Lukács vagyok. Itt állott a házunk, ehejt az iskolától két házra, de erőst megrokkant, nem lakja senki. S te is csak a régi vagy: Szent Márton temploma, bár az idő téged is megrostált. Látom a kereszt is csálén áll, a toronyablakok kerete is megvetemedett, itt-ott ki is esett a helyiből. 
Erre sem szólott semmit a torony. Lehet büszkeségből – ne pocskondiázza őt egy ilyen roggyant vándor. Szent Márton nevét adták neki, s az tartást ad, hiszen a szent élete a szerénység mellett a kitartásról, a helytállásról szól. 
- Emlékszel, torony, hogy apám kívánságára ragadtam vándorbotot, hogy iskolázott ember váljék belőlem. Lettem is! A jog útvesztő kanyarjaiban akartam eligazodni, s rendet vágni. Egyik sem sikerült, de ezt ne áruld el senkinek, mert az emberek még ma is hallgatnak a szavamra, s nem tudják, mennyi álmatlan éjszakám ment rá, hogy csak keveset tévedjek.
Ide-oda járkáltam, hogy nyugalmat találjak. Bukarestbe is felmentem ügyfelem érdekében, s gondoltam, magam hasznára fordítom a lehetőséget. Julis címe itt volt a noteszemben. Nagy izgatottan készültem felkeresni. Ahogy közeledett velem a zötyögő villamos a városnegyed felé, ahol lakott, úgy lett a szívem egyre kisebb. 
- Hát, rám találtál? – szólott Julis, de nem volt szeretett a szavában.
- Sokat gondoltam rád, s most akadt alkalom, hogy lássalak is.
- Láthatsz, de nincs benne hasznod.
- Kitűztük volt a kézfogót is, Julis. Mégis ezt mondod?
- Ezt, Lukács! - búcsúztam hát, és elmentem.
A torony meghallgatta Lukács szavait, de nem válaszolt, ha csak azt nem számítjuk, hogy egy szélroham megcsikorgatta a bádogtetőt. A galambok is, mint régen, szárnyra kaptak, s ott köröztek a torony körül. Nézte, nézte Lukács a kerengő szárnyasokat, majd nagyot sóhajtva leült egy bolovánkőre.
- Ezek is hiába repülnek körbe-körbe, s szállnak messzebbre, mindig visszatérnek az otthonukat jelentő tetők alá. Elfáradtam, megrokkantam, s látom a falu is. Nem csak a mi portánk sínylette meg az elhagyottságot, hanem a sok többi is. Alig van már ember, aki itt lakna. Lám, hogy néz ki az iskola is – mállik róla a vakolat, foghíjas a cseréptető, az udvaron térdig ér a burján, az ablakok bedeszkázva, az ajtón rozsdás vaspánt, s lakat - látszik, rég nem koptatja küszöbét gyermekláb. No, búcsúzom, de nehéz szívvel. Bár nem panaszkodom, Julist sem búsulom. Van szép családom, s embernyi unokáim. Őrizd még ezt a falut, ahogy tudod, hátha akad valaki, aki gondodat viseli, hogy teljesíthesd, amit kiszabott rád a Fennvaló! 



Markovity Radmila: Csak álmodj, elesett



Milyen korban élek én?
Üresen kong kiáltásom.
Elherdálták munkám bérét
vérrel pecsételt eskütéttel
a lét szétzúzott tetemén.

Milyen korban élek én?
Itt haldoklik az igazság,
győzelmi táncát járja
a NINCS.

Se neked, se nekem,
csak annak van, aki tudja,
semmit sem ér az Ember,
árral úszik a bűz és szemét.
A pohárban lesz-e tiszta víz?

Milyen korban élek én?
Üresen kong kiáltásom.
Valahol, ha meghallják jajszavam,
megteremtenek-e egy szebb világot?


Tomor Gábor: Ittlét



Mi van? Mi volt!
Sodortatás.
A léttel sodródás.          
Igazodsz, tetszelegsz,
s megállít a Sors.          
Elenged. Feledtet.      


A kép címe: Mi voltál?; Garay Tamás festménye.



Tóth Sarolta: Miért szomorú ez a vers?



Miért nézünk hosszan vissza,
mikor búcsúzunk?
Talán érezzük, hogy többé
nem találkozunk.

Miért feledjük el gyorsan,
amit álmodtunk?
talán tudjuk, hogy álmunkra
nem számíthatunk.

Miért nem vagyunk boldogok,
ha mosolyt kapunk?
Talán már sokszor csalódtunk,
fáj a bánatunk.

Miért fáj, hogy ifjúságunk
gyorsan elszaladt?
Talán sír a sok szép emlék,
visszaint a múlt.

Miért félünk a haláltól?
testünk, lelkünk fáj,
Gyógyulást már nem remélünk,
mégis szép a nyár.

Miért szomorú a versem?
Talán nem tudom,
szeretnék még pár virágot
szedni az úton.



Tomor Gábor: Kereső



Egész nap kerestelek –        
talán te is jönnél már.    
Megbújsz a közelben,              
mintha nem is volnál.      
Lehunyom szemem –                  
álmomban megtalálsz.
 
                           

A kép címe: Szürreálom-éden; T. Szabó László festménye.  



Kapolyi Noémi: A kerti tündér



A lapos kövekből kirakott, és repkénnyel benőtt fal körülölelte a kertet. Azt beszélik, a kert hatalmas és mindenütt ott a kőfal ma is, akármekkora is a buja zöld, ott bújik alatta.
Nem ismerte senki sem teljes egészében a kertet, de a részeit viszont annál többen. A városka szélén egy széles, murvával felszórt út kanyargott a közeli liget irányába, ott pedig a fák közé érve rátalált a kertre.
Az oldalról kétfelől futó falazat között pedig tárva várta a sétálgatókat a két kapuszárny.
Amikor Jozefa átsétált a tárt kapuzat ölelő karjai között, egészen elbódította a látvány. A tova kacskaringózó utacska hol egyik hol másik oldalán impozáns szobrok díszelegtek, stólás nőalakok és alabárdos ifjak kísérték Jozefa útját. Amikor pedig egy bokorsor sűrűjén haladt keresztül, kiérve a tágas térbe virágágyak hosszú sora fogadta színpompás szirmaival Jozefát.
A lassú sétába belekarolt a nyári délután bágyadt melegével és Jozefa vágyni kezdett valami kis ülőhelyfélére, hogy kipihenje kicsit magát. Nemsokára egy rózsalugas bensőséget árasztó zugában meglátta a kényelmes fapadot, azonnal arra vette az irányt és bebújt a virágok alá, majd leült. Gémberedett térdeit nagyon jól esett behajlítania, a dereka is elvásott egy kicsit. A padot mintha neki találták volna ki, nem az a szigorú, egyenes támlájú fajta volt, hanem inkább amolyan pihenőszék -féle, kényelmes ülőlappal és kellemesen hátra hajló magas deszkákkal.
Annyira kellemes érzés volt hátra hajtania a fejét, Jozefa csak pihengetett, tekintetét az arca felett árnyékot adó száracskákon és virágkelyheken nyugtatta.
-Mi lenne ha aludnék egy picit?-kérdezte magától Jozefa- elvégre ráérek- gondolta és becsukta a szemeit.
Annyira régen vágyott már arra, hogy megismerhesse a kertet, de városi tanítónőként erre eddig nem adódott alkalom, ritkán ért rá egész délután. Pedig mennyit olvasott róla a helyi lapban, még költők is jártak ki ide, hogy ihletet merítsenek, meg festők, szóval mindenféle emberek, de most a nagy csendességben egy árva lelket sem látott.
Pedig milyen jó lett volna megismerkedni valami hírességgel-morfondírozott Jozefa, mivel az iskolában senki nem ébresztett fel benne különlegesebb érzelmeket.
Mert kik is vannak körülöttem? -mélázgatott tovább és számba vette a kollégit, hát egyikről sem gondolt igazán semmit.
-Unalmasak-szögezte le aztán hangosan az eredményt.
Kicsit felemelte a fejét a támláról, mert valakit elsuhanni látott, de jobban körülnézve senki nem volt ott. El is intézte magában a dolgot, hogy félálomban lehetett és képzelődött csupán. De aztán újra elsurrant valaki, igen, ebben már biztos volt, gyönyörű stólája könnyedén, súlytalanul lebbent utána.
Jozefa most már felállt és óvatosan kibújt a lugas virágai közül.
-Van itt valaki?-kérdezte fennhangon.
De semmi választ nem kapott.
-Hahóó! Láttam az előbb, merre van asszonyom? De hiába fülelt, nem hallott senkit.
-No, nem baj- mondta Jozefa, de azért valami nyugtalan érzés mégiscsak gyökeret tudott verni a lelkében. Folytatta a sétáját a murvás utacskán de érezte, hogy az önfeledtsége odalett valamiért.
Aztán a virágzó cserjék közt felvillant egy kis kékség, jobban szedte a lábait, hogy hamarabb meglássa mi van ott és nemsokára, ahogy a bokrok között áthaladt megpillantott egy tavat, csodaszép igazi kerti tó volt, nem túl nagy de a felszíne szinte teli volt úszó tavirózsákkal és a nagy, lapos, karimás, vöröses szegélyű leveleikkel.
-Ó de szép- suttogta Jozefa.
Lesétált a partjára és a fűvel benőtt szélén óvatosan, vigyázva csinos ruhájára, leült.
Eszébe sem jutott, mennyi lehet az idő, önfeledten megnézett mindent, olyan gyönyörűsége telt a látványban a kis zöld békákban ahogy a leveleken üldögéltek, vagy a repkedő, színes szárnyú rovarokban ahogy a vízhez egészen közel rajokban repkedtek és néha a vízből kificánkolt egy hal, megpróbálva elkapni egyet-egyet belőlük. Aztán valahogy átváltott a madárdal és a színek is tónusosabbá váltak, Jozefának időbe tellett mire ráeszmélt, hogy nagyon késő lehet. Picit hűlt is a levegő és a közelgő alkony fényei ráereszkedtek a kertre.
Jozefa sietősen felállt, megigazította a ruháját és visszafordult az utacska irányába.
-Milyen késő lett, gyorsan vissza kell érnem-jelentette ki kötelességtudón és elindult csikorgó, szapora léptekkel a murván.
Átért a bokrok virágzó ágai alatt és kilépett. Közben balra fordította a tekintetét és sietett tovább.
Kellemetlen érzése támadt, valami nem stimmelt csak nem tudta micsoda.
-Ó megvan!-vágta rá hangosan Jozefa- nem láttam a padot.
Lassított a lépésein és közben körülpásztázta a kertet, biztos volt abban, hogy ide felé más utat nem látott, most mégis itt is, ott is a távolban kanyargott néhány belőlük.
-Jaaj- bosszankodott Jozefa idegesen- hát lehet hogy elvétettem? Nem baj a lényeg, hogy az irány jó, hiszen mögöttem van a tó- avval hátrafordult.
Jozefát elképesztette a látvány, mert a mögötte lévő utacska elveszett a fák között, valami sűrű lombú erdő lehetett mert a vastag lombok alatt már vak sötét tátongott és Jozefa félni kezdett.
Gyorsan visszafordult és kilépett. Gondolatai vad egymás utánban száguldoztak a fejében a vélt irányokkal és a támpontokkal.
Már majdnem besötétedett a kertben.
Aztán végre feltűnt valaki az utacskán.
-Asszonyom! Ó, de jó hogy látom, segítene, hogyan találom meg a kaput?- kiáltott megkönnyebbülten Jozefa- végre valaki, már kezdtem megijedni.
A hölgy közelebb jött és barátságosan intett.
-Hát sétálhatunk együtt is tovább-ajánlotta a hölgy kedves hangon- jöjjön, erre- és egy oldalsó út felé mutatott.
Amikor pedig megfordult és elindult Jozefa előtt, titkon nem győzött álmélkodni a hölgy ruházatán és hatalmas derékig érő, fényes hajzuhatagán, de persze érezte, hogy ezeket nem illő mondani.
El sem tudta képzelni, ki lehet ő ilyen tájban a kertben.
-Jozefa vagyok, tanító a városi iskolában- kezdte mondani Jozefa, remélve, hogy ő is választ kap utitársa kilétéről.
-Nagyszerű- felelte a hölgy- jó hogy eljött ide és éppen ezen az estén.
-Délután jöttem igazából csak elszundítottam egy kis lugasban amit aztán visszafelé nem találtam, most meg valahogy eltévedtem.
-Itt ez előfordul-bólintott a hölgy.
-Azt hallottam sokan járnak ide, én mégsem találkoztam senkivel sem egész délután, pedig jó lett volna látni érdekes embereket-folytatta Jozefa- én sosem találkozom senkivel aki kicsit is érdekes lenne.-morfondírozott hangosan.
-Ne mondja?-válaszolt a hölgy, de érezhetően nem kötötték le Jozefa eszmefuttatásai, aztán pár lépés után megállt és megfordult, tekintetét Jozefán nyugtatta.
-Siet?- tette fel a kérdést- mert ha van kis ideje, azt javaslom, maradjon itt velem és higgye el nem lesz unalmas, találkozhat érdekes emberekkel, hiszen a park este és éjjel mutatja csak meg igazi valóját, persze nem mindenkinek, ez most egy ritka, talán sohasem ismétlődő alkalom lenne-nézett kérdőn Jozefára-gondolja meg jól, nem lesz így többé soha.
Az utolsó szavakat olyan jelentőségteljesen ejtette ki a hölgy, hogy Jozefán eluralkodott az általa mindig becsmérelt kíváncsiság.
-Hát, igazából sietnem kellene mert holnap korán kell kelnem- magyarázta- de szégyellem, kíváncsivá tett, ha tényleg nem lesz többé ilyen alkalom, akkor maradok, igen-szögezte le Jozefa.
A hölgy biccentett és mosolygott is hozzá.
-Akkor menjünk, ne féljen, inkább lépjünk ki és adja a kezét.
Jozefa tátován nyújtotta a balját, a hölgy megragadta és gyors léptekbe kezdett.
Sietősen haladtak a már sötéten lapuló virágágyások között, valami lugasféle indái alatt bújtak át és siettek tovább, míg egy széles, tágasan kitárulkozó sétány szélénél megálltak. Jozefa már lihegett a gyors iramtól.
-Látja itt ezt a kőpadot, most leülünk ide, egymás mellé, a kezemet el nem engedi csak ha szólok, megértette?
-Igen, hogyne-válaszolta Jozefa, miközben tekintetével a kihalt sétányt leste, leplezetlen riadalommal.
-Nincs mitől tartania, ez a kert éjjel, néha megmutatja magát a halandóknak, de igen keveseknek, úgyhogy szép élmény lesz egész életében, meglátja.
Odasétáltak a kőpadhoz és leültek. A hölgy erősen fogta Jozefa bal kezét, mint valami madárkát, nehogy elrepüljön.
-Mire várunk?-kérdezte Jozefa folytott hangon.
-Ssss, halkan, meglátja, figyeljen, mindjárt.
Aztán halk beszédfoszlányok ütötték meg Jozefa fülét, balról is és jobb felől is, szemből a sétányon mozgást látott, szólni nem mert, mi lehet az, csak figyelt ahogy utitársa mondta neki.
Egészen közel is megmozdult valami, de micsoda? Jozefa erőltette a szemeit a sötétben, azt látta, hogy meglebbent majd mozdult is valami. Milyen jó lenne most a csillagok fénye, kívánta Jozefa.
Aztán, mint valami varázslat elhúzódtak a felhők és az erős sárgásfehér csillagfényben Jozefa előtt felsejlettek a sétány üres posztamensei, majd egészen a közelükben meglátott egy stólás ifjút aki éppen óvatosan lemászott a talapzatáról.
Mire újra a murvás útra tévedt a tekintete, már többen együtt sétálgattak, hallgatva valakit aki középtájon lépkedett és élénken magyarázott valamit a többieknek.
Aztán a fűben egy nőalak közeledett, kezében lándzsát tartva, amikor eléjük ért, hirtelen megpörgette a lándzsáját, Jozefa halálra rémült, úgy érezte menten belévágja fegyverét a nő, de aztán az elkacagta magát és rájuk ragyogtatta tökéletes mosolyát.
-Jaj Athéné, ne ijesztegess bennünket-szólalt meg Jozefa sétatársa.
-Csak megleptél egy halandóval Tündérem- bökött állával Athéné Jozefa felé.
-Hát, néha én is szeretek elszórakozni azon, hogy ilyedezik tőletek valaki- nevetett fel a hölgy- jól van kedves, ne vedd a szívedre amiket mondunk-nézett rá bocsánatkérően de nevető tekintettel.
Jozefa érezte ahogy elvörösödik és mindjárt sírhatnékja támad, ezért inkább lehajtotta a fejét és nem szólt semmit.
Nem is figyelt aztán rájuk tovább, csak az járt a fejében, hogy megint rajta szórakoznak akár a gyerekek.
-Mi van veled, gyermek?-kérdezte Athéné- bánt valami talán?- aztán csengőn felnevetett.
Jozefa elkeseredetten emelte fel a tekintetét, érezte, ki fog törni, mint egy vulkán aztán hirtelen rázni kezdte a zokogás.
-Igen! Bánt valami!-felelte jól hallhatóan- igen, mert az én életem dög unalmas, csak azért jöttem ide, hogy hátha láthatok festőt vagy poétát, valakiket akik nem az iskolából valók, akik különlegesek, nem olyanok mint én! Fakadt ki- nekem nem sikerült férjhez mennem, mintha ez valami bűn volna, a világon semmi nincs az életemben és állandóan gúnyt űznek belőlem, ahogy most ti is-aztán a jobb kezébe temette az arcát és zokogott. Észre sem vette mennyien lettek körülötte, míg meg nem szólalt egy eddig ismeretlen hang. Ekkor felnézett és elképedve látta a tömeget, akik némán körbe állták és mindegyikük őt nézte.
-Érdekes- szólt a valaki fennhangon- eddig nem találkoztunk ilyesvalakivel, mint te-és méltóságot árasztó arcát Jozefára fordította.
-Miért, kikkel találkoztatok eddig?-kérdezte Jozefa, miközben az arcáról igyekezett letörölni a könnyeit.
Ekkor a kezét fogó hölgy válaszolt.
-Tudod általában álmélkodnak azon, hogy milyen szépek a ruhák, meg hogy mennyire elegánsak az itt lévők, nem kérdeznek, nem mesélnek semmit, csak csodálják a megjelenteket. De te érző és gondolkodó lény vagy, talán ez a baj, ezért nem találtál még magadhoz valót- fejezte be a gondolatait a hölgy.
Páran bólintottak.
-Hát uraim, új problémával szembesültünk ezen a gyönyörű éjjelen, az érző ember problémájával-kezdte pátoszosan egy idősebb alak, de a többiek hamar leintették.
-Hagyd ezt most drága barátom, ő egy érző lélek, nem egy probléma-mondta a mellette álló ifjú alak.
Jozefa most már figyelmesen hallgatta a beszélgetést.
-Elnézést, kérdezhetek?
-Hát hogyne, hogyne-ujjongtak néhányan- végre valaki kérdez.
-Mit tegyek, hogy másként élhessek? Mi az amit meg kellene változtatnom?-Jozefa tekintetéből mindenki látta és érezte, hogy mennyire őszinte kérdés és kérés rejlik ebben a pár szóban.
Mozgolódás és duruzsoló beszélgetés támadt a híres jelenések között, de igazából konkrét válasz nem érkezett, míg a tanakodók elhalkultak és utat engedtek valakinek. A sétány egyre jobba kiürült majd az ott állók mind a szegélyre húzódtak és enyhe főhajtással üdvözölték az érkezőt.
Ekkor a hölgy is felállt és meghajolt. Jozefa önkéntelen mozdulattal utánozta kísérőjét.
Méltóságteljes megjelenésű férfi lépett eléjük, Jozefa amikor felnézett egy pillanatra egészen zavarba jött.
-Nem lehetetlen amire vágysz- szólalt meg a beállt csendben.
Jozefa kínosan érezte magát, miközben kísérője egyfolytában rángatta a kezét.
-Érdekes életre vágysz, szerelemre, különleges világra, én tudom-mosolyodott el a csodálatos alak.
Jozefa újra ránézett és ámult a szép metszésű vonásokon, a komoly tekinteten, a férfi mosolya pedig  egészen elbűvölte, aztán gyorsan a sötét földet nézte inkább.
-Ne rángasd a kezét, Tündér, sőt, engedd csak el. Ekkor álmélkodó hangok hallatszottak minden felől.
-De uram, de uram- kezdte a Tündér, a férfi azonban a szavába vágott.
-Hagyd csak Tündérem, én tudom mire vágyik, elvégre Somnus vagyok, Nüx fia, én pontosan  tudom, mik az álmai egy halandónak, hisz én vagyok maga az álom- bíztatta, ismét elhúzva szép ajkait.
-Úgyhogy engedd el a kezét- szólt most már paracsolón.
A Tündér Jozefára nézett, majd lassan elengedte majd kicsúsztatta az ujjait Jozefa tenyeréből.
Jozefa körül a világ kezdett megváltozni, a kontúrok kifényesedtek, a sötétek tónusossá változtak, aztán a Tündér egy határozott mozdulattal kirántotta a kezét Jozefáéból. A világ ekkor megelevenedett, a növények létezését már a sötétben is érezte anélkül, hogy látta volna őket,   minden lélegzett és örvénylett körülötte, az eddig észrevétlenül ácsorgó alakok is láthatóvá váltak számára a forgatagban majd egy erős kéz ragadta meg és Jozefából feltört a rettegés.
-Nyugalom-hallotta az ismerős hangot, de ki is ő, honnan is ismeri?- ne félj, itt vagyok veled- csitította újra-nyisd ki a szemed Jozefa.
-Meghaltam? Most biztosan meghaltam és ez a Mennyek?-rebegte Jozefa.
-Nem, nem az-nevetett Somnus- de úgy döntöttem ezután velünk, vagyis velem leszel-mondta mosolyogva. Tudom, mit gondolsz most- nevetett fel- mindig rólam álmodtál-nézett sejtelmesen Jozefára.
-Jaj, az álmok-jajdult fel Jozefa és rettenetesen elszégyellte magát, miközben ismeretlen érzésféle a felszabadult boldogság kezdett beleszivárogni minden porcikájába.
-De ugye ez nem igaz? Fel fogok ébredni és minden olyan lesz, mint eddig volt sajnos?
-Nem, nyugodj meg, ébren vagy és ez is egy valóság, persze másik szemszögből,  itt mindenki híres, emberi értékrenddel nézve, én pedig kiválasztottalak és tudom, örülni fogsz, itt megtalálunk mindenkit akivel érdemes szót váltani, nappal pedig pihenünk majd, látod?-és a sétány kiszélesedő részén egy pontra mutatott ahol egy hatalmas talapzat magasodott üresen- itt nappal majd együtt állunk, mint egy új szobor, ha odasétálsz velem már láthatod is alul a feliratot.
Közben kézen fogva odavezette Jozefát, aztán a talapzat előtt megállva az ott ragyogó arany feliratra mutatott: „Somnus szerelmével” ez állt rajta. Jozefa szíve szinte hangosan kalapált.
-Mi majd mindenkit láthatunk, de nem mozdulunk csak éjjel, akkor majd elsétálhatunk kettesben is, vagy beszélgethetünk a többiekkel, érdekes lesz, ezt megígrhetem- vonta magához Jozefát.
Jozefa pedig életében először különlegesnek és csodálatosnak érezte magát, és sokkal erősebben, mint azt valaha is el merte képzelni.


Tóth Sarolta: Unokámnak



A felhők felett mindig kék az ég,
szél vagyok, elfújom felhőidet,
hogy mindig boldog légy.

A tengerek vize mindig hideg,
szeretet melegítse szívedet,
én segítek neked.

Két karomat ölelésre kitárom,
mikor kedves unokámat várom,
örülünk egymásnak.




Markovity Radmila: A túlsó parton



Könnyed léptekkel a túlsó partra indulni,
álmatlan álmokat örökre hátra hagyni,
két világ közötti őslétben megtanulni,
ismeretlenben hinni, és bátran haladni.

Vidám napfényben tükröző tiszta víz felett
kételyek között szállhat a lélek-képzelet,
szeretne negyedik csillag lenni az égen,
hol három ragyogott augusztusi éjben.

nyaldosó átlátszó vizű hullám, tégy csodát
adj erőt elérni a folyó túlsó partját
kavicsot rejtegető folyómeder szélét,
nyugalom ölelje a haladás szépségét.

Túlsó parton vár-e aki megfogja kezed?
Megtanulsz-e járni-kelni biztos léptekkel?
Lesz-e belőled bizonytalan lélek-gyermek?
Hallgatod ahogy szeretetről csivitelve

énekes madarak vig dallal üdvözölnek,
csillaghinta libben, repülhetsz a kék létben,
nincsen fehér, fekete sárga szín az égben
együtt dúdolnak altatót álmos gyereknek.