Gazsiné Győrffy Szilvia: Önismeret- álláskeresés 2.


Önismeret- álláskeresés ...a második napon...

A második nap az utolsó önértékelési teszttel kezdődött, miután otthon mindenki átgondolhatta az előző nap anyagát, beszélgetéseit, majd vázlatos nyomtatásban megkaptuk, hogyan készítsünk önéletrajzot, ami megfelel a mai nap követelményeinek. Érdeklődéssel fogtam kézbe, az összefoglaló-teszt lapjait, és máris olvasni kezdtem.
Komolyan vettem, mert az előző nap is, már meg akartam tudni, érteni miben változott a világ ekkorát! Különben is a tesztekkel önmagamon kívül senki mást nem lehet becsapni azt meg ugye mégsem kéne!
1-7-ig lehetett a válaszokat pontszámmal jelölni, majd a kiértékelést is megcsinálhattuk, igaz nem volt egyszerű eset, hisz nem mindegyik kérdés pontszámainak volt egy ugyanazon értéke! Kisebb-nagyobb segítséggel a csoportok tagjai megbirkóztak a feladattal. Én a 248 pontommal a 70%-os normát értem el. Sajnos a részletes kiértékelés elmaradt, csak pár szóban jegyezték meg, hogy ez remek! Szívesen megkérdeztem volna: Miért?!...Engem még arra tanítottak, szoktattak, hogy az igenlő, beleegyező válaszom is meg kellett indokoljam, nem lehetett egy szóval elsiklani a kérdés felett. Igaz, már az idő is szorított, és voltak a csoportban, akik kevesebb pontszámot értek el, így hát rájuk terelődött a figyelem. A tesztet bárki megcsinálhatja, hisz rajta van a neten, a mi papírunk is onnan másolták ki. Megvan az értékelés is, hisz ez az oldal mindannak a tárháza, ami a lelki egészséghez, és egyensúlyhoz kell, de mindenekelőtt emberi közösség.
(Forrás: Korridor - Búra /önértékelés teszt)

Túlesvén az önismeret csínján-bínján máris megtudhatjuk, mindezek figyelembe vétele mellett hogyan készítsünk önéletrajzot! Nem azt az amerikai stílusút, amiben szinte semmi érdemlegeset nem közlünk, hanem azt, amelyhez nagyon lényeges motivációs levelet is mellékelnünk! Arról nem beszélek, hogy nagy részünknek fogalma sincs, mi az a motivációs levél... Lényeg az, hogy tanulható! Már az elején megtudhatjuk, hogy 282 beérkezett álláspályázatból 180 felel meg formailag, és 7 nevezhető tökéletesnek!
Az adatok az általunk megkapott nyomtatványon szerepeltek, eredetét nem tudom, de úgy látom mi átlagos 50-ek ne is szóljuk egy szót sem! ...és van köztünk a kis csoportban konyhalány, esztergályos, varrónő, gépkocsivezető, építési-művezető, könyvelő... Azzal biztatnak a nyomtatványon, hogy: „Az önéletrajzírás megtanulható készség, akár professzionális szinten is!” A következő sorokat azoknak ajánlanám, akiknek tudnék némi segítséget nyújtani, habár tanulni sosem késő, és olvasatnak sem rossz!

ÖNÉLETRAJZ

1.Pályázati feltételek:

Figyelnünk kell a pályázati feltételeket! Vagy mailben, vagy postai úton, netán személyesen leadva kérik, mert ha nem ennek megfelelőn járunk el, nem érünk célt önéletrajzunkkal, és ne is várjunk semmiféle visszajelzést.

2.Csatolmányok:

Minden álláshirdetésben szerepel, hogy mi a menete a jelentkezésnek, milyen jellegű adatot, anyagot kell csatolnunk. A motivációs levél legyen kéznél, ha nem kérik, akkor is! Ne küldözgessük ad- hoc jelleggel a meglévő önéletrajzunkat, mert hátrányos helyzetbe hozhatjuk vele magunkat. A dátum fontos! Egy hónapnál régebbi a keltezés ne legyen, és a benne igazolandó kompetenciák kidomborítva szerepeljenek, melyek az adott munkakör betöltéséhez szükségesek. Ne felejtsük a kísérő levelet, mely adatolás jellegű, tehát abban felsoroljuk, mi minden anyagot, igazolást csatoltunk. Pl. jó minőségű fénykép, referenciák az előző munkáltatótól, bizonyítvány másolat a legmagasabb iskolai végzettségről, netán erkölcsi bizonyítvány (ha kérik) és bármi más olyan melléklet, amit a pályáztató kér!

3.Elvárások, előnyök:

Mindenképpen figyeljünk a megnevezett elvárásokra, szaktudásra, és önéletrajzunkat, motivációs levelünket ezzel párhuzamosan készítsük el. Szerintem nem túl könnyű feladat a kulcsszavakat kimazsolázni, de mint írják: „Válasszuk ki a megfelelő kulcsszavakat (ezeket egyszerűbb, ha felírjuk magunknak egy lapra, majd visszaellenőrizzük, mindegyik szerepel-e). „Fontos, hogy legyenek kulcsszavak benne, mert annak, aki elbírálja ezek a kapaszkodók, ezeket keresi a szövegben az alatt a néhány másodperc alatt, amennyit rászán az önéletrajzunkra.”

4.Megfelelő pozíció megnevezés:

Lényeges, ha egy cégen belül több pozíciót pályázunk meg, ne ugyanazt az önéletrajzot használjuk,hanem a pozíciónak megfelelő anyag szereljen a motivációs- és kísérőlevélben, az emailben, hav an kód, vagy egyedi jelzés azt se feledjük! Nem szerencsés oda nem illő végzettségeket felsorolni, mégha rendelkezünk is vele, mert csak a helyet foglalja, és nem kíváncsi rá senki sem.

5.Ne legyen unalmas!

Ügyeljünk arra, hogy ne legyünk sablonosak, unalmasak, ne használjunk kliséket, előre megadott formákat, mert olyan lesz jelentkezésünk, mint a másik 150-é, és az illetékesnek az az érzése támadhat, hogy: „már olvastam valahol”...

6.Formátum:

Ügyeljünk arra, ha elektronikus formában is küldenünk kell az anyagot, akkor ne tartalmazzon olyan karaktereket, melyet a másik gépe nem ismerhet fel! Leginkább a '97-es Word-öt ajánlják, vigyázva arra is, hogy csatolva legyen a file!

7.Üres pufogás.

Okvetlenül figyeljünk oda, hogy ne írjunk olyasmit, hogy: „csapatjátékos” vagyok, vagy: gyorsan tanulok, netán nagy gyakorlatom van, önállóan is tudok dolgozni...stb. ,mert mindenki ezt írja! Választékosan, röviden fogalmazzunk, ez nem életrajzi regény! Rövid példákkal igazoljunk, amit lehet, számszerűsítsünk, használjunk cselekvő igéket (nem múlt időben)! Például: Munkahely: Topánka Cipőbolt, városnév. X, feladatkör: Vevőkiszolgálás, marketingfejlesztés, új munkatársak betanítása. 1 hónap alatt 7%-al nőtt a forgalom...

8.Célba ért az önéletrajzom?

Figyeljünk a részletekre! Lehet, hogy tökéletes önéletrajzot írtunk, de mégsem reagálnak... Ez számos ok miatt adódhat. Nem adtam meg vagy pontatlanul az elérhetőségem, (telefon, email-cím), túl nagy a file formátum, nem megy át a levél, és észre sem vesszük a hibaüzenetet (javasolt méret 250 Kbyte.). Ellenőrizzünk mindent, jó sorba, helyes rovatba írtunk-e! Még az is előfordulhat, hogy a munkáltató postaládája van tele, akkor próbálkozzunk más elérhetőséggel, jelezve a problémát is.

9.Kulcskompetenciák:

Azt takarja a kifejezés, hogy mi az, amiben TE jó vagy, szereted csinálni, gyakorlatod van, tehát ezekben jobb vagy mint az átlag.(A motivációs levélben bővebben kifejthető.) Arra ügyeljünk, hogy csakis azok a készségeink kerüljenek ide, amelyek a munkakör betöltéséhez kifejezetten szükségesek!

10.Utánajárás:

Valótlan dolgokat ne állítsunk! A munkáltató a másik munkáltatóval felveheti a kapcsolatot és könnyen rosszul is járhatunk. Figyeljük a net adta lehetőségeket is, ha bármely közösségi oldalra be vagyunk regisztrálva (IWIW, MYVIP, Facebook...stb.), mert nagyon sok munkáltató néz itt utána a potenciális dolgozóinak, a pályázóknak.

11.Rés az önéletrajzon:

Itt azon időszakainkról kellene pár szót szólnunk, amikor kívül rekedtünk a munkaerő-piacon. Ez a nagyon „szép” megfogalmazás annyit tesz: amikor nem dolgoztunk, nem volt munkahelyünk. Alapjaiban számos oka lehet. Gyermeknevelés, egészségi, családi problémák, a válság... stb. Itt mindenki belátása szerint dönt, hogy beírja-e, vagy vár az állásinterjúig.

12.Tartalom:

Mindenképpen tartalmaznia kell az önéletrajzunknak: Személyi adatok, telefonszám, email-cím. Iskoláink, előző munkahelyeink felsorolásakor tegyünk évszámot! Szakmai tapasztalatokra hivatkozva nevezzük meg munkakörünket, feladatainkat, esetleg a munkáltatónk nevét, címét. Tanulmányaink felsorolásánál szintén adatoljunk, (évszámok, mettől-meddig az intézmény és a szakok nevével) Mindezt csak akkor tegyük, ha releváns, (fontos, lényeges) egyébként nem mutat jól! A legmagasabb iskolai végzettséggel kezdünk, időben visszafelé haladva. Az egyéni készségek közé kerül a nyelv, és számítógépes tudás, a jogosítvány, a tanfolyamok...stb. Ne felejtsük megnevezni a betölteni kívánt munkakört, pozíciót! Itt a végén jöhet az egyéb rovat, ami 1-2 hobbinkat takarhat, de csak akkor, ha odaillő! Például: egy horgászbolti állást megpályázva előny, ha szeretek horgászni, máskor sem hátrány, csak nem érdekel senkit...
DÁTUM:
ALÁÍRÁS:
...és már készen is vagyunk, jöhet a motivációs levél...

0 megjegyzés :

Megjegyzés küldése