1994 nyara volt. A Hősök tere akkor még nem csupán Budapest egyik legszebb tere volt számomra, hanem szolgálati hely, felelősség és próbatétel. Díszőr-parancsnokként álltam, meneteltem ott, ahol előttünk nemzedékek tisztelegtek a magyar történelem előtt, ahol a kőbe vésett nevek és bronzba öntött alakok némán figyelték minden mozdulatunkat.
Aki kívülről nézi a díszőrséget, gyakran csak az egyenruhát látja. A kifogástalan alakzatot, a fegyver csillanását, az egyszerre mozduló lábakat. De a díszőrség valójában sokkal több ennél. Fegyelem. Önfegyelem. Olyan szolgálat, amelyben a legapróbb hiba is azonnal láthatóvá válik. A nyári hőségben ugyanúgy mozdulatlanul kellett állni, mint a tűző napsütésben vagy a szélben, hidegben, miközben az ember minden porcikája tiltakozott. Nem volt helye fáradtságnak, figyelmetlenségnek vagy rossz napnak.
Emlékszem egy különösen forró délutánra. A kövek ontották magukból a meleget, a levegő szinte remegett a tér fölött. Az egyik díszőr az alakulatom tagja volt. Láttam rajta, hogy nehezen viseli a hőséget. Fiatal volt, elszánt, de az arca egyre sápadtabb lett. Tudtam, hogy a szolgálat utolsó percei számára már komoly erőpróbát jelentenek.
Nem szólhattam hozzá. Nem léphettem oda. A díszőrség rendje ezt nem engedte. Csak ránéztem. Ő visszanézett rám. Néhány másodperc volt az egész, de abban a pillantásban benne volt minden. A kérdés, hogy bírja-e még. A válasz, hogy igen. A biztatás, hogy tartson ki, és a megértés, hogy már nincs sok hátra. Egyetlen szó sem hangzott el, mégis többet mondtunk egymásnak, mint amennyit szavakkal lehetett volna.
A váltásig kitartott. Ahogy véget ért a szolgálat, tudtam, hogy nemcsak a feladatát teljesítette, hanem önmagát is legyőzte.
Aznap este sokáig gondolkodtam ezen. Mert a díszőrség nem csupán a mozdulatok pontosságáról vagy az egyenruha méltóságáról szól. Hanem az emberi tartásról. Arról, hogy a melletted álló bajtárs tudja: számítasz rá, és ő is számíthat rád. Néha egyetlen pillantás erejéig.
Mindig komolyan vettem ezt a szolgálatot. Nem azért, mert parancs volt. Hanem mert hittem benne, hogy a díszőrség valami nálunk nagyobbat képvisel. A múlt iránti tiszteletet. Az ország méltóságát. Azokat, akik előttünk jártak, és azokat, akik majd utánunk következnek.
Ma, amikor előkerül egy-egy régi fénykép, már nem az egyenruhát látom rajta először. Hanem azt a huszonéves fiút, aki minden reggel úgy húzta fel a csizmáját, mintha aznap is történelmet kellene őriznie. És bár az évek elszaladtak, a Hősök terének kövei, a díszőrség csendje és a szolgálat súlya valahol ma is ott él bennem.
Megtiszteltetés volt ott állni. Megtiszteltetés volt szolgálni. És ha újra választanom kellene, ugyanoda állnék vissza, ugyanazzal az elszántsággal.

0 megjegyzés :
Megjegyzés küldése