4. rész
A fehér asztal körül
Sokan ülték körül a fehér asztalt, melyet Sándor Mária tiszteletére terítettek. Harmincöt éves tanári munkáját köszönték meg kollegái, tanítványai. Rokonai, s gyermekei is eljöttek ünnepelni.
Harmincöt év!
Régi igazgatója ott ült vele szemben az asztal másik végén.
- Emlékszik igazgató úr - szólította meg –, mit mondott, amikor friss diplomával és a tanügyi osztály kinevezésével a zsebemben jelentkeztem önnél?
- Hogyne emlékezné, kedves. Azóta is kedvenc adomáim közzé tartozik. „a diákok a titkárnőnél jelentkezzenek!”, mondtam köszönés helyett. Így volt?
- Így, így. Nem nézte ki belőlem a tanárt igazgató úr!
Sok közös emléküket emlegették fel sorban. Mindenki bekapcsolódott az egyre élénkebbé váló beszélgetésbe.
- Nekem tanárom is volt az igazgató úr - hozakodik elő a régi dolgokkal egyik fiatalabb tanár kollega -, amikor ide jártam a líceumba. Emlékszem, kicseréltük április elsején az osztályt a román diákokkal. Mikor bejött órát tartani a tanár úr, és névsort akart olvasni, csomó idegen arc nézett vissza rá a padokból.
- Tudtam a turpisságról, de látványosan lepődtem meg, ne okozzak nektek csalódást.
Haragudtak is a vaskalapos kollegáim, hogy ha tudtam a készülő tervről, miért nem akadályoztam meg? És ha már nem akadályoztam meg, miért mentem még bele is utólag a játékba?
- Tapintatos ember volt az igazgató úr, de szigorú is tudott lenni! – folytatta a fiatal tanár – Nem felejtem el azt a nyaklevest, amit cigarettázásért kaptam.
- Na, és most cigarettázol?
- Nem, de nem a pofon mián. Mikor a katonai szolgálatot végeztük, egyesek eladták a kenyéradagjukat cigiért. Én meg gondoltam, hogy a kenyér csak többet ér, és én mindig elcseréltem a cigaretta adagomat. Inkább jól laktam, mint hogy füstöljek. Így szoktam le róla. Dupla haszon!
- Mária, - fordította most a szót az asszony felé a volt igazgató – hogy van Jóska, hallom, kórházban van.
- Köszönöm érdeklődését, most már sokkal jobban.
- Emlékszem, amikor bejött hozzám, az irodámba, és arra kért, hogy hívassam be magácskát, mert beszéde van az „elvtársnővel”. Emlékszik?
- Én, jól igen!
- Mária bejött – folytatta a történetet – Jóska pedig intett, hogy menjek ki.
- Megtehette, nagy ember volt - pártaktivista. Szóval, én kiléptem, de az ajtót résnyire hagytam, halljam meg, ha baj van. Semmi baj nem volt, mert Jóska így szólott szépen: „elvtársnő, maga nagyon csínos, én magát szeretem. Elvtársnő, legyen a feleségem!” Két hét múlva volt az esküvő. Így volt?
- Így, így.
Az ürülő poharak mennyiségével arányosan emelkedett a hangulat. Mária csendesen felállt és senkitől nem búcsúzva észrevétlenül elment. A férje a kórházban fekszik, ő meg itt ünnepelteti magát. Lelkiismeret furdalása volt, pedig nem ő akarta az ünneplést. Nyugdíjba ment, ez szolgáltatott okot az összejövetelre, a kollegái szervezték.
Ahogy az utcára ért, az állomás felé fordult, s igyekezett, hogy érje el a délutáni gyorsat, amivel a városba mehet. Be a kórházba - Jóskához.
Már több mint egy hónapja fekszik bent. Háromszor műtötték, de most már talán javul.
- Mondtam neki - motyogja magában Mária –, mondtam neki, ne menjen ki az esztenára azok miatt a koszos juhok miatt. S most, tessék: itt a baj!
Sándor Jóska makacs ember volt, nem hallgatott sohase a jó szóra. Különösen, ha ivott. És ez gyakran megesett. Az ital miatt csúszott egyre lejjebb.
Elvégzett egy vendéglátói tanfolyamot, és elhelyezkedett a bútorgyár kantinjába felszolgálónak, majd átkerült a vendéglőbe pincérnek. Ekkor kezdett el keményen inni. Sokáig eltűrték a vendéglőben, mert mindig csak zárás után ivott, de végül csak kikopott innen.
Határpásztor lett. Volt egy társa, egy botja, s egy kutyája. Így járták napestig a határt. Ősz fele még éjszakára is kint maradtak, mert a vaddisznók dézsmálták a kukoricát. A kisebb tolvajocskák elfutottak, ha meglátták őket, de ha nagyobb szabálytalanságot, törvénytelen dolgot észleltek, azt jelentették a néptanácsnak, rendőrségnek, erdészetnek. Ahova az ügy tartozott.
A juhászokkal is azért akadt baja, mert a tilosban legeltették a jószágot, és Jóska szóvá tette. Egy hét múlva belöktek két birkabőrt az udvarukra. Azt mondták, farkas támadt a nyájra és a Jóska két birkáját széttépték. Ezt is csak a szomszéd tudatta velük, mert éppen nem volt senki otthon, amikor ott jártak a pásztorék.
Jóska dühbe gurult, és kiment az esztenára. Hogy mi történt, mi nem, nem lehetett tudni. A másik határpásztor, a társa talált rá másnap reggel a szőlők alatt. Alig pislákolt benne az élet.
Őt kórházba vitték, a juhászt börtönbe.
Mária baktat az állomás felé, érné el a délutáni vonatot.
- Gyógyulj meg Jóska! – suttogja maga elé.
- Gyere haza, én majd ápollak, úgyis ráérek már ezután! – teszi még hozzá gondolatban.
Bige Szabolcs
Ez a rész is remek, kedves Szabolcs.
VálaszTörlésKöszönöm az megjegyzésedet!
TörlésÜdv: Szabolcs
Jó és a régmúltat jól megjelenítő történetet írtál Szabolcs. Kíváncsi vagyok felgyógyul e Jóska, és milyen ember lesz ezután.
VálaszTörlésKedves Szabolcs egyszerre olvastam a négy részt, érdekes , ahogyan a részekből ráláttadsz a családra! Remek a stílusod-de ezt már mondtam, tudod, érdekkeltő történet. Talán még lesz folytatás. Gratulálok ezúttal is, üdv., Hajnalka
VálaszTörlésClick to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.