Riba Ildikó: Májusi...



Májusi eső
aranyat ér? szélvihar
gyökeret kitép.
Faágon törött fészek,
madárfióka nem él.


Ruder Jana: Kipattant egy bimbó...



Hallgat a szél,
a sápatag hold
sem leskelődik
az égi tengeren,
elnémult a végtelen.
Kipattant egy bimbó,
egy apró...
Még alig él,
napfényre vágyik szüntelen,
harmatot inna,
hogy majd szép legyen.
Vándor, ha erre járnál,
lépj hozzá szelíden-
simogasd szemeddel,
ne érintsd kezeddel...
A hold a széllel
majd együtt dalol,
s örömükben
csillagot sírnak ott fenn
az égi ösvényeken...

2008.


Mátay Melinda Mária: Orgona lombja



Heten mellette,
heten utána
mennek.

Gyönyörű koporsóm
lángvirágú nyár :
temetnek.

Halottak kísérnek.
Orgona lombja
borul rám.


Balogh Géza: Júlia Petrusina: A macskakölyök (Котёнок) (műfordítás)



A macskakölyök a nyirkos lépcsőházban
Nem várt több meleget, fázósan vacogott,
Reményét vesztve, már meg sem kísérelte
Elkapni árny játékát – morc és elhagyott.

De hirtelen égetően forró kezek
Melengetik, ölelik és kicsiny szíve
Majd kiugrik az örömtől – az életnek
E gyengéd morzsájától – mi utolérte.

Elé rohant… de a hiú reményt keltő
Simogató ember eltűnt, egyszerűen
Nem értette – a szeretetet nem illő
Fukarul és morzsaként osztogatni.

Miért mesélem ezt neked? A verseket,
Mint ékszereket, lakat alatt őriztem,
Már nem reméltem és meg sem kíséreltem
Vágyni és szeretni, de te becézgető

Szavakkal hívtál és didergő szívem
Felmelegítetted forró leheleteddel,
Aztán magamra hagytál és továbbálltál,
Sem megérteni, sem vállalni – nem tudtál.

Menj, igazad van! Változtatnunk már nehéz,
De tudd, hogy lehetett volna másként…
Végül is, én megkísérlem, hogy ne legyek
Egy elhagyott, tört életű macskakölyök.


Vasi Szabó János: Orbitsville avagy a kettészakított-világ effektus23 - Philip K. Dick emlékére

 



 

Tökipompos Zsombor az Egyesült Energetikai Zrt informatikusa a fejére húzta a szájberketyerét, ujjait beleillesztette az érzékelőkkel átszőtt kesztyűbe, oldalára ragasztotta a büntitapaszokat. Ha elrontott valamit a játék során, ettől harminc Volt feszültségű áram csípte meg a bőrét. A cégnél az egész napos hajsza és megalázkodás után jó volt kicsit tombolni az iraki – líbiai? szíriai? afgán? gázai? – fronton. Kedvence az FGM-148 Javelin antitank keresztben állt a hátán, a Gepárd M6 Hiúz (hogy a nemzeti érzés se maradjon ki) az oldalán lógott, a pisztolytáskában egy Beretta a jobb lábát verdeste, baloldalon a tokban a kommandóskés. A valóságban lépni se tudott volna ennyi teher alatt...

Letelt az egy óra dzsihadista-gyilkolászás, az okosteló csengőhangja jelezte, hogy ideje befejezni a mókát. A barátnője, Ecsedi Kitti megígérte, hogy felugrik hétórára egy laza menetre. (Nem mondhatta le, a lány fél évig dolgozott Utrechtben, múlt héten jött haza nyári szabadságra, azóta – ha rajta múlik – le se szállt volna a fiú derekáról.) Ahogy kilépett a lövöldözős virtuális játékból, a zajszint az állandó értékre csökkent a lakótelepi szoba-konyhás bérleményben. (Az EEZ biztosította a vidéki kollégának.)

Balról Farizéknél állt a szokásos bál; a kebabos, Abdul Fariz pofozta az asszonyt. Szerencsétlen nőnek most épp a fejkendője csúszott le a közértben, nem sietett visszahúzni, amúgy is izzadhatott rendesen a sűrű hollófekete hajkorona alatt. Délben harminckilenc fok volt árnyékban a flaszteren. Pechjére Abdul unokaöccse a bolttal szemben dílerkedett: első dolga volt jelenteni Fatima illetlenségét.

Jobbról Radics Pista bá’ bejárónője vinnyogott. Két éve halt meg a felesége.

Sárközi Mari – ötvenes, kövér asszony – járt föl hozzá főzni és takarítani, s mivel az öregúrnál hetven felett is keményen állt a cerka, ellátta az egyéb asszonyi teendőket is. A baj csak ott volt, hogy Mari néni azon nők közé tartozott, akik nem tudtak csöndben maradni gyentülés közben.

Bimbambimbam szólt a csengő – utálta ezt a hangot, de a céges bérleményben nem cserélhetett ki semmit. Kitti állt az ajtóban, a sudár nyírpazonyi lány. Fél fejjel volt magasabb Zsombornál – ez mindig zavarba hozta a srácot –, amúgy darázsderekú, feszes mellű, szénszemű csinos nő, közel a harminchoz.

– Cső, Zsombi! Az évfordulónkra – elfeledted ugye...– hoztam valami meglepit, egy új cuccot a ketyerédbe. Kinn ez a legmenőbb játék, teljesen élethű, azt mondják. De ennek ára van ám, tökikém... Hűtöttél be Amstelt?

Kilencig kavartak, aztán letusolt a lány és elsietett a barátnőjéhez, Cintiához.

Este tízre kaptak időpontot a műkörmöshöz a belvárosi plázában. A szexen kívül csak a kozmetikus és a szolárium hozta lázba Kittit. (Bár Zsombor nem értette, mire föl a csoki cső függés egy kreolbőrű nőnek?)

A fiú egy darabig szemezett a pendrive-al, aztán előkereste a szájberketyere alkatrészeit. Késő volt ugyan, de a kíváncsiság ördöge – és a játékszenvedély – nem hagyta nyugodni.

A szokásos promóciós anyag képsora zúdult a retinájára: JÁTÉKFÜGGÖ VAGY? NEM JUTSZ HOZZÁ A NAPI ADAGODHOZ? A HELLIS GAME SZAKEMBEREI BIZTOSÍTJÁK A KELLŐ DÓZIST! LETÖLTHETŐ DEMÓK, FILMEK, PATCH-EK EGY CSOMÓ SCREENSHOT: BEBÖKNI! DIKTÁLUNK!

 

ELLENŐRIZD: http:// www.hellisgame.eu

Aztán végre a játék logója is összeállt: ORBITSVILLE: DE VERDEELDE WERELD EFFECT.

 

Három férfi feszeng a félhomályos, szűk helyiségben. Ezüstszínű egyenruhát viselnek, vállukon fekete csík a rangjelzés. Ketten szőke, tejfehér bőrű, délceg ifjak. A harmadik őszes hajú, markáns vonású, sovány, de izmos férfi. Vállán a három vörös stráf élesen elüt ruhájának fémesen csillámló szövetétől. Pah százados barna szemét a megszeppent beosztottjain legelteti. Keskeny szája mosolyra húzódik.

 

– Csak semmi izgalom, Joh és Elh! Még két percig ereszkedünk, s azután kitárul előttetek is az Ajtó és az ismeretlen világ, amit eddig csak a monitorok üvegén keresztül láttatok. Mikor először jártam ott, sok éve, elbódultam az ámulattól; úgy izgultam, mint a Vizsgabizottság előtt álló kisdiák.

 

Tehát, nyugalom fiúk!

 

A fény árnyakat fest a falra: két hórihorgas, gyér ruházatú, barna bőrű, fekete hajú férfi kétdimenziós vetületét. Árnyékkarjukból jól kivehetően mered elő a kések foltja. A ritkás levélzet mögött rejtőznek, biztosak a dolgukban: az áldozatnak erre kell jönnie.

 

Lih szinte repdes a boldogságtól. A legszebb ruháját öltötte magára. Frissen mosott haja vidáman lobog a szemből jövő légáramlatban. Formás, bronzszínű lába szaporázza lépteit. Keblére szorítja kézfejét. Türkizkék szemében a szerelem és megmagyarázhatatlan imádat fénye csillog. A csodálatos fényárban tündöklő, ezüsthajú és ruhájú istenség elé siet! Aki meggyógyította a kishúgát, és a falu többi betegét, akinek az erős férfikezéből itta a Bluewady hűs vizét, s kit immár hét napja tiszta szívéből, a falu főterén lobogó tűznél forróbban szeretett!

Ahogy előbukkan a tompán szürkéllő műanyag szikla mögül, a két leselkedő férfi összenéz. Véreres szemükben mohó vágy szikrája lobban. Hangtalanul nyílik szét a bozót, s a mezítelen talpak suhannak az áldozat után. A lány kifinomult hallása az utolsó pillanatban észleli az egyik apró kavics roppanását. Hátranéz; néhány másodpercig földbegyökerezett lábbal áll. Amikor a támadók – látván, hogy fölfedezte őket - ordítva rohanni kezdenek feléje, feloldódik a dermedtsége, sarkon fordult és sikoltva szaladni kezd előlük. A gazella termetű lány kecses futása, ha lehet, még inkább felhergeli az üldözőit. Vadul rázva a késeket csörtetnek utána. Szűk ösvényen tart a hajsza. Lih szíve a torkában dobog.

Lassul a futása. Közelről hallja üldözőinek lihegését. Csak a Mennyei Kaput érje el! Ez minden vágya, addig legalább kétszáz méter kapaszkodó van hátra. Megcsúszik az itt tükörsima talajon. Térdre esik, rögtön talpra áll, s maradék erejével szalad tovább. Egy lépés távolság sincs köztük. Szőrös kar kapkod utána. A dagadó izmok megfeszülnek. A vastag ujj szinte érinti a bőrét. A lány felér a Jelenés Helyére. Mint a nyíllal sebzett antilop szökell egy utolsót, a fémfal előtt elterül. Diadalmas vigyor ragyogja be az üldözők arcát. Lelassítják léptüket, s megállnak az eszméletlen nő mellett.

Egyikük lehajol, hogy lehúzza a ruháját. Félelmetes hangot ad a fal! A szellemek ármádiája surrog, majd a férfiak rémületére szétnyílik a szikla, s a félhomályból három istenség lép elébük. Ez már sok a hadfiak idegeinek. Fegyverüket, s minden magukra aggatott, rabolt holmit elhajigálva eszeveszetten menekülnek le az ösvényen. Egymást taposva, a síkos földön elvágódva gurulnak alá.

Lih főfájásra ébred. Érzi: homlokán hűsítő kötés feszül. Miután összeszedi magát, felemeli a fejét, s körülnéz. A Jelenés Helyét nem látja. Kopott akácligetekkel gyéren benőtt, másfél mérföld széles szavanna terül el körötte. Itt-ott moha lepte különös formájú fém és műanyag dombok emelkednek ki a síkságból.

Baljóslóan magasodik fölébe a koromfekete Égmennyezet íve. Bizonytalanság és a félelem lesz úrrá a lányon. . . Az „Isten” karját érinti meg az ujja! Rémülten elkapja a kezét, föltérdel, s az előtte guggoló lény felé hajlong. Ő egészen emberi nevetést hallat, vállánál felemeli, s amikor a lány tekintete összeforr a barátságos pillantásával – megszólal:

 

– Tudom, mit akarsz mondani! Azt hiszed, Isten vagyok? Nem igaz. Szólíts Pah-nak!

– Uram, Istenem! –földöntúli boldogság ragyog a lány arcán.

Megszólította őt. Megtörtént álmainak, vágyának beteljesülése! A Pah ruhájából szüremlő fénykoszorút fon a lány alakja köré. A férfi jól látja: Lih szeméből csillogva szaladnak le a könnypatakok, tűzpiros ajkánál találkoznak, s a belőlük áradó folyam tovább hömpölyög az egészségesen telt, érzéki állán és a

nyakánál több ágra szakadva elhal keblének bronzszínű dombhajlatai közt. Ősi erő vonzza a lányt az „Isten” markáns arca felé. S ajka összeforr az ajkával, teste eggyé válik a testével, lelke összeolvad a lelkével.

 

– Ez meg mi a szar? – Tökipompos Zsombor úgy kapta le a szájberketyere-modern hegesztőpalást és infrakamerás távcső klónjára emlékeztető –fejrészét, mintha áram futott volna át rajta.

– Jól kicseszett velem a tirpák csaj, bünti az elfelejtett évfordulóért!

 

23A cím tisztelgés Bob Shaw Orbitsville trilógiája és Brian W. Aldiss Non stop (magyar

kiadásban: Amíg világ a világ) című regénye előtt.

 

Mátay Melinda Mária: Titanic dal



A drámának vége, kedvesem,
tőrébe dőlt a tragikum.
//: Otthagyta véres színpadát
és hűsölni ment a publikum. ://

Ó, hiába minden, Titanic!
Alámerülni nem lehet.
//: Perzsel a nap, sekély a víz,
elolvasztotta a jéghegyet. ://

Felszínes most minden, ami mély,
de őszre a mély felszínné lesz,
lesz még Razzia, lesz lágy kenyér,
s akad barát ki keresztbe tesz…

S midőn majd télen leszáll az éj,
jéggel a lék is megjön, ne félj!


Ruder Jana: Egy barátom emlékére ( háromsoros)



Kór tart rabságban-
Kertemben hatvanhat kis
bóbitát fújok...

2020. 04. 26.

Riba Ildikó: Kereszt



 
Keresztet cipel.
Teste roskad alatta.
Ördög is figyel.


M. Fehérvári Judit: Egészen más





Megjelent a Partium Folyóiratban

 

 

„Hallottam a beszélgetők beszédét, a kezdetről és végről szóló beszédet,

De én nem beszélek se kezdetről, se végről.”

 

(Walt Whitman)

 

 

Szeretem a jó mondatokat.

A rosszakat is. Bennük van

mindenek kezdete, vége és

végzetünk is. Olyanok ők, mint

a mérgezett folyók. Nem tudhatod,

mikor és mi került beléjük,

de a színes szavak tumorai

jóindulatúak, s a mólóról láthatod,

hogyan ficánkolnak bennük a halak.

Körhinta és vattacukorformájúak,

illatuk van és mézeskalácsházikót

építenek a csillagok alatt. A gonoszság

azbeszttel borítja be a Napot, s így szórja

a mételyt nap nap után. Átlátszóak: a sebész

most metszi át a fémet, hogy a foszkő minél

messzebbre hajózzon el, s lám, mellénk

ül a béke, s hófehér kagylókkal szórja be

a partot.

 

*

A halálról gondolkodni olyan hiábavaló

és merész is: rémálmokkal tele és megváltó

szeretetben fürdő másvilági folyó. Hajók kötnek

ki partjainál, a rakományuk néhány feledésbe

merült ölelés, csók, virágcsokor, régi séták

emléke a parti fövenyen, s az a tény, hogy az

elmúlás születésünkbe kódolt üzenet, s gyermekként

még poncsóval is vacogós nyári délután, mikor

árnyak nőnek a házak falán, mert közeleg az este.

Az eltávozás az álmokkal kezdődik, de a nappal

hatástalanítja az éjjeli detonációkat, a levegőért

való hörgéseket, horkantásokat, s azt a pillanatot,

mikor mozdulni sem vagy képes és szavakat sem

formálnak ajkaid. Majd a legelső fénycsóva óriási

napelemmé hajtogatja ki életszárnyaid és napsugarak

győznek le kalitkákat, hiszen a remény sétapálcája

a mindenség fonákja, ahol Isten szemében számtalan

Tér és Idő születik, így hamarosan új hajók kötnek ki

a fűsátrak mellett a tengerről ideutazó laposkövek fölötti

jövöben. És hosszúra növesztett haját dagálykor mossa

csillogóra a móló.

 

 

 


Ruder Jana: Mese a tarka pillangóról...

 


 Hol volt hol nem volt, volt egyszer egy tarka pillangó.

A pillangó egyik szárnya megsérült, amikor megszületett. Ahogy nőtt növekedett, s kezdte megismerni a világot,lassan elfeledkezett a sérült szárnyáról, s boldogan repkedett a virágok között. Szép sárga  és  vörös rózsákra, liliomokra,  színpompás nyári orgonákra. Egy napon egy vörös rózsa szirmán pihent, amikor a rózsa a kelyheibe szorította, és a legvörösebb szirmával szinte megégette a kis pillangó, amúgy is sérült szárnyát..., amikor kiszabadult, visszarepült a pillangóházba, ahol hosszú ideig gyógyítgatta sebeit. Az ablakokat sem nyitotta ki, a virágokra sem volt kíváncsi. Szomorú volt. Így éldegélt, csak messziről figyelte   a lepketársakat, amint boldogan repkedtek. Félt, nem mert újra a virágok közé menni. Történt egyszer, hogy a kertben az emberek ünnepeltek. Szép zene szólt, erre figyelt fel a kis tarka pillangó. Kinyitotta a lepkeház ablakát, de még csak egy kis résnyire, úgy hallgatta a zenét.  Amint így szemlélődött, egy kék rózsát pillantott meg a sok tarka virág között. A rózsa egészen más volt, mit a többi virág. Szirmainak kéksége és egyedi illata arra sarkalta a kis pillangót, hogy nyissa ki a lepkeház ablakát egészen. Minden nap kicsit többet nyitott ki belőle, s rózsa is egyre többször nézett a pillangóház felé...

Szinte hívta, hogy repüljön hozzá. Egy szép napsütéses reggelen a kis tarka pillangó kirepült újra...egyenesen a kék rózsához. Heteken át minden nap megtette ezt az utat, mert a kék rózsa hívta.s ringatta a szirmain . Bármilyen rossz is volt az idő, ők ketten minden nap egy kis időt együtt töltöttek. A pillangó más virágra nem repült többé, csak a kék rózsát szerette. A többi virágot észre sem vette, ahogy azt sem, hogy minden nap egy kicsit több lett a szárnyain a kék szín. Lassan elvesztette eredeti tarkaságát, miközben a rózsára figyelt.  A kék rózsa azonban már más pillangók után vágyott,  megunta a kis lepkét,  már nem várta,  nem hívta, s nem ringatta...

Szirmai egyre hűvösebbé váltak, napról napra kevesebb időt töltöttek együtt, mert érezte a kis pillangó, a kék rózsa hűvösödő, távolságtartó sóhajtását.  Amikor a szárnya szinte teljesen kék lett, megértette, hogy a rózsának már nincsen szüksége rá.

A tarka virágok azonban egyre erőteljesebben hívták, de már nem akart a virágok közé repülni. Lepkeházának ablakát újra bezárta, s csak egy kicsi rést hagyott rajta, hogy ne legyen sötétben.  Figyelte kékké vált szárnyait, nézte, ahogy a kék összes árnyalata megpihen rajta.   Nem volt szomorú, de tudta, hogy ez a lepke már nem az a pillangó, aki valaha volt...

Egy napon harangszóra lett figyelmes. Kikukucskált az ablakon és látta, hogy egy különlegesen szép virág nyílt ki a kertben. Egy hófehér harangvirág. Csendesen húzódott meg a kert egyik sarkában. Fejét lehajtotta, mint aki sír...

A kékké vált pillangó elindult, hogy közelebbről is megfigyelhesse. Az égen sötét felhők gyülekeztek és megeredt az eső. Nagy, erőteljes cseppekben zúdult a földre... A kis pillangó nem jutott el a különleges, hófehér harangvirághoz.  Az eső nagyon átáztatta a gyenge szárnyakat.   A kertben levő virágok figyelték, ahogyan lassan lemosódik róla a kék szín…

A harangvirág pedig a nap felé emelte fejét…

 

-           Kérlek, süss fel… szárítsd meg a kis pillangó szárnyát, hadd éljen még…most, amikor  visszakapta az esőtől az igazi színét. Újra a régi lehet...

 

A Nap pedig rámosolygott a szerény, de jó lelkű harangvirágra…s  gyógyító meleg  sugarait a pillangóra irányította…

 

Kertész Éva: Menthetetlenek - 5. rész





Most hazamegyünk, és új életet kezdünk!

- Oké.

Otthon már remegve várta őket Erna. Beszámoltak mindenről, aztán mentek, és takarítottak, és főztek, és tették, amit eddig is kellett volna. Másnap este, amikor már túl voltak a vacsorán, nézték a TV-t, Árpi megszólalt.

- Öreg, ócska itt minden. Még a nagymamától ránk maradt holmik.

- Igen. Tehát természetesen kopottak a bútorok, és rondák a falak. Annyi pénzük sohasem volt a szüleinknek, hogy újat vehettek volna. Hiába takarítod, hiába szépíted, erre milliók kellenének. Ha a sajátunk lenne, ugyanis. De mi meg se vettük, amikor mindenki azt tette.

- Ráadásul Ernához járunk fürödni! Még a gondolatától is irtózom. Ahányszor átmegyek hozzá, érzem a bosszúságát, a kinézését. Ráadásul jogos is! Naponta hárman fürdünk az ő vizét fogyasztva. És a melegvíz! No, ebből elég, járjunk egyet!

Lépkedtek egymás mellett a keskeny utcán, ahol a felhevült házak még mindig ontották ki magukból a meleget A nyolcadik kerületben még eget is ritkán lát az ember, legfeljebb, ha a nyakát töri. Lehangoló volt az egész útvonal. A lámpák imitt-amott égtek. Pontosabban csak ott, ahol nem verték le a semmittevők. Most éppen csendes az utca, bizonyára megy a TV-ben valami sorozat. Árpi fellépett egy lépcsőre, s hívta húgát, igyanak egy üdítőt. Ekkor látta a lány először a gépet. Máskor is találkozott már hasonlóval, de soha nem gondolta magáról, hogy egyetlen perc alatt beleszeret, s ez lesz élete veszte.

                                                         *

Ma még irtózva tekintett rá, mert meglátta öccse szemében azt az ismeretlen fényt, amiről nem tudta, hogy micsoda, de annyit megérzett, hogy nagy bajt hoz rájuk egyszer. Tudta, hogy odalép mindjárt ehhez a rabló masinához, s még kérni sem merte, hogy ne tegye, csak figyelte bűvölten, hogy mi történik. És, nyert! Abba kellett volna hagyni a játékot, mert ezen lehet venni anyunak gyümölcsöt holnap, de ez a büdös kölyök már ismét feltette a nyert összeget, s ismét neki dolgozott a szerencse! Istenem állítsd meg a gépet, romoljon el, legyen már végre valami, ami megállítja! Árpi folytatta, mert semmi nem jött közbe, és már túlságosan belejött a nyerésbe, és bár tudta, hogy mindjárt vége a sikernek, mert kivétel nélkül minden alakalommal ez történt, ismét bedobta a pénzét, és most is nyert. Most érzett rá a lány, miért játszik az öccse. Szünet nélkül azért játszik, hogy egyszer legyen végre annyi pénze, amivel mindent megold majd. A szép otthont, a fürdőszobát, a fogsort az anyjának, a hiányzó saját fogait, az autót a bicikli helyett, a saját boltot a kenyér szeletelése és díszítése helyett, az egész rohadt életet, mert nincs más lehetőség a kitörésre. Végre vesztett! Vesztett, de nem annyit, amennyit nyert, sokkal többet. Annyival többet, hogy még a Laura pénze is elment az adósságba.

Némán ballagtak haza. Árpi teljesen kimerülve, és összetört lélekkel ballagott nővére mellett, aki nem tett szemrehányást, csak azt számolgatta, mivel kedveskednek holnap anyának, hogy fizetik ki a taxit, amivel hazahozzák, és miből élnek fizetésig.

Némán mentek haza, egyikük sem szólalt meg, de gondolataik a gondjaikról szóltak.


Vasi Szabó János: Dentaku - Álomkép

 

 



 

A hadnagy arca szinte hozzáért az övéhez, de Pokrony József rá sem hederített a másikból sugárzó gyűlöletre. Azt is némán tűrte, hogy ráerőszakolják a kényszerzubbonyt. Lehunyt szemmel próbált ismét, utoljára koncentrálni...

Két arc jelent meg előtte: Csábi Titanilla fájdalmas, halottá merevedet vonásai és Zsíros Szaniszló kéjtől fénylő, sátáni ábrázata! 20

Kemény János hadnagy jóllakottan tolta el magától a tányért. Keményné Farkas Sára aznap is kitett magáért: nincs Donomágiában még egy háziasszony, aki a szokásos szójakoncentrátum fejadagból ilyen finom vacsorát tudna készíteni.

 

Kemény János teli hassal, - egy fárasztó nyomozást lezáró kihallgatással eltöltött munkanap után – kimerülten aludt el.

 

Első álomfázis: mélyálom

 

 

fehér dunna alatt a táj

barna csupasz karú fák

hópelyheknek szalutálnak

jéggé fagyott nyári harmat

csilingelő jégcsapok

bennük légbuborék vacog

 

 

Dideregve olvasom a feliratot. Hideg van! Fagyott világ vesz körül. Kékülő ujjaim végig tapogatják. Hatalmas jégharang. Hang nem jut ki belőle, én sem. Lehet – nem is akarok. Varázslatos jégvirágminták ékesítik csupa ablak fagyszobámat. Dérterítő az ágyamon. Kristálydíszes, síkos szőnyegen taposok mezítláb. Egyedül vagyok!

 

 

Második álomfázis: REM fázisú álom

 

 

Olvasom, és újból olvasom a feliratot. Nem értem. Mélyhűtőből kihúzott fejem kocka; szikrázó hegyes dárdák – egykor göndör, fekete hajtincseim –, ha letörnek, kopaszodom. Mégis, itt érzem jól magam! Nem tart sokáig... Emlék nyaldossa körbe jégmárvány koponyámat. Segítség! Mint tiszta víztükörben, egy pillanatra megláttam önmagam.

 

Fájt! Gyémánttűk ridegségével szúr a szívembe a gondolat: szabadság...

 

 

 

Harmadik álomfázis: mélyálom II.

 

 

Nagyot szippantok a metszőn tiszta levegőből. Keblem bal felén a fagyott motor mozogni kezd. Meleg lét pumpál szerteszét az ereimbe.

 

 

Negyedik álomfázis: REM típusú álom II.

 

 

Éleset találtam. Piros csepp bugyog elő, amint hozzáér opálszínű kezemhez.

Érzem, hogy tennem kell! Fehér porrá sercen a jég, amint lassan vésni kezdek.

Elfeledettnek hitt betűkkel karcolom tele üvegszobámat. ropog a hó, elhalt gally reccsen

egyarcú itt minden

 

tékozló a legtöbb évszak a nagy Évben

csupán egy: furcsa pásztora a nyájnak

minden sajgó sebet betapaszt

mire felderül az élet, s eljő a meleg tavasz

 

 

Ötödik álomfázis: éberálom

 

 

Reszketés fut végig a testemen. Langyos zápor áztatja arcom. Ijedten nézek szét: védett otthonom pusztulását látom. A szikrázó ékszerdoboz lassan sárcsomóvá görnyed. Fönt tiszta az ég. Más színű ez a kék! Süti a bőrömet!

Hűvös verejtékcsöppökbe öltözve veselkedem neki a hegyoldalnak, aminek lábánál egyszemélyes kis világom megbújt. Új hazámban minden méter veszéllyel les rám. Csupasz vagyok. Fekete hajtincs göndörödik a szemembe.

Bátorítóan!

Fenn állok a szakadék peremén. Innen mindent látok! Átsüvít a borzongás a lelkemen. Egész mezítelen lényem reszket.

 

Könyörgök a Legnagyobbhoz: változtasson szürke pocsolyává, mint mögöttem – lent - a közelmúltamat. Legyek inkább megalkuvó maszat: csak ne lássak! Mit?

 

A lábam és a horizont közt, a négy égtáj felé szétterülő jégharangok milliárdjait.

 

Ébredés

 

Kemény János hirtelen ébredt fel lidérces álmából.

Felesége szorgalmasan csomagolt, az utolsó simításokat végezte, mielőtt kilépne a lakás vékony farostlemez ajtaján.

Kemény lomha mozdulatokkal hányta magára az előre kikészített ruhákat, majd megreggelizett. Búcsúzkodás nélkül lépett a toronyház tovasiető lakókkal zsúfolt folyosójára.

Idegesítő álmát a hűvös reggeli levegő kifújta elméjéből, aktatáskáját lóbálva merült el Donomágia sugárútjának hullámzó emberfolyamában.

 

 

Szombathely, 1989-2016

 

 

 

20Részlet Vasi Szabó János Donomágiában lemegy a nap (Dunatükör 2015/1) című novellájából.

Molnár József: DÜBÖRGŐ - + Seres László: Rémálom című versére


+ Seres László

Rémálom


Mintha álmodnám...
a trón színarany,
a karzat mély-lila brokát.
Bársonyszékek, tűzvörös
szőnyegbe süppedt lábnyomok,
almazöld ufók, földöntúliak.
Fenn nyájterelő kolomp,
lenn morajló hangorkán,
szuszogó, rágó, nyelő,
cafrang-fényes rangkórság,
a házban főúti-mód dukál.
Törvényre emelt önméltóság
keresztjére feszül,
s a bűn alól feloldoz,
mint az Isten.

Mintha álmodnám...
küszöbön túl minden más.
Rácsok, beton-védvonalak,
kilincstelen tölgyfa ajtók,
cifrázott rozsdás-(t)rendek,
hol minden lépcső barikád.
Süketelnek a vakablakok,
testüket óvó ősbölények,
kik nem látják, ez a világ
gőzölgő kondér-szegénység,
hajléktalanok, kígyózó sorok,
újságba csomagolt fagyhalál.
Rémálom ez. Kinn is, benn is,
mikor a lélek, ...a lélek alszik,
Jó lenne felébredni már.


Molnár József: DÜBÖRGŐ - + Seres László: Rémálom című versére 



Az egyén saját felelőssége tudatában alszik - mélyen.
Agyát s elméjét borítja sötétség,  mely
fátyoltáncú-lépteken közeleg, s ki azt mondja,
ő a megváltó!
Szeme sem rebben...
Hiszel neki, miért ne tennéd?
Ezt szajkózza a szellemarcú
tükörkép
is, meg a kövérre hízott aranyludad,
mely visszhangozza hamis szavad,
ezt dobálja rád szennytől ékesen,
a 3 d-be zárt hiper-modern világ,
a jóllakott, jólfésült
halottasház,
s a rádtaposott csigaház alján
feszítővassal a kézben
ezt szajkózod te is,
bár véres a tenyered,
s hülyére vett fejed,
kint kéjes kéneső hull
vak szemeidre,
szeretteidet a végelgyengülés
kínozza valamelyik kórházi
ágyon a nincs-utcában,
ezt szajkózza a rommá züllött
éjszakai álom,
ő a megváltó!,
s ha egyszer halált sugárzó
felhőid alól kitépnek végre,
mehetsz tovább bégetni
a dübörgő üres fejek
szimfóniájába.


Ruder Jana: Valahol mégis



Most csak csendben siratlak.
Hazudnék magamnak,
ha azt mondanám, az idő gyógyír lehet.
Engem csak a bolondok értenek.
Várok egy jelet :
valahol mégis létezel.
Talán a felhők fordulásában,
vagy a zene szövetében.
Ott, ahol nincs kézzelfogható bizonyítéka
a lélegzetvételnek.
Ahol a bolygók közötti áramlásban
áttetsző minden árnyék.
Ahová, ha feljutnak az emberi sóhajok,
színes buborékká szelídülve
keringenek az univerzum homlokán,
hogy majd megpihenve az angyalok ruháján,
imádsággá nemesüljenek.
Engem csak azok értenek,
kiknek lelkében megcsontosodott a bánat,
az ízét is érzik… annak a hiánynak,
amit nem pótolhatnak földi Balik és Kréták,
táncoló lepkék, pezsgős vacsorák.
Lassan üszkösödik bennem a hang,
szétfoszlanak a képek.
Küzdök ellene , nem tűnhetnek el végleg.
Várok egy jelet,
valahol mégis létezel.
Talán az esőcseppek erejében,
vagy a kavicsok összekoccanásában.
Már csak csendben siratlak.
Valahol mégis létezel.
Hazudom magamnak.

 
2015. július. 31. 
Lőrincz Mária Magdolna festménye adta az ihletet a vers  megírásához


Mátay Melinda Mária: Ülök a tavaszban



Ülök a
tavaszban.
Szelíd nyárfapihék
szállnak
a magasban,
árad a pompa,
madártrilla
hallik,
s az egyszerű
fűszál is
selymesen
hajlik,
és halk bókot súg
a százszorszépnek:
szeretni foglak, drága,
amíg csak élek!
Nem számít
mi volt,
hány harapása fájt
a télnek,
mindegy is
mi lesz,
mi összetartozunk :
s a sorsunk
szeretni
kötelez!

Ülök a
tavaszban,
susog a
harmatfényű rét,
millió fűszál
igézi szerelmesen
a kedvesét,
sóhajtja
e szédítő
varázsigét,
amitől
oly könnyű,
időtlen
és határtalan
a lét :
szeretni szép!

Ez az
mi nem mulandó,
ott van
minden
rügyfakasztó
örök alapalakban,
a gyöngéd
életakaratban,
s már nem számít
mi volt,
mi lesz,
az itt és mostban
érzi
a lélek
az isteni lényeget!
Kívül az időn
és túl a téren
karol át,
ölel mosolyra
a földi
jelenésben.


Riba Ildikó: Szégyellős nap



dél felől hajnal 
pírja dereng szégyellős
arcot mutat nap


Vasi Szabó János: Donomágiában lemegy a nap, avagy visszatérés az Ilja Varsavszkij-konvektorba - befejező rész

 


A lakásban az első útja a beépített szekrényhez vezetett; úgy emlékezett, hogy aznap a huszadik óra után lesz víz a csapokban, s a pirulákat csak folyadékkal tudta lenyelni. Előkapta hát az átlátszó zöld elixírt tartalmazó kancsót, s egy poharat telitöltött a tartalmával.

 

Méreg vagy nem méreg, mindegy! Kirobogott a konyhába. Ott a polcról levette a nyugtatókkal teli dobozt, s a tenyerébe öntötte a fehér tablettákat. Visszabotorkált a fürdőszobába: a tükörből őrületben égő tekintet meredt rá... Előbb a folyadékból húzott egy nagy kortyot...

... Valami iszonyú tört az elméjére! Lába kiperdült alóla, elvágódott a sima járólapon. A szeme elé kapott, kiejtette a poharat a kezéből, de a műanyag csat- tanására sem tért észhez. A színek elektromos szikraként cikáztak fájdalmában lehunyt szemhéja mögött. Hasogatás kúszott végtagjaiba, ám ez közelébe se ért a kínnak, ami az agyát feszítette, szinte szétrepesztette!

Valami kegyetlen, ősi dolog ez... – futott át a még éber tudatán –... mégis méreg volt az a lötty...

 

Abbamaradt a gyötrelem, majd – mint amikor a csöndes szobában bekapcsolnak egy rádiót – dallamosan búgó hang töltötte ki az elméjét...

 

 

Köszöntelek, Testvér! Nem tudhatom, név szerint ki vagy: az biztos, hogy későbbi kor gyermeke. Ha ismered a Titkos Tudomány történetét, akkor hallhattad a nevem: Albertus Magnus. Nem hallucinálsz! Az ital, amit az Utasítás szerint készítettél, az elmédben kioldott egy ősi csomót... Nem sejthetem, hogy a te idődben milyen fejlett az élettan tudománya? Fölfedeztétek–e már a „hidat”, ami egykor a nagy és kisagy közt ívelt láthatatlanul, ám az elmúlt év tízezredek alatt – idegen hatások által – leromboltatott? Csak néha sikerül a tudatnak átjutni a keletkezett szakadék fölött: most egy ilyen pillanatot élsz át! Ez az új adottságod, mely többé el nem vehető tőled, képessé tesz az élő és élettelen anyag által kibocsátott parányi éterikus jelek fölfogására. Agyad érzékeli az elmúlt napok élettani maradványsugárzását; ezek a jelek az elmédben képekké sűrűsödnek, s ha időben érkezel, a közelmúlt eseményei úgy peregnek le lelki szemeid előtt, mint a jelen pillanatai.

 

Testvér! Ha értetted az Üzenetet, meglelt képességedet használd jó célra, hogy az váljék emberi fajunk dicsőségére! Az adás, mely révén a Terra egy bizonyos pontjáról elmédbe érkeznek a szavaim, most véget ér. Az útbaigazítást megkaptad, élj sokáig emberséggel, boldogul!

 

Pokrony eszelős tekintettel ült a fürdőszoba kövén. Az elméje, mely az előbb még csordultig volt töltve a Hang által elmondottakkal, üresen kongott. Aztán nagyot nyögve föltápászkodott. Lomhán magára vette a kabátot, a sálat, a sapkát és mintha túlvilági erő húzná elindult, le a liften, át az üvegfalú folyosón, az utcán: a OLSZLYT irányába.

Korán besötétedett, az utcán egy lélekkel sem találkozott. Ha jár arra valaki, a városra ereszkedő sűrű szmog úgyis eltakarta volna.

 

A Levéltár az esti órában kihalt volt. Zárva találta a hatalmas főkaput. A falból kiálló fém klaviatúra – normális emberagy számára – titokként őrizte a nyitó számsort. De Pokronynak elég volt kicsit összpontosítani, máris „látta” a biztonságiak főnökét, amint jóval a munkakezdés előtt beüti a megfelelő számokat. Ujja hajszálpontosan követte a több mint fél nappal korábban ott lévő ujj mozdulatait. A kapu könnyedén csúszott el az útjából. Tudta, senki sincs az épületben, mégis lábujjhegyen lopakodott fölfelé. A szíve vadul kalimpált, amikor elérte a megfelelő emeletet. Borzongva dőlt a hideg falnak. Szemét lehunyta, kétségbeesetten koncentrált...

 

...S akkor szép sorban kigyúltak a folyosó lámpái. Összerezzent az elméjébe tóduló fénytől, ám rögtön megnyugodott, amint „meglátta” magát fölszédelegni, s belépni a komputer osztály ajtaján. Rövidesen távozott onnan. Pár perc múlva kivágódott az osztály ajtaja, Csábi Titanilla sietett utána, hanyagul begombolt köpenye alól elővillant a formás combja, kezében nagy sárga papírlapot lobogtatott. Talán kiáltott is valamit, aztán megtorpant. A lépcső felől egy kövér alak

tűnt fel. Bár a lány arcára kiült a csalódottság, odalépett hozzá, s átadta neki a lapot. De a férfi ennyivel nem érte be, hosszan magyarázott – majd, látva a lányon az elutasítást, és a távozás szándékát – váratlanul megragadta a csuklóját!

 

 

 

Titanilla ellenkezett, s mintha sikoltott volna! A fickó befogta a száját, s a közeli toalett helyiségbe rángatta...

Abroncsként szorította az összpontosítás Pokrony József fejét, minden erejét fölemésztette; elgyengülve csúszott le a folyosó padlózatára.

...Kisvártatva a férfi kilépett a helyiségből és becsukta maga után az ajtót. A lépcső előtt betűrte ingjét a nadrágba, s még egyszer körülnézett. A folyosó, szerencséjére, néptelen volt. Egy villanásnyi időre „találkozott” Pokrony és a férfi tekintete, aztán az illető vigyorogva lesétált.

József még mindig térdelt, nyújtóznia kellett, hogy elérje az ajtó kilincsét.

Nem akart benézni, ám nem lehetett kikerülni a kiáramló gyenge sugárzást.

A lány ott feküdt a kövezeten: gyűrött köpenye kigombolva, bugyiját letépte róla az a szadista alak, a haja csapzottan terült szét. A szeme azt a másodpercet

– a téboly pillanatát – rögzítette, amikor meggyalázott gazdája örökre felhagyott a világ gonoszságának tűrésével!

Pokrony nem emlékezett rá, mikor ért haza. Megtermett, fehér köpenyes férfiak várták a lakásában és még valaki... Az agyába ültetett chip idejekorán jelezte a különösen felindult lelkiállapotát, de őrei megvárták, amíg a Levéltárból hazatántorog. Az okára rövidesen választ kapott: az orvos mögül Kemény hadnagy lépett elő. Indulattól összeszorított ajakkal szűrte a szavakat:

 

– Unalmas klisé, hogy a tettes mindig visszatér a bűntény elkövetésének helyszínére. Kételkedtem az ügyességében Pokrony; figyeltük minden lépését, ám azt mégse hittem, hogy ilyen elemi hibát követ el. De ezzel a dilizéssel a végén sikerült kihúzni a nyakát a hurokból. Mint elmebeteget, át kell engednem az Egészségügyi Szolgálatnak. Azért higgyen nekem: a maga helyében inkább a gyors és biztos villamosszéket választottam volna, mint a kérlelhetetlen agyturkászokat!

 

A hadnagy arca szinte hozzáért az övéhez, de József rá sem hederített a másikból sugárzó gyűlöletre. Azt is némán tűrte, hogy ráerőszakolják a kényszerzubbonyt. Lehunyt szemmel próbált ismét, utoljára koncentrálni...

 

Két arc jelent meg előtte... Csábi Titanilla fájdalmas, halottá merevedett vonásai és Zsíros Szaniszló kéjtől fénylő, sátáni ábrázata!

 

 

Szombathely, 1988-2015.