Radnai István: Időfolyam



forró öllel fogadott a nyár
augusztus unja a szerelmet
mire véget ér számtalan felleg
száll esőtől ázott a határ

kacsokat hajt a szőlővessző
szüretig húzza a fürtök súlya
édes must forr a hordóban újra
sötét erdőbe visz útvesztő

elgondolkodik a színes lomb
várjon-e még a zúzmarás őszre
úgyis rozsdás avar lesz belőle
harangszó hallik vagy csak kolomp

a legelőről gulya ballag
sovány a legelő a dér veri
törik a csöveket a tengeri
érik a kóbor szél elhallgat

a nyár szerelme lepréselt emlék
kifordult barázda visz a nemlét


László Mészáros: Sziromhasadás



Csak a tenyered akartam érezni!
Nem a bordáimon, nem is az arcomon,
csak test-meleg kabátom hideg gombjain.

A szertehullt világ küllőivel szememben,
akár az éj gyászrongyán gyilkolni készülő vad,
magamba fojtani vakon, még egyszer illatod.

Igen, a kezeid mozgását akartam hallgatni,
ahogy félénken kenyeret törnek,
vagy épp láncra kötözik hűséges ebed,

a fejfámnak szánt juhar reszkető bokáján.
Csak összezárt, két tenyered vártam szétnyílni,
amikor nincs, amikor nem jut más sziromhasadás.


Blank Judit: Január



Zúzmarát, s ködöt hint a téli hajnal
Bús, szürke felhő ül fáradt lelkemen.
Feketén sötétlik az ég alja,
Néma Hold könnyét nem látja senki sem.

Bíbor álmok szóródnak szerte-szét
S bíborra festi az eget a képzelet
De röpke pillanat! S égi tünemény
Elillan, ahogy napsugár ébredez.

Sercen a jég halkan, eltörik a csend.
Valahol éppen mondanak egy misét.
Hallgatja, hallgatja az Úr odafent,
S bánat-fellegét hópelyhekként hinti szét.

Beterítik a lábnyomokat és sarat.
A fehérre festett múlt sötétjén
Jéggé dermedt lelkemen a hajnal
Búcsúnótát húz törött hegedűjén.  


Ruder Jana: Cseresznyefavirágok



Az Esti Szivárvány főszerkesztője magához hívatta a fiatal újságírónőt. Bár a nő nagyon modern szelleműnek tartotta magát még az öltözködésében is, az öreg főszerkesztőnek jó szeme volt. Tudta, hogy Edina tulajdonképpen egy mélyen érző lélek. Szerette volna, ha cikkeiben is megjeleníti végre az érzelmeket.

— Holnap a szeretetotthonba megy kedves, és ott próbál meg valami jó kis szaftos történetre bukkanni.

— Főszerkesztő úr! Ezt ugye viccnek szánta? — mosolygott a lány.

— Dehogy. Nem szoktam én tréfálkozni, ezt Magácska tudhatná a legjobban! — az öregúr igen határozott kifejezést erőltetett az arcára.

— Most komolyan, azt akarja, hogy menjek oda sok vén trotty közé, és ott írjak valamit? Hogy hogyan bánnak velük, vagy milyenek az öregek, becsinálnak-e, meg ilyesmi? De kit érdekel ez? Még hogy szaftos történet... — Edina arcáról lefagyott a mosoly.

— Kérem! Több tiszteletet! Ne felejtse el, hogy ön is megöregszik egyszer, továbbá javaslom, hogy a szüleire is gondoljon! Hamarosan én is nyugdíjas leszek. Nem szívesen hallok senkitől olyat, hogy az idős emberre azt a kifejezést használja: vén trotty! Különösen, ha az illető személy az én alkalmazásomban áll. Ugye, ért engem? — válaszolta a férfi kissé emeltebb hangnemben.

— Természetesen, és elnézést kérek. Kissé elvetettem a sulykot.

— Én is azt gondolom. Hát most tegye jóvá!

Edina, ahogy elhagyta a főszerkesztő szobáját, elgondolkodott. Hogyan is fogjon hozzá. Mit is mondjon, egyáltalán kit is keressen. De igazából nem jutott eszébe semmi. Úgy döntött, hogy majd a helyzetnek megfelelően talál témát. Másnap délután kissé még feszengve lépte át a nagy kastély küszöbét. A hatalmas épületbe lépve, majdnem elájult a csodálkozástól. Fa és fa mindenütt. A falburkolatok, az oszlopok, a lépcsők, a mennyezet. Olyan szépen kidolgozva, hogy a mesében sem lehetne szebben. Ki kellett, hogy nyújtsa a kezét, hogy érezze a fa anyagát. Az ujjhegyein érezte a polírozott felület csomóit, a repedéseket, és az illesztéseket. A faragott, hajlított fa látványa megtöltötte a szívét nyugalommal. Szinte elvarázsolódott. Egy ápoló máris a fogadására érkezett, aki az otthon igazgatójához vezette. Edina elmondta, hogy szeretne cikket írni az idős emberek életéről, emlékeikről, mindennapjaikról. Bevallotta, hogy kissé idegenkedett a témától, de az épület lenyűgözte, teljesen elbűvölte.

— Tudtam az érkezéséről, mert a főszerkesztő úr jelezte, hogy milyen feladattal bízta meg — szólt a vezetőnő barátságosan. Megkínálta egy kávéval, miközben kortyolgatták, mesélt az épület múltjáról. A korról, amikor megépítették.

— Kérem, nézzen körül bátran. A szakápolók segítségére lesznek. Talán kezdje a társalgóban.

Az ajtóig kísérte, majd az ápolók vezették tovább a nagy épületben. Szemlélődött. Az egyik oldalon hatalmas asztalnál sokan ültek. Kártyáztak. Egy öregúr éppen nyerésre állt, mert nagyokat nevetett. A másik oldalon valamit kötögetett egy idős hölgy, a többiek meg nézték, s közben beszélgettek. A sarokban sakkozott két ember, mellette újságot olvastak néhányan. Apró kis bicegő mozdulattal jöttek mentek az emberek. Edina szégyenkezve gondolt a tegnapi kijelentésére.

Ahogy a szemével végigpásztázta a nagytermet, a hatalmas ablaknál egy fehér hajú, pici asszonyt látott meg. Nagy hintaszékéből alig látszott ki. Kezében valami kis füzetfélét szorongatott. Meredten bámult ki az ablakon a tavaszi napsütésbe. Edina az ápolóra nézett. Kérdezni akarta tőle, ki lehet az a hölgy ott egymagában, de az ápoló megelőzte a kérdést.

— Hozzá odamehet bátran, ő is kedves nénike. Mindig olvasgat. Szegényke nehezen lát már, de nagyon szereti a verseket. Azt hiszem ilyesmivel foglalkozott régen — szólt az ápoló. Szavaiban érzékelhető volt az idős kor iránti tisztelet. Edina lassan lépett a hintaszékhez. Rátette a kezét a néni vállára.

— Szépen süt a Nap ugye? — kezdte a beszélgetést.

— Bizony, angyalkám. Nagyon szép az idő. Pontosan ilyen, mint huszonöt évvel ezelőtt! — szólt a néni, de még a távolba meredt a tekintete. Sötétkék ruhájában úgy festett, mint egy régi, kissé megfakult kép...

— Olyan régi tavaszra is tetszik emlékezni? — húzott közben egy széket a hintaszék mellé.

— Régen volt, de amíg élek nem felejtem el. Mondja kedvesem, férjnél van maga? ¬— emelte most fel a tekintetét a lányra.

— Dehogy! Nem szeretnék most, egyhamar…

— Ne is siesse el, kedveském. De hogy hívják magát, és hogy került ide, mert azt látom, hogy nem ápoló...

— Szántay Edina vagyok, újságíró. Még csak gyakornok. Azért jöttem, hogy megtudjam, milyen volt az élete... s milyen a sora most a néninek. Hogy is szólíthatom?

— Zsófi néni vagyok, kedves. Itt mindenki így szólít. De mondja csak, ki a csudát érdekelhet manapság egy öregasszony története?

— Sokan szeretnek régi életutakról, nagy szerelmekről olvasni — válaszolt kedvesen a gyakornok.

— Az volt nekem is. Nagy szerelem… — melléből hangos sóhaj szállt fel, de a szemeiben megjelent egy különös, semmihez sem hasonlítható kicsi fény. — Hát, ha akarja, mesélhetek, legalább kicsit könnyebbé válik a szívem — majd az ablak felé fordította a tekintetét, s lassan beszélni kezdett. Arcán halvány kis pír futott végig, ami azt jelentette, hogy a számára nagyon fontos dologról lesz most szó.

— Én nem mentem korán férjhez, mégis megjártam. Nem jól választottam.

— Hát el kellett volna válni — szólt közbe Edina, de gyorsan meg is bánta, hisz udvariatlannak tűnhetett a néni szemében.

— Nem volt az olyan egyszerű abban az időben — folytatta… — Meg ott voltak a gyerekek. Amikor az embernek gyermekei vannak, felelős értük… ezt vállalja, amikor a világra hozza őket. Nekem ők voltak az egyetlen kincseim. Az uram nem szeretett, vagy nem tudta, hogyan kell engem jól szeretni.

— Akkor így élte le az életét? Szomorúan? — Edina kezei önkéntelenül is az idős hölgy kezére kerültek, s ahogy nézte az arcát, nem látott a szemében szomorúságot, inkább valami mélyen ülő titokzatos öröm csillogott a barna szempárban.

— Dehogy, aranyom. Volt nekem egy nagyon nagy szerelmem, úgy életem derekán. Már el is felejtettem, milyen a boldogság, amikor az élet az utamba sodorta, vagy engem az ő útjába… Nem is tudom — mondta. Aztán hirtelen elcsendesedett az asszony, újra hosszasan a távolba nézett.

Edina nem mert megszólalni. Nézte a mellette ülő idős nő kezét. Az idő szürke ráncokat festett rá. A kis kéz szorosan tartotta a füzetet. Mintha valami nagy titkot rejtett volna. Aztán engedett kicsit a szorítás erősségéből, mély levegőt vett, aztán folytatta.

— Csak leveleztünk. Sohasem találkozhattunk. Sajnos. Mert az élet nem mindig kínál alternatívákat. A gyermekeim miatt, hogy teljes családba nőjenek fel, ez számomra szent dolog volt, szentségtörésnek tartottam volna a válást. Soha nem vetettem szemet senkire, éltem a kis magam életét. Tettem a dolgomat. Feladat az bizony akadt bőven. De be kell vallanom, hogy nem is nagyon tudtunk volna hova menni. Sem az uram, sem én. Csak egy kis házunk volt, azt is nagy nehézségek árán hoztuk össze. Amikor ez történt, ez a nagy szerelem, én már érett asszony voltam. De a gyerekeim nem voltak önállóak. Szükségük volt rám. A férfi, aki kedves lett a szívemnek, szintén nem egyedül élt.

— Tényleg soha nem találkoztak? — kerekedett el az újságírónő szeme. — Ő sem akarta volna? Legalább egyszer.

— Dehogynem. Akarta volna ő, meg én is nagyon, de én nagyon féltem a találkozástól. Vágytam rá, de nagyon féltem — szemeivel megint a tavaszi pompázatot simogatta.

— De miért?

— Mert már nem voltam olyan hamvas, és fiatalos... mint most maga, kedvesem… A szülések is hagytak bőven nyomot. Belehaltam volna, ha visszautasít. Abba belehaltam volna, ezt biztosan tudom. Aztán később, már ő sem szorgalmazta a találkozást. De már nem emlékszem miért is...Edina nem tudott elmenni amellett, hogy meg ne kérdezze:

— De honnan tudta Zsófi néni, hogy szereti azt a férfit, ha sosem látta?

— A leveleiből. Soha nem volt olyan közel hozzám senki, mint ő. Mindig minden rezdülésemet érezte. Tudta, mikor vagyok szomorú, mikor van jó kedvem. Minden gondolatomat megoszthattam vele. Vigyázni szeretett volna rám, de messze éltünk egymástól. Sokáig nem értettem magam, küszködtem az érzés ellen, de legyőzött. Úgy vártam a postást mindennap, mint a messiást... Szép szavakkal simogatta a lelkemet. Erre vágytam nagyon, hogy valakinek végre fontos legyek. Az uramat meg nem érdekelte semmi, ami velem történt. Csak étel legyen, meg tiszta ruha. El volt ő a munkahelyén, a szőlőjében, meg a gyümölcsösben… oda sem engedett, hogy én ne zavarjam. Csak amikor már összegyűlt a munka... akkor kellettem. Parancsolgatott, hogy mit hogyan... mintha én semmihez sem értenék. Pedig mindig az volt a kifizetődőbb, amit én javasoltam, ha hajlott rá néha. Amíg tanítottam a gimnáziumban, nem fájt annyira, hogy nem szeret. Később, már majdnem belebetegedtem.

— Hogyan ismerkedtek meg a nagy szerelmével, vagyis honnan tudta, hogy hova kell neki írni? — tette fel újabb kérdését a lány.

— Egy újságban találtuk meg egymást, de már arra nem emlékszem mi volt a neve. — Edinára nézett, s mosolyogva merengett a múltban tovább. — Szép verseket is írt nekem — felemelte a kis kopott, kékfedelű füzetet. — Itt őrízem őket. Nekem ez az imádságos könyvem. Az első gyönyörű verssel akkor ajándékozott meg, amikor virágoztak a cseresznyefák… abban az újságban jelent meg, amit aztán később mindig meg is vettem... már tudom, mi volt a neve: Zafír — Ősz haján végigsiklott a keze, mint aki erősen nyeli a könnyeit.

— Hol él most, tud valamit róla? — faggatta kíváncsian a lány.

— Sajnos nem. Elvesztettük egymást. Én kórházba kerültem egy őszi napon, mert nagyon beteg voltam, s hosszú ideig kezeltek… Onnan nem tudtam írni. Mire kijöttem, már tavaszról énekeltek a fák. A levelem meg visszajött, hogy a címzett ismeretlen. Sosem hallottam róla többé. De nincs nap, hogy ne gondolnék rá, pedig már eltelt azóta két évtized. Különösen ilyenkor gondolok Sándorra, amikor esküvőre készülnek a fák…

— Szeret itt lenni, Zsófi néni? Ebben a hatalmas épületben?

— Drága gyerekem, hát muszáj. Nem bánnak velem rosszul, megvan mindenem, ami nekem még kellhet — mondta, miközben arcán végigsuhant egy fájdalmas árnyék. Majd lassan folytatta: — Jó itt lenni, mert nem vagyok egyedül. A gyermekeim is mindig látogatnak, meg az unokáim is eljönnek hozzám. Még ezt a szép hintaszéket is a fiam vette. A lányom meg varrt rá puha huzatot. Ők dolgoznak napközben. Mit tennék én egyedül otthon a nagy házban?

Az arcán nyoma sem volt haragnak, bánatnak. A szeme is mintha huncutul mosolygott volna.

— Látja ott azt a vézna asszonyt? — mutatott az egyik asztalnál ülő sovány nénikére.

— Igen látom.

— Vele vagyok egy szobában. Nagyon rendes kis asszony. Mindig ketten imádkozunk. Ő is szeretett valakit nagyon, de az a férfi nem volt jó hozzá. Menjen csak oda kedves, meg ahhoz a bajuszos emberhez is, aki mindig csak sakkozik, mesélhetnek ők is az életükről. Mert tudja, minden ember élete egy regény. Sohasincs két egyforma…

Öreg, töpörödött kis ujjait végigsimogatta a fiatal nő kézfején, s még hozzátette: — Aztán csak okosan azzal a férjválasztással…

Edina, miután elköszönt Zsófi nénitől, még beszélgetett néhány idős emberrel. Később megköszönte az igazgatónak, hogy engedte a beszélgetést az idősekkel. Még egy kicsit megsimogatta a faburkolatot, miközben lépkedett a lépcsőkön, aztán kiment a nagy ajtón.

A kastélyhoz vezető utat gyönyörű, virágzó cseresznyefák és meggyfák szegélyezték. Mintha menyegzőre készülnének... Az újságíró most döbbent csak rá, hogy ezt a szépséget idejövet nem is vette észre. Zsófi néni szavai más értékrendet mutattak a gyakornoknak. Hát persze, hiszen „jól, csak a szívével lát az ember”. Most már a szívével is képes volt kicsit látni. Tudatosult benne az is, hogy még sokat kell tanulnia, hogy majd jó újságíró legyen belőle.

Sietett haza, hogy nyugodtan gondolkodhasson.Másnap reggel kopogtatott a főszerkesztő ajtaján.

— Jó reggelt, Edina! Nos, milyen volt a tegnapi napja a szeretetotthonban?

Edina köszönt, de a kérdésre nem válaszolt. A főnöke asztalára helyezte a cikket.A férfi, finom mozdulatokkal emelte fel a lapokat, majd hangosan olvasta fel a címet: Cseresznyefavirágok...


Riba Ildikó: Késő



Késő már 
nincs többé vágy.
Hazugságaid után
a fáj se fáj.
 
Elvesztél az időben,
ölembe senki nem 
hajtja fejét.
 
Elfelejtettem, milyen
szeretni.
Kócolni hajad,
addig simogatni bőröd
amíg fáj.


Riba Ildikó: Falak



elválasztanak és összetartanak
megóvnak és eltakarnak
fájdalmakat  altatják
boldogságot oltalmazzák

alacsony lehet vagy magas 
keménységük nyakas
hűségük örök ősi erény
színük vörös az idők kezdetén 

furcsa versem rólad szól
gyűrűd vedd le ujjamról
óvd kihűlt szívem én falam 
érzésem illan anyagtalan


Kép: Zulema Guerra Falak című alkotása


Ruder Jana: Flóra, a csillaglány


 

Valamikor régen, amikor még nagyon kevés ember élt a földön, a Teremtő, úgy rendelkezett, hogy azok az emberek, akik egész életükben sok jót tettek másokért, csillaggá változhatnak a földi életük befejezése után. A Teremtő azt is megengedte, hogy a csillagok minden évben kiválaszthatnak egy napot, amikor képessé válnak a csodák megtételére, a földön élő emberek számára. Minden csillag, egyetlen csodát tehet.

   Azonban, ahogyan növekedett a földlakók száma, a csillaggá válás egyre kevesebbeknek adatott meg, mert az emberekben elsorvadt az önzetlenség. Flóra, a csillaglány, csak foszlányokban emlékezett arra, hogy milyen volt a földi élete. Azt biztosan tudta, hogy ott élt, ahol volt két nagy folyó, a Duna és a Tisza, és egy nagy tó, amit úgy hívtak: Balaton.

   Amikor döntenie kellett arról, hogy mikor szeretné megtenni az évi csodáját, Flóra, a karácsony első napját választotta. Nem nehezteltek érte az angyalok, inkább örültek, hogy Jézuska születésének napján gyarapodik majd a jó cselekedet. Ilyenkor a Földön is békésebbek voltak az emberek, néha az önzetlenség is megmutatkozott. Flórának, ezen a napon, sokkal élesebbé vált a látása és a hallása is, mint a többi napokon. Már hetekkel korábban szemlélődött, nézelődött, hogy ki szorul majd rá a segítségére. Ez volt az első lehetősége a csodatételre. Szomorúan látta, hogy az emberek elmennek a bajbajutottak mellett, hogy szinte mindenkinek a pénz a legfontosabb. Látta, hogy milyen nagy különbség van ember és ember között... sokaknak mindenük megvan, még az is, amire valójában nincs is szükségük, mások meg fáznak, éheznek, sokszor még inniuk sincs mit. Időnként a városokban minden úgy csillog-villog a sok fénytől, mintha versenyezni szeretnének a Nappal és a csillagokkal... Könnyezve nézte, hogy még mindig léteznek fegyverek, s egyre erősebb a pusztító erejük. Látta, hogy az emberek rengeteg fát kivágnak, de ültetni nem ültetnek helyettük, és attól is elszomorodott, hogy milyen hatalmas szeméthegyek alakultak ki mindenfelé. Érezte, hogy a levegő is beteg, mert túl sok a szennyeződés. Erősödött benne a tudat, hogy nagyon nehéz  lesz kiválasztania a jó cselekedetet, mert látta, hogy mindennap több csodatételre lenne szükség, hogy az emberek másképpen éljenek. Bízott abban, hogy a többi csillag is látja ezeket, és együtt sokat tudnak tenni a bolygó életéért. Tisztában volt azzal is, hogy csak aprócska csodát teremthet, mégis örült a tudatnak, hogy erre rászolgálhatott. Karácsony szentestéjén, ott abban az országban, ahol Flóra egykor emberként élt, ajándékot adnak egymásnak az emberek, és feldíszített fenyőfán gyertyákat gyújtanak. Énekelnek... Templomba mennek éjfélkor.

  - Milyen csodát tehetek én? Valami olyasmit szeretnék, ami több embernek szerezne örömet - törte a fejét a csillaglány. Ahogyan nézelődött, úgy érezte, hogy az emberek valójában nem boldogok. Mintha mindig valami mástól várnák a boldogságot. Másik embertől, tárgyaktól..., amit aztán hamar megunnak, és mindig újabb dolgoktól várják a boldogság érzetét. Elhatározta, hogy boldogságot ad az embereknek. Tudta, hogy ezt, csak egyetlen helyre teheti. Az ember szívébe... ,hogy majd erre az ember rátaláljon, segítségül hívta a természetet. Minden évszakban történnek csodák. A virágzó fák, a lepkék, madarak, az erdők, mezők, patakok, hegyek... a nyári zápor, zivatar, szivárvány... az ősz színei, az állatvilág... és még millió szépség, ami körülveszi az embert. Egy gyermek születése... micsoda boldogság.

   Ahhoz, hogy az emberekben tudatosuljon, hol is kell keresniük a boldogságot, a csillaglány... üzenetet küldött a földre. Karácsony éjjelén elkezdett esni a hó... reggelre patyolatfehér hótakaró borította a tájat. Ott, ahol a legmagasabb volt a templom tornya, egy magasra nőtt fenyőfa csúcsára ülve várakozott, hogy az emberek ébredezzenek... Amint ott nézelődött, megpillantott egy kicsi házat, ahol égett a villany. Közelebb repült, s látta, hogy egy apróka kislány éppen tüzet rakott a kályhába, és beteg édesanyjának teát készített. Nagyon fázott a kislány, Flóra egészen közel bújt hozzá... és megölelte a kislányt, aki csak annyit érzett, hogy hirtelen olyan jó meleg lett.

 - Édesanyám! - szólt a kislány... olyan jó meleg van itt bent. Mintha nem is az imént  gyújtottam volna meg a tüzet.

   Odalépett az anyukájához, és megölelte. Az anyukája pedig felült az ágyban és megitta a teát, aztán felkelt az ágyból...

 - Jól vagyok. Nem is fáj  már semmim.

    A kislányához  tipegett és átölelte...

 - Nézd ... kicsim... esik a hó! Gyönyörű hófehér minden... Szépséges a karácsony! Olyan boldog vagyok! - kiáltotta, miután kinézett az ablakon.

   Lassan ébredezett a város. Az emberek kimentek az utcára, és együtt gyönyörködtek a havazásban. A kislány átment szomszédba, hogy boldog karácsonyt kívánjon a pajtásainak. Megölelte őket sorban... - Boldog Karácsonyt!

   Flóra, a csillaglány még várakozott kicsit a nagy fenyő csúcsán, s amikor látta, hogy az emberek jönnek-mennek a városokban, szánkóznak, nevetnek, hóembert építenek, hógolyóznak és óráról órára egyre többen ölelik meg egymást, miközben boldog karácsonyt kívánnak, elégedetten sóhajtott.

   Még utoljára megölelte a nagy fenyőt is, ami a templom mellett magasodott, aztán szép lassan visszaemelkedett az égre, abban a reményben, hogy mostantól megtalálják, meglátják az emberek, hogy milyen rengeteg szépség veszi őket körül, s megtanulnak egymásnak is örülni... Ahogy suhant vissza az égre,  már előre örült annak, hogy jövőre újra eljöhet, s akkor arra napra is adhat valami szépet a földieknek...

Illusztráció: Pixabay


Mátay Melinda Mária: Magyar ars nőetica



Magyar nő vagyok – mit érdekelne
engem a nőeszmény maga?
Itt születtem.
Ráadásul Budapesten,
sőt Budán, 
a boszorkánytanyán,
a Gellérthegyen,
hol legurított és szörnyethalt
püspökünk szobra pihen.
Hunor és Magor lánya volnék?
Emese álmatlan álma?
Vagy Gyarmati Fanni
szomorú szívéből
sarjadt költőnőárja?
Egy kuruc harcos
vagy a hun vezér lánya,
vagy ki Szulejmán katonákkal
bújt kényszerből ágyba?
Szurkosüsttel védő Egerben,
betyárszerető a láptengerben?
Velejéig gyötört segítő a fronton,
vagy utcai mártír
egy kilőtt szovjet tankon?
Talán pálos szerzetesként
férfi álruhában
jártam tanácsot adni
Mátyás udvarában?

Asszonytanúja valék
tengernyi árulásnak, vérnek :
láttam fiam, Dózsát, 
kit megégetétek!
Kiszáradt kórómat
kergeti-hajtja a szél,
zúgva súgja fülembe:
Báthori Erzsébet él!
Hol vörös hol sárga
volt ruhámon a csillag,
ide is az hozott
egykor nőnek és magyarnak.
Szent Korona áldást
kaptam a fejemre,
értem élt az állam,
mindig törvényt szegve.
Isten bocsássa meg:
magyar nőnek születtem!
Mária országában
Mária lettem.
Sírtam a bitófán,
máglyán égetének,
gyógyító füveim
lettek így a mérgek.
Táltos tudományom
boszorkányfajzat.
Traktoroslányból lettem
anya, ki szoptat –

Mikor mi volt
itt nőnek lenni,
az Áldást és
az Átkot egybetenni.
Szívem erejéből
itt élni és lenni,
tartani a földit,
s az égit
keresni –

Anzixos emlékeim közt
kutatva a múltam,
várbéli eltitkolt
körfolyósókban,
matyóruhában
metált döngetni –
Mikor mi volt
nőnek és magyarnak lenni.

Itt vagyok honn,
ez Stockholm-szindrómás világom.
Vacsikba fojtott,
eltitkolt, vértócsás magányom.
A kiszolgáltatottságba szúrt
zászló-muszájom:
anyám, nagyanyáim, őseim sora.
Mit nekem
a nőeszmény maga?


Balogh Géza: Andrej V. Volkov: A hópehely (Снежинка) (műfordítás)



Sötétben – a kék horizonton
a hópelyhek népes bálja ragyogott.
Forró tenyeremmel
elkaptam egy szépséget.
Fürdött az éjszakai fényben,
gond nélkül játszva…
De könnycsepp maradt a kezemben,
oly hideg, mint a jég…

* * *

Felidéztem forró tested,
arcod, szemeid,
s azt, ahogy arcodon fénylett
a keserű könnycsepp.
A patakként lefolyó könnyek
egyre siettették távozásom.
És búcsúzáskor, mintha hideg hó
lepte volna be szívem…


Blank Judit: Angyalszárnyakon



Nem értettem kisgyerekként, hogy miért sír azon a karácsonyon annyira az édesanyám. Hiszen nagyon vártuk a Jézuskát, aki szép ajándékokat hoz, az angyalkákat, akik feldíszítik nekünk olyan szépre a karácsonyfát. Még a hajukból is itt hagynak nekünk egy áttetsző darabot, hiszen csakis attól kerülhet angyalhaj a mi karácsonyfánkra.

Nem értettem, miért sír az édesanyám. Hiszen együtt vagyunk mindannyian. Szüleim, testvérem, és a nagyanyám. Még a nagynénimék is eljöttek, akiket én nagyon szerettem, mert mindig viccelődtek velem.

Gyönyörű hajas babát és sok mesekönyvet hozott nekem a szenteste. Nagyanyám ölébe telepedve hallgattam, a Magyar népmesék gyöngyszemeit. Néha lopva rá tekintettem, és kissé aggodalommal töltött el, hogy mennyire lefogyott. Menni sem tud már egyedül. Átsuhant a fejemen, talán ez okozza körülöttem a felnőttek szomorúságát, aztán elhessegettem magamtól a gondolatot. Hiszen itt van, velünk van, és mesél nekem.

Benne voltam ezekben a mesékben. Megszűnt a világ, csak nagyanyám szeretett hangja létezett, és királyfiak, szegény legények győzelmet arató küzdelmei. Ezek a mesék úgy kísérték végig az életemet, mint a bennük szereplő szegény legényeket a gondjaik. A boldogságot hozó küzdelmes győzelmek természetesek voltak számomra, talán kicsit szerepet is játszottak abban, hogy a későbbiek során, már felnőtté válva is mindig hittem abban, hogy sikerülni fog a kudarcokat, a nehézségeket széppé, harmóniává, győzelemmé alakítani. Hiszen megérdemeljük! És hittem az igazságban, hittem az emberek jóságában. Azt hiszem, ma is hiszek. Talán mindig jó emberekkel hozott össze a sors, talán mindig szerencsém volt ebben.

Nagyanyám szeretetteljes hangja betöltötte a szobát, betöltötte a szentestét. Együtt duruzsolt az öreg cserépkályhánkkal, mely előtt kényelmes fotelban ülve mamám ölében, gyakran a forró cserepekhez nyomtam a kezem, és éreztem, ahogy átjárja a meleg az egész testemet. Csodálatos királyfiak, királykisasszonyok jöttek, mentek előttem, és összeölelkeztek nagyanyám bársony- hangjával.

Angyalszárnyon érkezett a szent karácsony. S az ünnepek után az angyalok magukkal vitték nagyanyámat is…

Gyakran, ha felnézek az égre és olyan tisztán ragyognak a csillagok, hallom, ahogy nagyanyám hangján mesélnek.

Közeleg a Megváltó születése.

Vajon, kinek, mit hoz? Elhozza a békét, szeretetet és reményt, melyben olyan gazdagok még a gyermekszívek? Vajon, mit hoz annak a sok szegénynek, kik nem egy mese főhősei, hanem közöttünk élnek? Mit tud adni annak, kinek az utcán van az otthona, s a csillagos ég a takarója? Egyszer ők is reménységek voltak. Az édesanyjuk reménységei.

Várjuk Krisztus születését. A megfagyott remények felengednek a dermedt ágakon, s új lánggal lobognak a szívünkben. Angyalszárnyakon közeleg a szent ünnep, s krisztusi szeretet ragyog az adventi gyertyák fényében. Mi mesélünk, hallgatjuk a mesét, s hiszünk benne. Mert olyan jó hinni abban, ami szép! Olyan jó egymást kicsit tündérnek látni, s bízni abban, hogy minket is annak látnak! Angyalok szaván szólnak az édesanyák, angyalok sóhaja száll a decemberi télben. Angyalok szárnyán suhan az idő, s a jégcsapokban ott rejtőzik a tél elmúlása, s az újjászületés. S elmúlik lassan a „csendes éj”.